Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

09.01.2020 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o stopach procentowych w Polsce, pomyłce firmy Mornigstar oraz wycofaniu się Ameryki z działań militarnych w Iranie

Bankom nie zależy na lokatach

Z najnowszych danych NBP wynika, że udzielane w listopadzie przedświąteczne kredyty konsumpcyjne były najtańsze w historii. Banki mogą sobie pozwolić na udzielanie tanich kredytów, gdyż płacą coraz niższe odsetki klientom, którzy trzymają tam oszczędności. Udział lokat spadł do najniższego poziomu w historii (31%). Dodatkowo ci, którzy nadal korzystają z lokat, muszą zaakceptować coraz niższe oprocentowanie. Problem oszczędzających polega też na tym, że niezależnie od tego, czy korzystają z lokat czy też nie, ich pieniądze tracą wartość w ujęciu realnym.
 
Za: Parkiet (2020-01-09), Przemysław Szubański, Czy bezpieczeństwo będzie ważniejsze niż realna strata?
 

RPP niechętna do wprowadzania zmian

Silny wzrost inflacji, który rozpoczął się w grudniu, będzie przejściowy. W kolejnych kwartałach będzie ona wracała do celu NBP na poziomie 2,5% – oceniła w środowym komunikacie Rada Polityki Pieniężnej. Rada zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów na pierwszym w 2020 r. posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
 
Za: Parkiet (2020-01-09), GS, Inflacja nie ruszy stóp
 

Błąd Morningstar

Firma znana z ratingów funduszy inwestycyjnych, Morningstar Inc. napotkała problemy na swojej ścieżce do stania się znaczącym graczem na rynku ratingów obligacji. Po akwizycji firmy DBRS za ponad 669 mln dolarów stała się ona czwartą największą firmą ratingową po S&P Global, Moody’s Corp. oraz Fitch Ratings. W połowie października napotkała ją jednak niemiła niespodzianka. Inwestorzy otrzymali od niej informacje, że 25% obligacji z jej ratingiem prawdopodobnie będzie posiadać obniżoną ocenę. Po kilku dniach przyznała się jednak do tego, iż popełniła błąd. 25% obligacji prawdopodobnie zostanie podniesiony rating, zaś obniżony jedynie 3%. Zarząd firmy uważa, że ta pomyłka nie będzie miała wpływu na zaufanie inwestorów.
 
Za: The Wall Steet Journal (2020-01-09), Cezary Podkul, Morningstar’s Big Bet on Bond Ratings Hits Turbulence
 

Wojny nie będzie

Prezydent Trump oznajmił, że nie ma zamiaru wchodzić z Iranem w działania wojenne, po tym, jak amerykańskim oddziałom udało się odeprzeć atak rakietowy, a żadnemu ze stacjonujących tam żołnierzy nie stała się krzywda.
 
Za: Bloomberg (2020-01-09), Josh Wingrove, Jennifer Jacobs, Trump Backs Away From War With Iran After Harmless Attack
 

Spada niemiecki eksport

Opublikowane dziś dane z niemieckiej gospodarki wprawiają inwestorów w mieszane uczucia. Pojawił się bowiem dużo większy spadek eksportu w listopadzie niż oczekiwano, przy czym produkcja przemysłowa odbiła nieco wyżej niż wcześniej sądzono. Jednakże cały czas pojawiają się ostrzegawcze sygnały, mówiące, że niemiecka gospodarka utkwiła w miejscu po prawie dwóch latach spadających zamówień w sektorze przemysłowym.
 
Za: Financial Times (2020-01-09), Martin Arnold, German exports drop adds to country’s gloomy prospects

TAGI:

inflacjaIranprzegląd prasyRPP

Popularne

Zobacz także

↑ na górę