Przegląd prasy

23.01.2020 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy o prognozach dla rynku złota i długu. Dowiemy się, w co inwestowały fundusze PPK oraz jakie są alternatywy dla lokat bankowych


 

Prognozy dla rynku złota

Zdaniem Radosława Peli, zarządzającego funduszem PKO Akcji Rynku Złota, w 2020 r. czeka nas kontynuacja trendu wzrostowego szlachetnego metalu. Niemniej jednak podkreśla, że do każdej prognozy należy podchodzić ostrożnie. – Wszystko zależeć będzie od sytuacji geopolitycznej, która historycznie była głównym powodem hossy na rynku złota. Tak było w 2001 r. po zamachach na WTC, tak było 30 lat wcześniej po złamaniu przez USA porozumienia z Bretton Woods. Patrząc na wydarzenia geopolityczne z ostatnich miesięcy czy nawet dni, a także biorąc pod uwagę negatywne realne stopy procentowe już niemal na całym świecie, trudno zakładać zmianę trendu wzrostowego na rynku złota – zaznacza.

Za: Pul Biznesu (2020-01-23), Kamil Zatoński, Złote prognozy najlepszego zarządzającego

Jak będą zachowywały się obligacje w 2020 r.?

Dzisiaj w „Parkiecie” przeczytamy wywiad z Radosławem Cholewińskim, zarządzającym funduszami dłużnymi w Pekao TFI. Jego zdaniem hossa na rynku obligacji nie dobiegła końca, jednak w 2020 r. możemy oczekiwać, że rentowności polskich obligacji będą w trendzie bocznym. – Nie zgodziłbym się z tezą, że hossa jest już przeszłością. Rentowności obligacji na świecie są w trendzie spadkowym w zasadzie od dekady. To, co widzimy w ostatnim miesiącu, traktowałbym raczej jako korektę niż zapowiedź 10 lat wzrostu rentowności. Należy zachować pewien umiar w ocenie ostatnich wydarzeń na rynku obligacji. Rentowności wzrosły o 0,2–0,3 pkt proc. w zależności od kraju. To nie jest nic nadzwyczajnego. Nawet w 2019 r., który zasłużenie uchodzi za rok hossy, takie epizody też miały miejsce i nie wyznaczały końca trendu – dodaje.

Za: Parkiet (2020-01-23), Radosław Cholewiński, Grzegorz Siemionczyk, Radosław Cholewiński: Nie stawiajmy krzyżyka na hossie

Część TFI pokazała portfele funduszy stworzonych pod PPK

Choć na wszystkie raporty dotyczące składu portfeli funduszy zdefiniowanej daty oferowanych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) trzeba jeszcze poczekać, to są już pierwsze raporty tych TFI, które częściej prezentują skład portfeli niż jest to wymagane ustawą. W tym kontekście do najbardziej transparentnych TFI należą: PKO TFI, Aviva Investors Poland TFI i TFI Allianz Polska. W portfelach funduszy stworzonych pod PPK znajdziemy m.in. akcje dużych polskich firm, ale również tych o mniejszej kapitalizacji.

Za: Parkiet (2020-01-23), Andrzej Pałasz, TFI. Które spółki podobały się funduszom PPK?
 

Rentowne lokaty odchodzą do lamusa

Niskie oprocentowanie lokat oraz wzrost inflacji skłaniają inwestorów do poszukiwania alternatyw dla depozytów bankowych. – Na razie otwarte pozostaje pytanie, czy NBP odpowie na wzrost inflacji podwyższeniem stóp. To mogłoby doprowadzić do podwyższenia oprocentowania lokat. Na razie wygląda jednak na to, że po uwzględnieniu inflacji na lokatach raczej można stracić, a nie zarobić – podkreśla Paweł Kruszyński, członek zarządu Assay Investment. Konkurencyjną alternatywą dla lokat mogą nimi być np. obligacje skarbowe, fundusze inwestycyjne czy nieruchomości. 

Za: Parkiet (2020-01-23), Przemysław Szubański, Kiedyś cierpliwość posiadaczy nierentownych lokat się kończy

Quercus TFI chce skupu akcji własnych przez Altusa

Quercus TFI chce zwołania NWZ (nadzwyczajnego walnego zgromadzenia) Altus TFI, aby upoważnić zarząd do przeprowadzenia skupu akcji własnych w celu ich umorzenia. Do Quercus TFI należy ok. 7,1% akcji Altusa. Są one w portfelach funduszy: Quercus Absolute Return FIZ, Quercus Multistrategy FIZ,Quercus Agresywny.

Za: Puls Biznesu (2020-01-23), Kamil Zatoński, Quercus chce buy backu w Altusie
Parkiet (2020-01-23), Quercus TFI chce zwołania NWZ Altusa w celu upoważnienia zarządu do skupu akcji własnych
 

Ceny ropy w dół

Obawy o skutki epidemii wywołanej przez śmiertelny koronawirus rozprzestrzeniający się w Chinach wywołały spadek cen „czarnego złota”. W środę ropa naftowa straciła -2,8%, co oznacza że była najtańsza od 3 grudnia minionego roku.

Za: Puls Biznesu (2020-01-23), Marek Druś, Ropa najtańsza od siedmiu tygodni.

TAGI:

obligacjeportfele funduszyPPKprzegląd prasyropa naftowa

Popularne

Zobacz także

↑ na górę