Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

13.01.2020 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy między innymi o inflacji wpływającej na wyniki funduszy dłużnych, braku wiary inwestorów w PPK oraz „zbilansowanym” budżecie na rok 2020

Inflacja zmienia oblicze funduszy dłużnych

W ostatnim miesiącu 16 na 24 funduszy dłużnych polskich papierów skarbowych długoterminowych miało ujemną stopę zwrotu, a w ostatnich trzech miesiącach 11 z 23 funduszy. Średnia stopa zwrotu w tej grupie wyniosła odpowiednio 0,03% i 0,08% (i 4% w skali 12 miesięcy). Inwestorzy przestają wierzyć w obniżki stóp procentowych i zaczynają się zastanawiać nad ich wzrostem w dłuższym terminie, czego wyrazem jest wzrost rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych.
 
Za: Parkiet (2020-01-13), Emil Szweda, Czy fundusze dłużne są przygotowane na zwrot na rynku obligacji?
 

Potencjał w europejskich i polskich akcjach

Specjaliści z NN Investment Partners TFI widzą potencjał w europejskich i polskich akcjach. Ich zdaniem tym, co w najbliższych dwunastu miesiącach może najmocniej wpłynąć na zachowanie rynków finansowych, są zmiany w polityce fiskalnej w różnych krajach. — Jeśli spowolnienie gospodarcze będzie się pogłębiać, najlepszą receptą na nie może okazać się obniżanie podatków i zwiększanie wydatków rządowych. Jeśli do tego dojdzie, będzie to silnym bodźcem wzrostowym dla ryzykownych klas aktywów — mówi Valentijn van Nieuwenhuijzen, główny zarządzający NN Investment Partners.
 
Za: Puls Biznesu (2020-01-13), Marcel Zatoński, Inwestorzy powinni przestawić wajchę na akcje
 

Inwestorzy nie wierzą w PPK

Według Ogólnopolskiego Badania Inwestorów za 2019 r. większość inwestorów (65,5%) nie weźmie udziału w PPK. Wśród głównych argumentów badani podają, że sami oszczędzają na emeryturę (58,8%), nie mają zaufania do rozwiązań państwowych (50%), a w 33,4% jasno wskazują, że zawiedli się na OFE.
 
Za: Puls Biznesu (2020-01-13), Szymon Maj, Bez PPK, na własną rękę
 

Iluzoryczne finanse publiczne

Rząd w oficjalnych komunikatach informuje o zbilansowanym budżecie. Ekonomiści punktują jednak rządzących, że owo zbilansowanie jest iluzoryczne, bo w całych finansach publicznych mamy mieć wielomiliardową dziurę. Ta, według najnowszej prognozy, zwiększyła się do 32,2 mld zł z 17,7 mld zł planowanych we wrześniu.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-13), Marek Chądzyński, Iluzja zrównoważenia finansów publicznych
Bloomberg (2020-01-13), Dorota Bartyzel, Adrian Krajewski, Poland Hails 2020 Central Budget Balanced by Accounting ‘Tricks’
 

Cofnięcie Dow Jones po przełamaniu psychologicznej bariery

Indeks Dow Jones Industrial Average w piątek po raz pierwszy w historii osiągnął poziom 29000 pkt. Po osiągnięciu szczytu notowania indeksu cofnęły się o blisko pół procenta kończąc sesję na poziomie  blisko 28800 pkt.
 
Za: The Wall Street Journal (2020-01-13), Gunjan Banerji, Anna Isaac, Dow Industrials Pull Back After Crossing 29000 for First Time
 

Dominacja pasywnego inwestowania

Obecnie tylko trzy z dziesięciu największych funduszy inwestycyjnych na świecie jest aktywnie zarządzanych. Dominacja pasywnego coraz bardziej wyraźna. O zaletach i wadach inwestowania aktywnego i pasywnego oraz ich perspektywach na przyszłość w dzisiejszym artykule w Financial Times.
 
Za: Financial Times (2020-01-13), Anneka Treon, Creativity will pay for the next generation of asset managers

TAGI:

Dow Jonesfundusze dłużnePPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę