Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

16.03.2020 | analizy.pl
W prasie przeczytamy o odrzuceniu przez Senat ustawy przekształcającej OFE oraz planowanym przesunięciu II tury PPK. Dowiemy się również, jak banki centralne radzą sobie z koronawirusem

Senat za odrzuceniem ustawy przekształcenia OFE w IKE

W piątkowym głosowaniu Senat zdecydował o odrzuceniu nowelizacji ustawy, która zakłada przeniesienie środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Za odrzuceniem ustawy opowiedziało się 47 senatorów, z kolei przeciw było 36, żaden się nie wstrzymał. Teraz uchwałą Senatu zajmie się Sejm, który może ją odrzucić.

Za: gazetaprawna.pl (2020-03-13), Senat za odrzuceniem ustawy przekształcającej OFE w IKE
 

Borys wnioskuje o przesunięcie II tury PPK

Paweł Borys złożył wniosek do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju o przesunięcie terminu obowiązkowego wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Swoją decyzję motywował koniecznością wsparcia przedsiębiorców w trudnym otoczeniu gospodarczym wywołanym koronawirusem oraz zapewnienia bezpiecznego przebiegu szkoleń i kampanii dla pracowników. W efekcie termin zawarcia umowy o zarządzanie miałby zostać wydłużony z 24.04.2020 do 27.10.2020, zaś umowy o prowadzenie PPK z 11.05.2020 do 10.11.2020 r.

Za: money.pl (2020-03-13), Krzysztof Janoś, PPK. Ważna zmiana dla średnich firm. Koronawirus przesuwa termin. Jest wniosek
 

Obniżka stóp procentowych w Polsce?

Zdaniem szefa Narodowego Banku Polskiego (NBP) bank centralny już teraz powinien wesprzeć gospodarkę. – Będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP – powiedział Adam Glapiński. Prezes NBP zakłada, że wpływ rozprzestrzeniania się koronawirusa na gospodarkę będzie przejściowy i skoncentrowany na I i II kwartale br. Niemniej jednak podkreśla, że przewidywania te obarczone są niepewnością, gdyż trudno oszacować, jak szybko uda się opanować epidemię oraz jakim kosztem.

Za: Polska Agencja Prasowa (2020-03-13), amac, skr, Glapiński: Będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP
 

Na co zwracać uwagę w funduszach inwestycyjnych

W dzisiejszym „Parkiecie” przeczytamy wywiad z Karolem Matczakiem, dyrektorem departamentu doradztwa inwestycyjnego w mBanku, na temat polskiego rynku funduszy inwestycyjnych. Matczak podkreśla w nim na co zwracać uwagę, lokując środki w fundusze. Jego zdaniem wielu polskich inwestorów jest wprowadzanych w błąd. – Zwracajmy uwagę na jakość obsługi i zarządzania, którą otrzymujemy w zamian za opłaty. To już nie są czasy, w których na rynku jest kilka TFI z bardzo podobnymi produktami. Zorientujmy się, jakie jest to TFI, czy przykłada wagę do jakości zarządzania, uczy się na własnych błędach, dostosowuje się do zmian i pobiera uczciwe opłaty, czy bardziej przypomina stragan. I podziękujmy dinozaurom polskiego rynku oraz straganom inwestycyjnym „kup pan coś”. (…) Jest masa funduszy, które wprowadzają w błąd klientów, jeśli chodzi o obszar inwestycji, porównywanie się do innych funduszy, benchmarków. Często porównuje się fundusze, które wyszły mocno za granicę, z funduszami typowo polskimi. Jest to dla klientów nieczytelne. Podmiotów, które uporządkowały ofertę, jest naprawdę kilka – zaznacza.

Za: Parkiet (2020-03-16), Andrzej Pałasz, Karol Matczak, Wiele funduszy wprowadza w błąd

Fed ścina stopy procentowe

Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła w niedzielę wieczorem stopy procentowe o -1 pkt proc. do 0-0,25% i zapowiedziała skup obligacji. Jest to część działań, które mają pomóc gospodarce w walce z pandemią koronawirusa.

Za: Parkiet (2020-03-16), Grzegorz Siemionczyk, Fed odpalił antykryzysową armatę
Za: Puls Biznesu (2020-03-15), Kamil Zatoński, Fed ściął stopy niemal do zera. A to nie wszystko
 

Obligacje korporacyjne odczuły panikę

Obawy przed koronawirusem wpłynęły na rynek obligacji korporacyjnych. W dzisiejszym „Pulsie Biznesu” przeczytamy opinię Emila Szwedy na temat emisji nowych obligacji. Podkreśla on, że nawet afera GetBack nie wywołała takiej przeceny na Catalyst, jak obawy związane z koronawirusem. Inwestorzy obawiają się o zdolność emitentów do spłaty obligacji. Bezpieczeństwa poszukują natomiast w oszczędnościowych obligacjach skarbowych – w lutym ich sprzedaż przekroczyła 2 mld zł.

Za: Puls Biznesu (2020-03-16), Emil Szweda, Emisja obligacji w czasie paniki

Dokapitalizowanie gospodarek będzie mniej skuteczne

W dzisiejszym „Parkiecie” przeczytamy wywiad z Wiesławem Rozłuckim, współzałożycielem i wieloletnim prezesem GPW, na temat obecnej sytuacji na rynkach. Jego zdaniem obecne wydarzenia przypominają sytuację z czasów kryzysu finansowego, jednak przyczyny są inne. – Zdecydowanie tak. Spadki na giełdach są bardzo podobne, dynamika jest niezwykle ostra, kierunek jeden – w dół. Natomiast przyczyny są zupełnie różne. Wtedy była obawa o przyszłość sektora finansowego. Aktualnie nie mamy obaw o ten sektor. Nie ma też żadnych posądzeń, że przyczyna wynika z funkcjonowania banków czy giełd. Jest jedna wspólna rzecz, czyli obawa przed przyszłością i duża niepewność. To ryzyko, którego nie można zmierzyć – zaznacza. Podkreśla jednocześnie, że o ile wówczas dosypywanie pieniędzy w pewien sposób uspokoiło rynki, tak obecnie nie będzie to skuteczne, gdyż źródło problemu jest inne. 

Za: Parkiet (2020-03-16), Wiesław Rozłucki, Paweł Rożyński, Wiesław Rozłucki: Dosypywanie pieniędzy nie będzie tak skuteczne

TAGI:

FEDkryzysprzegląd prasyPZU

Popularne

Zobacz także

↑ na górę