Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

27.03.2020 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy o tym, dlaczego wyniki funduszy dłużnych mogą się wahać. Dowiemy się jak radzi sobie złoto oraz co dalej z PPK w czasach koronawirusa

Inwestorzy nie przywykli do strat na funduszach dłużnych

W dzisiejszym „PB” przeczytamy komentarz Konrada Augustyńskiego, dyrektora biura zarządzania metodami ilościowymi w TFI PZU, do wyników funduszy obligacji inPZU. Podczas gdy w 2019 r. inPZU Obligacji Rynków Wschodzących zyskał +14%, to w ostatnich tygodniach stracił znacznie więcej. – Obligacje jak każde inne instrumenty finansowe oczywiście reagują na te wydarzenia. To nie jest coś stałego, jak się wielu inwestorom wydaje. Wprawdzie emitenci zobowiązują się, aby na koniec trwania obligacji tę pożyczkę zwrócić, wypłacając nominał i obiecane odsetki, ale jeśli teraz można pożyczyć temu emitentowi pieniądze na wyższy procent, to ceny obligacji, które już wyemitował, muszą to uwzględnić. I to się właśnie teraz dzieje – tłumaczy Augustyński. Jest to fragment odpowiedzi na pytania zaniepokojonych klientów.

Za: Puls Biznesu (2020-03-27), Kamil Kosiński, TFI PZU tłumaczy pasywność inPZU
 

O funduszach dłużnych słów kilka

W dzisiejszym „Parkiecie” przeczytamy o funduszach dłużnych. Według danych na koniec stycznia klienci ulokowali w nich ok. 113 mld zł, podczas gdy aktywa zgromadzone w pozostałych grupach wynoszą ok. 157 mld zł. Choć np. zeszły rok był bardzo udany dla funduszy obligacji skarbowych, to warto pamiętać, że ceny tych papierów podlegają wahaniom. – Gdy rośnie presja cen w gospodarce, bank centralny podnosi stopy procentowe, aby schłodzić gospodarkę i nie dopuścić do jej przegrzania. W efekcie drożeją kredyty, a inwestorzy oczekują wyższych stóp zwrotu z obligacji. To powoduje, że ceny obligacji spadają, rośnie ich rentowność, a inwestorzy notują straty – zaznacza Izabela Sajdak.

Za: Parkiet (2020-03-27), Andrzej Pałasz, Ucieczka z giełdy w stronę papierów skarbowych
 

Rekord w liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych

W USA obserwujemy znaczny skok bezrobocia – w ciągu jednego tygodnia ponad 3 mln bezrobotnych. Dotychczasowy rekord złożonych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych został ustanowiony w 1982 r. i wyniósł 695 tys. wniosków tygodniowo. Te dane odzwierciedlają jak negatywny wpływ na gospodarkę Stanów Zjednoczonych ma pandemia koronawirusa.

Za: Rzeczpospolita (2020-03-27), Hubert Kozieł, Wielki skok bezrobocia w Ameryce

Złoto idzie w górę

Popyt na złoto rośnie – pieniądze znów płyną w tym kierunku, a działania Rezerwy Federalnej oraz innych banków centralnych w jeszcze większym stopniu zachęcają inwestorów. Obecnie cena złota zmierza ku psychologicznej barierze 1700 pkt. – Od dawna uważaliśmy, że złoto jest podstawową walutą rezerwową, stanowiącą zabezpieczenie, gdy decydenci działają w celu przeciwdziałania wstrząsom, takim jak ten, którego doświadczamy obecnie – twierdzą analitycy z Goldman Sachs. Ich zdaniem ten kruszec może w ciągu roku zdrożeć do 1800 USD, co oznacza wzrost jego notowań o +10% w porównaniu z obecną ceną.

Za: Parkiet (2020-03-27), Dominik Osowski. Złoto drożeje i brakuje go w fizycznej postaci
 

Koronawirus szansą dla PPK

W dzisiejszym „PB” przeczytamy opinię Szymona Ożóga na temat obecnej sytuacji na świecie, która rodzi szanse dla obecnych i przyszłych uczestników PPK. – Bieżąca sytuacja na pewno nie sprzyja popularyzacji PPK. Jednak paradoksalnie, zarówno obecni, jak i przyszli uczestnicy PPK znaleźli się teraz w korzystnej sytuacji. Początkujący inwestorzy zaczynają gromadzić kapitał w momencie, w którym giełdowe indeksy osiągnęły poziomy wycen niewidziane od 2008 roku, czyli od ostatniego kryzysu finansowego. Nabywający akcje na polskim rynku robią to z prawie 45-proc. dyskontem w stosunku do 15-letniej średniej (patrząc na wskaźnik ceny do wartości księgowej). W perspektywie długoterminowej powinno się to przełożyć na atrakcyjne stopy zwrotu (…) – podkreśla.

Za: Puls Biznesu (2020-03-27), Szymon Ożóg, Koranawirus a PPK – dlaczego nie warto rezygnować z planów

Termin wdrożenia PPK zostanie zmieniony?

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) wyszedł z propozycją o przesunięcie terminu wdrożenia PPK, dla firm z II tury programu. – Mówiąc o drugim etapie wdrożenia PPK, mamy na myśli tzw. pracodawców 50+. Są to firmy, które według stanu na 30 czerwca 2019 r. zatrudniały co najmniej 50 osób. Przesunięcie terminu wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych o pół roku to forma wsparcia dla przedsiębiorców – podkreśla Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK. To działanie ma bezpośredni związek z obecną sytuacją związaną z koronawirusem i jednocześnie ma pomóc przedsiębiorcom skupienie się na głównych aspektach działalności i bezpieczne prowadzenie szkoleń informacyjnych.

Za: Puls Biznesu (2020-03-27), Robert Zapotoczny, Zmiana terminy wdrożenia PPK

Jak wdrożyć PPK?

W dzisiejszym „PB” przeczytamy, jak skutecznie wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz jakie są  prawa i obowiązki pracodawców. O swoich doświadczeniach i praktykach opowiadają eksperci z PKO TFI podczas „Akademii wspierania rozwoju MŚP”.

Za: Puls Biznesu (2020-03-27), Piotr Żak, Wdrażanie PPK krok po kroku

TAGI:

fundusze dłużnekoronawirusprzegląd prasyzłoto

Popularne

Zobacz także

↑ na górę