Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

21.02.2020 | analizy.pl
Dziś w prasie przeczytamy o wzroście zainteresowania małymi spółkami. Dowiemy się również jakie były napływy do funduszy zagranicznych oraz jakie są prognozy dla rynku akcji i złota

Małe spółki na celowniku inwestorów

Choć na polskim parkiecie panują zmienne nastroje, to jednak powody do zadowolenia mają inwestorzy, którzy postawili na małe spółki. Od początku roku indeks je grupujący (sWIG80) zyskał już ponad +9,0%. Wzrost zainteresowania widać również w przypadku funduszy akcji rodzimych małych i średnich spółek. Jak wynika z danych serwisu analizy.pl styczeń był trzecim miesiącem z rzędu dodatniego bilansu sprzedaży tych rozwiązań. Warto dodać, że coraz więcej osób skłania się ku inwestowaniu indywidualnemu – w styczniu liczba kont maklerskich przyrosła o blisko 5 tys., co jest największą pozytywną zmianą od przeszło pięciu lat.

Za: Puls Biznesu (2020-02-21), Adam Torchała, Inwestorzy uwierzyli w małe spółki
 

Aktywa funduszy zagranicznych rosną

W 2019 r. aktywa funduszy sprzedawanych w Polsce przez zagraniczne firmy zarządzające aktywami (Black Rock, BNP Paribas IP, Franklin Templeton i Schroder IM) wzrosły o ok. +8,4% – wynika z danych serwisu analizy.pl. Oznacza to, że obecnie sięgają blisko 5,4 mld zł. Do wzrostu przyczyniła się głównie hossa na rynkach.

Za: Puls Biznesu (2020-02-21), Kamil Zatoński, Aktywa funduszy zagranicznych urosły o 8 proc.
 

OFE kupowały akcje

Z szacunków Trigon Domu Maklerskiego wynika, że w minionym miesiącu otwarte fundusze emerytalne (OFE) kupowały kupiły akcje polskie za 264 mln zł. Jest to jednocześnie czwarty miesiąc z rzędu, w którym fundusze nabywały rodzime walory. Średni wynik OFE  w styczni to -1,9%.

Za: Puls Biznesu (2020-02-21), Kamil Zatoński, OFE nadal na zakupach
 

Obligacje skarbowe cieszą się zainteresowaniem

Na czwartkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje skarbowe za ok. 4,1 mld zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się papiery pięcioletnie – zmiennokuponowe i stałokuponowe. Zwyżkom cen obligacji skarbowych sprzyja koniunktura na rynku długu czy deklaracje Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. 

Za: Parkiet (2020-02-21), Grzegorz Siemionczyk, Popyt dopisuje
 

Prognozy dla rynku akcji USA i surowców są optymistyczne

W dzisiejszym „Parkiecie” przeczytamy wywiad z Adamem Drozdowskim, zarządzającym funduszami InValue Multi-Asset w AgioFunds TFI na temat prognoz dla rynku akcji i surowców. Jego zdaniem przed nami kolejna fala wzrostowa na rynku akcji USA – Jestem przekonany, że rynek amerykański ma przed sobą całą dekadę zwyżek i to kilku–kilkunastoprocentowych. Powinniśmy inwestować na rynku amerykańskim w akcje. Do tego możemy dodać inne instrumenty finansowe, żeby obniżyć ryzyko – podkreśla. Klasą aktywów, którą jego zdaniem warto obserwować są również surowce, a konkretnie złoto. Między innymi z uwagi na fakt, że jest to kruszec, który reaguje na wzrost oczekiwań inflacyjnych.

Za: Parkiet (2020-02-21), Adam Drozdowski, Andrzej Stec, Adam Drozdowski: To będzie dekada akcji w USA i surowców

TAGI:

fundusze akcji polskich małych i średnich spółekfundusze zagraniczneOFEprognozyprzegląd prasysWIG80złoto

Popularne

Zobacz także

↑ na górę