Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

23.03.2020 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o odpowiedzi nadzoru na problemy rynku kapitałowego, rosnącym kursie dolara oraz kłopotach funduszy dłużnych

Panika zmusza nadzór do działania

Załamanie skłoniło wielu klientów do wycofania pieniędzy z funduszy, w tym dłużnych. Wysokie umorzenia przyniosły kłopoty z płynnością zarówno na rynku papierów skarbowych, jak i korporacyjnych. W kilku przypadkach widać już wysokie jak na tę klasę aktywów straty. Sytuację nadzoruje KNF, która wymaga, aby TFI informowały nadzór o umorzeniach przekraczających 10% aktywów. – Urząd KNF na bieżąco monitoruje sytuację płynnościową w sektorze funduszy inwestycyjnych. Zlecenia klientów są realizowane na bieżąco, a sektor jako całość pozostaje stabilny. UKNF jest w bieżącym kontakcie z podmiotami nadzorowanymi w związku z wpływem na rynek kapitałowy epidemii koronawirusa – komentuje Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.
 
Za: Parkiet (2020-03-23), Andrzej Pałasz, KNF odpowiada na apele z rynku
 

W poszukiwaniu okazji

Najbardziej gwałtowne ruchy cen są już zapewne za nami, a zatem warto przyjrzeć się na nowym funduszom oraz wnioskom, jakie wyciągnęły po ostatnich zniżkach.
 
Za: Parkiet (2020-03-23), Andrzej Pałasz, Sygnały odbicia. Czy to pułapka?
 

W Azji spadki

Piątkowa wyprzedaż na amerykańskich rynkach akcji, a także sugerujący jej kontynuację spadek kontraktów na indeksy giełd w USA, spowodowały przewagę podaży akcji w poniedziałek na większości rynków Azji-Pacyfiku.
 
Za: Puls Biznesu (2020-03-23), Marek Druś, Na większości rynków akcji Azji spadki
 

Obniżka stóp nie przekonuje

Okazuje się, że powszechne cięcie stóp procentowych, w tym przez naszą Radę Polityki Pieniężnej o 0,5 pkt proc., do 1,0%.(najniższego poziomu w historii), to jednak za mało, co pokazało zachowanie rynków finansowych. Koszt pieniądza to bowiem nie wszystko. Ważny jest przede wszystkim dostęp do niego.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna (2020-03-23), Łukasz Wilkowicz, Inwestorów nie przekonało obniżanie kosztu pieniądza
 

Poturbowane fundusze dłużne

Popularne fundusze dłużne zarządzane przez takie firmy jak Pimco, Amundi czy Ashmore zostały poturbowane przez ostatnie zawirowania związane z epidemią koronawirusa. W niektórych przypadkach ich miesięczne stopy zwrotu przynoszą straty rzędu ponad 30%.
 
Za: Financial Times (2020-03-23), Attracta Mooney, Siobhan Riding, Pimco, Amundi, Ashmore bond funds battered by turbulent markets
 

Dolar:1, waluty rynków wschodzących: 0

Waluty rynków wschodzących tracą na wartości wraz z eskalacją paniki na rynkach finansowych. Inwestorzy uciekają do dolara amerykańskiego, który postrzegany jest jako jedna z najbezpieczniejszych walut na świecie.
 
Za: Bloomberg (2020-03-23), Ruth Carson, Chikako Mogi, Carry-Trade Losses Smash Records Amid Mad Dash Into Dollars
 

Black Rock i Vanguard zwiększają opłaty za umorzenia dla niektórych ETF-ów

Jedne z największych firm zarządzających zwiększyły opłaty za umorzenia dla niektórych funduszy ETF. Jest to odpowiedź na spadającą płynność w funduszach.
 
Za: The Wall Street Journal (2020-03-23), Dawn Lim, Justin Baer, BlackRock, Vanguard Raise Price of Cash Redemption for Some ETFs

TAGI:

fundusze dłużneKNFprzegląd prasyrynek walutowy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę