Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

12.02.2020 | analizy.pl
W środowej prasie przeczytamy m.in. wywiad z Remigiuszem Nawratem z PKO TFI, o wstępnych wynikach sprzedaży funduszy inwestycyjnych, liczbie klientów TFI, sygnalistach w sprawie GetBacku

Remigiusz Nawrat o wynikach funduszy PKO TFI

Dla większości klientów pojęcie grupy porównawczej jest dość abstrakcyjne – uważa Remigiusz Nawrat, wiceprezes zarządu i dyrektor inwestycyjny PKO TFI. W swoich decyzjach kierują się wieloma czynnikami, np. atrakcyjnością i dostępnością alternatywnych form lokowania kapitału przy akceptowalnym dla nich poziomie ryzyka i płynności – dodaje. W rozmowie z Andrzejem Pałaszem w dzisiejszym „Parkiecie” mówi o budowie portfela inwestycyjnego inwestora, tłumaczy z czego wynikają słabsze ostatnio wyniki funduszy dłużnych PKO TFI oraz przybliża prognozy dla rynków na ten rok.

Za: Parkiet (2020-02-12), Andrzej Pałasz, Grupa porównawcza to abstrakcja

„Misie” na celowniku

W styczniu, podobnie jak w wielu poprzednich miesiącach, znów najwięcej wpłat zanotowały fundusze dłużne – wynika z danych zebranych przez IZFiA. Odpływ środków odnotowały natomiast fundusze akcyjne, wśród których powodzeniem cieszyły się jedynie fundusze akcji małych i średnich spółek. Coraz większy pozytywny wpływ na bilans sprzedaży mają fundusze utworzone pod PPK.

Za: Parkiet (2020-02-12), Andrzej Pałasz, TFI: Coś drgnęło w sprzedaży funduszy akcji małych i średnich spółek

Przeczytaj także: Napływ środków do funduszy inwestycyjnych (styczeń 2020)

W TFI przybyło klientów

W 2019 r. liczba klientów rodzimych TFI wzrosła o 160 tys. osób do 2,49 mln klientów. Dane te nie uwzględniają posiadaczy funduszy zdefiniowanej daty w ramach pracowniczych planów kapitałowych (tych osób jest 1,1 mln). Najmocniej, zarówno kwartalnie, jak rocznie, wzrosła liczba klientów w PKO TFI, NN Investment Partners TFI, TFI PZU oraz Investors TFI.

Za: Puls Biznesu (2020-02-12), Kamil Kosiński, W TFI przybyło klientów
 

Przybyło inwestorów w domach maklerskich

Początek tego roku daje nadzieję, że w końcu uda się zatrzymać odpływ klientów indywidualnych z warszawskiej giełdy. Z najnowszych danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych wynika, że w styczniu przybyło ponad 4,8 tys. rachunków papierów wartościowych i na koniec miesiąca było ich 1,25 mln. To największy miesięczny przyrost od czerwca 2014 r. Brokerzy mówią wprost: coś w końcu zaczęło się dziać. Ich zdaniem klienci coraz częściej zdają sobie sprawę, że przy obecnym poziomie inflacji realnie tracą na lokatach; dlatego też szukają alternatywy Wzrost liczby rachunków zanotowała większość brokerów. Liderem pod tym względem było BM ING Banku Śląskiego.
 
Za: Parkiet (2020-02-12), Drgnęło w detalu, przybyło inwestorów

Sygnaliści niewiele wiedzieli o GetBacku

Zawiadomienie tzw. sygnalisty w sprawie GetBacku ma być koronnym dowodem na to, że państwo zlekceważyło zagrożenie wynikające z działalności GetBacku. O anonimie, który trafił m.in. do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wielokrotnie wspomina Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie dotyczącym sprawy GetBacku. Tymczasem słynny anonim ani słowem nie wspomina o tzw. rolkach i permanentnie trwających ofertach prywatnych obligacji. Więcej o treści anonimu w dzisiejszym Pulsie Biznesu.
 
Za: Puls Biznesu (2020-02-12), Kamil Kosiński, Sygnaliści niewiele wiedzieli o GetBacku

Tańsze fundusze majaczą na horyzoncie

Dzięki administracyjnemu ograniczeniu opłat za zarządzanie przez Ministerstwo Finansów tanieją fundusze. Wiele wskazuje, że to dopiero początek korzystnych dla klientów zmian, a to dzięki rosnącej dostępności — tańszych od aktywnych — funduszy biernie zarządzanych – czytamy w Pulsie Biznesu.

Za: Puls Biznesu (2020-02-12), Marek Wierciszewski, Tańsze fundusze majaczą na horyzoncie

TAGI:

liczba klientów TFIPKO TFIprzegląd prasysaldo wpłat i wypłat

Popularne

Zobacz także

↑ na górę