Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!
2 lata AXA TFI
(sekcja sponsorowana)
Fundusze akcji dużych spółek vs ETF na WIG20, które rozwiązanie lepsze?
12.07.2012 | Krzysztof Peć

Wiadomość archiwalna opublikowana 13 lutego 2012 roku.

Fundusze akcji polskich są rozwiązaniami stosunkowo drogimi, co powoduje, że część inwestorów poszukuje na rynku tańszych alternatyw. Ciekawym rozwiązaniem dla tej grupy osób może być uruchomiony prawie półtora roku temu fundusz Lyxor ETF WIG20, czyli pierwszy w Polsce otwarty fundusz indeksowy notowany na GPW. Inwestycja nie jest obarczona opłatą dystrybucyjną, a roczna opłata za zarządzanie jest średnio o ponad 3,5 pkt proc. niższa niż w przypadku funduszy inwestujących głównie w duże spółki. Jednak decydującym czynnikiem przy wyborze funduszu pozostaje oczywiście kwestia osiąganych stóp zwrotu z inwestycji.

Lyxor ETF WIG20 zadebiutował 22 września 2010 roku, zaliczając po drodze wzrosty indeksów w ramach postępującej od 2009 roku hossy, istotne spadki wycen akcji rozpoczęte pod koniec lipca 2011 roku i utrzymującą się później dużą zmienność na rynku. Do końca stycznia 2012 roku, z uwzględnieniem wypłaconych dywidend, fundusz ten poniósł stratę na poziomie -6,9%. W tym czasie 9 działających w tym czasie funduszy akcji polskich, które z założenia mają spory udział papierów dużych emitentów, straciło od -2,5% do -15,6%. Część z tych funduszy ma odpowiednie zapisy statutowe wskazujące na inwestycje głównie w spółki z indeksu WIG20, inne mają ten indeks w składzie swojego benchmarku.

W sumie fundusz indeksowy zajął 3. pozycję. Wyraźnie lepiej od tego produktu, z wynikiem -2,5%, wypadł jedynie fundusz AXA Akcji Big Players (AXA FIO), zarządzany od początku działalności niezmiennie przez Leszka Audę oraz Adama Drozdowskiego. Z kolei drugie miejsce zajął fundusz Allianz Akcji (Allianz FIO), którego stopa zwrotu wyniosła -5,4%. Dla porównania indeks spółek o największej kapitalizacji, tj. WIG20 stracił w tym czasie na wartości -10,8%. Najgorzej wypadły natomiast fundusze ING Akcji (ING FIO) oraz PZU Akcji Krakowiak (PZU FIO), których wyniki wyniosły odpowiednio -15,0% i -15,6%.Po półtorarocznej działalności fundusz Lyxor ETF WIG20 przynosi więc ponadprzeciętne rezultaty wobec wyników funduszy akcji polskich o zwiększonym zaangażowaniu w akcje dużych spółek. Jednocześnie produkt ten wypada w czołówce naszego zestawienia zarówno w okresie giełdowych wzrostów, tj. do momentu sierpniowej korekty, jak i spadków, czyli po tym okresie do końca grudnia 2011 r.

Jedną z zalet funduszy indeksowych, jest duża płynność. W przypadku nagłych ruchów indeksów, posiadacz ETF-a może go sprzedać w każdym momencie w trakcie sesji, a sprzedaż jednostek uczestnictwa funduszy, ze względu na tzw. czas konwersji, trwa zazwyczaj kilka dni. Zatem w obliczu gwałtownych zmian na rynku taka różnica może spowodować odczuwalne korzyści w osiąganych stopach zwrotu.

W końcu warto wskazać, że inwestowanie poprzez fundusze typu ETF cieszy się również popularnością wśród samych zarządzających z TFI, czy innych ekspertów rynkowych. W ostatniej odsłonie programu „Milion w portfelu” przygotowywanego wspólnie przez Analizy Online i TVN CNBC produkty te były na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych instrumentów i zgromadzonych w nich było prawie 21% środków wszystkich uczestników programu. Zdecydowanie najwięcej aktywów – prawie 55% - zgromadzono jednak w funduszach inwestycyjnych.

Zakup tytułów uczestnictwa funduszu Lyxor ETF WIG20, ze względu na jego konkurencyjność wobec funduszy akcji polskich, jest utrudniony. TFI nie są skore do jego dystrybucji, gdyż m.in. prowizje sprzedażowe są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych funduszy akcyjnych. Dlatego aby zacząć inwestować w ten ETF należy najpierw założyć rachunek inwestycyjny w dowolnym biurze maklerskim.

Krzysztof Peć,
Analizy Online

TAGI:

produktywyniki inwestycyjne

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Zobacz także:

Popularne

zobacz także

↑ na górę