Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

04.02.2020 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o rekompensatach dla klientów Idea Banku, zakończeniu impeachmentu Donalda Trumpa oraz spadających cenach ropy naftowej

Symboliczne wsparcie

Urząd nałożył na Idea bank obowiązek wypłaty rekompensat tym, którzy nabyli za jego pośrednictwem papiery dłużne windykatora. Bank szacuje ich łączną wartość na 42 mln zł. To by zaś oznaczało, że niemal połowa obligatariuszy GetBacku stała się nimi za sprawą Idea Banku. Model przyjęty przez UOKiK zakłada, że każdy obligatariusz, który złoży stosowny wniosek, otrzyma rekompensatę w wysokości 20 proc. minimalnej kwoty, za jaką trzeba było nabyć obligacje, by w ogóle wziąć udział w emisji. Z ustaleń UOKiK wynika, że — co do zasady — było to 50 tys. zł. Rekompensata wynosi więc po 10 tys. zł na osobę.
 
Za: Puls Biznesu (2020-02-04), Kamil Kosiński, UOKiK symbolicznie wsparł klientów Idea Banku
 

Krajowi inwestorzy kupują dług

Na koniec roku najwyższe w historii zaangażowanie w polskie papiery skarbowe miały krajowe fundusze inwestycyjne (ponad 67 mld zł) oraz osoby fizyczne (prawie 27,5 mld zł). W 2019 roku fundusze kupiły obligacji skarbowych za kwotę 12 mld zł, a klienci detaliczni za 7,5 mld zł.
 
Za: Parkiet (2020-02-04), Izabela Sajdak, Krajowi inwestorzy kupili dług za ponad 60 mld zł
 

Potencjał rynku długu

Okazja do emisji obligacji przez firmy wydaje się dobra, bo na rynku trwa polowanie na zyski z inwestycji. To, co w poprzednim roku stało się na rynku detalicznych obligacji skarbowych, może być tego dowodem: łączna sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła 17,3 mld zł, co jest absolutnym historycznym rekordem. Wśród ekspertów panuje przekonanie, że to jeszcze nie koniec wzrostów. Ekonomiści mBanku spodziewają się nawet podwojenia sprzedaży w tym roku.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna (2020-02-04), Bartek Godusławski, Rynek długu z potencjałem
 

Trump niewinny

Impeachment Donalda Trumpa w zasadzie dobiegł końca. Republikanie zablokowali powoływanie nowych świadków, wobec czego pozostaje już tylko jutrzejsze głosowanie nad werdyktem. Nikt nie ma wątpliwości, że prezydent zostanie uniewinniony, bo za taką opcją opowiada się 53 senatorów z jego partii. To nie zamyka jednak innych procedur, których celem będzie dowiedzenie, że głowa państwa złamała prawo. W Izbie Reprezentantów mogą się rozpocząć kolejne dochodzenia.

Za: Dziennik Gazeta Prawna (2020-02-04), Radosław Korzycki, Prezydent Donald Trump zostanie uniewinniony
 

Ropa w rynku niedźwiedzia, akcje w rynku byka

Indeksy amerykańskich akcji, pomimo ostatnich perturbacji, nadal trzymają się wysoko. Z kolei ropa naftowa rozpoczęła techniczną bessę. Notowania ropy WTI spadły w poniedziałek poniżej 50 dolarów za baryłkę, to ponad 20% poniżej styczniowego szczytu.
 
Za: The Wall Street Journal (2020-02-04), Alexander Osipovich, Anna Isaac, Oil Skids Into Bear Market, While Stocks Rebound
 

Boris Johnson gotów się poświęcić w imię brexitu

Premier Boris Johnson przyjął twardą postawę w negocjacjach po brexicie. Twierdzi, że jest gotowy zaakceptować wysokie cła nakładane przez Unię Europejską. Popierający go wyborcy mogą przez to zmienić o nim zdanie, gdyż wielu z nich uzależnionych jest w znacznym stopniu od pracy w przemyśle. A ten może mocno ucierpieć po nieudanych negocjacjach handlowych.
 
Za: Bloomberg (2020-02-04), Joe Mayes, Sam Dodge, Where a Brexit Trade Deal Matters Most to Boris Johnson
 

Rewolucja ESG pogłębia przepaść pomiędzy zwycięzcami i przegranymi

Wpływ zainteresowania inwestycjami ESG jest widoczny w cenach akcji niektórych spółek. Według danych globalnej firmy EPFR, fundusze ESG pozyskały w 2019 roku 70 mld dolarów aktywów, podczas gdy tradycyjne fundusze odnotowały 200 mld dolarów odpływów.
 
Za: Financial Times (2020-02-04), Robin Wigglesworth, The ESG revolution is widening gaps between winners and losers

TAGI:

BrexitDonald TrumpESGIdea Bankobligacjeprzegląd prasyropa naftowa

Popularne

Zobacz także

↑ na górę