Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

28.05.2020 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o wprowadzeniu na giełdę kryzysowych obligacji, rosnących depozytach i spadających odsetkach na kontach oszczędnościowych

Kryzysowe obligacje na giełdzie

28 maja do obrotu na Catalyst wejdą trzy serie obligacji wyemitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju. Nie zanosi się natomiast na rychłe emisje dla inwestorów indywidualnych, czego nie wykluczał kilka tygodni temu Paweł Borys, prezes PFR. — Na razie nie podjęliśmy decyzji o emisji dla indywidualnych. To dość czasochłonny proces, bo konieczne jest sporządzenie prospektu, a teraz całą mocą pracujemy nad tym, żeby to finansowanie trafiło do firm — mówi Paweł Borys.
 
Za: Puls Biznesu (2020-05-28), Kamil Zatoński, Kryzysowe obligacje wejdą na giełdę
 

Wirus wkradł się do danych o produkcji

Wybuch epidemii wymusił ograniczenie produkcji. Na niektóre towary spadł popyt, były problemy z dostawami surowców, w wielu zakładach trzeba było zmienić organizację pracy. Najnowsze dane GUS pokazują, że w kwietniu, na który przypadał szczyt, epidemia oszczędziła tylko jedną gałąź polskiego przemysłu – spożywczą. Produkcja żywności w zależności od asortymentu wzrosła od kilkunastu do niemal 200%.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-28), Patrycja Otto, Marek Chądzyński, Zawirusowane dane o produkcji
 

Depozyty rosną, oprocentowanie spada

Wartość zgromadzonych pieniędzy na kontach oszczędnościowych ma tendencję rosnącą. Jak długo jeszcze? Decyzje RPP uderzą w ciągu najbliższych dwóch miesięcy również w oprocentowania tych kont. Niektóre banki już ścięły odsetki, inne zrobią to w najbliższym czasie.
 
Za: Parkiet (2020-05-28), Przemysław Szubański, Padają ostatnie bastiony zachęcające do oszczędzania
 

Nic nie pobije inflacji

Średnie oprocentowanie lokat w bankach na koniec marca to 1,21% i można się spodziewać, że w kwietniu było jeszcze niższe. Inflacja wyniosła w kwietniu 3,4%, lokaty zatem przynosiły średnio realną stratę. A jak to było w poszczególnych bankach? Blisko poziomu inflacji jest jedna z lokat Facto – 3% – ale... na 60 miesięcy.
 
Za: Parkiet (2020-05-28), Przemysław Szubański, Lokaty | Żadna z ofert nie ma szans pobicia kwietniowej inflacji
 

Możliwa utrata specjalnego statusu handlowego Hongkongu

Akcje w Hongkongu gwałtownie spadły, z uwagi na to, że Waszyngton podjął pierwsze kroki w kierunku ewentualnego zniesienia specjalnego statusu handlowego miasta. Indeks Hang Seng spadł w czwartek o 1,2%, podczas gdy akcje w innych częściach regionu Azji i Pacyfiku wzrosły po dobrych wynikach na Wall Street.
 
Za: Financial Times (2020-05-28), Hudson Lockett, Hong Kong stocks drop on US threat to special trade status
 

Radykalny plan naprawczy UE

Unia Europejska ogłosiła wdrożenie planu naprawczego o wartości 2,4 bln euro, z czego część będzie pochodzić z emisji 750 mld euro wspólnego długu.
 
Za: Bloomberg (2020-05-28), Ian Wishart, A Radical Plan, and $2.6 Trillion, Brings Europe Back From Abyss

TAGI:

inflacjakoronawirusprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę