Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

08.01.2020 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o wysokim odczycie inflacji, odwecie Iranu na Stany Zjednoczone oraz rosnącej kapitalizacji funduszy indeksowych

GO TFI odwołuje się od decyzji Komisji

Go TFI po przeanalizowaniu uzasadnienia decyzji KNF z 17 grudnia 2019 r. złożyło w UKNF wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w zakresie nałożonych kar pieniężnych. „Jesteśmy głęboko poruszeni skalą sankcji nałożonych przez KNF. Kwestionujemy ich podstawy i podejmiemy przewidziane prawem działania w celu ochrony interesu uczestników funduszy, akcjonariuszy spółki oraz dobrego imienia Go TFI i osób zarządzających” – podano w komunikacie.
 
Za: Parkiet (2020-01-08), Andrzej Pałasz, Go TFI | Towarzystwo odwołuje się od decyzji KNF
 

Marcin Szuba trafił do Esaliens TFI

Nowym dyrektorem inwestycyjnym w strukturach TFI został znany z autorskiego modelu zarządzania aktywami w sektorze medycznym Marcin Szuba. Esaliens TFI wkrótce dostarczy klientom rozwiązanie skoncentrowane na inwestycjach w tym sektorze.
 
Za: Parkiet (2020-01-08), Andrzej Pałasz, Z rynku | Marcin Szuba trafił do Esaliens TFI, a fundusz Lartiqa do Skarbca
Puls Biznesu (2020-01-08), Kamil Zatoński, Znany zarządzający zasilił Esaliens TFI
 

Wyniki funduszy PPK przyciągają uwagę

Jak na razie nie mamy szczegółowych informacji na temat składów portfeli funduszy pod PPK, z kolei dane o wynikach są szczątkowe i dynamicznie się zmieniają, przez co jest jeszcze za wcześnie na wyciąganie wniosków. W ciągu nieco ponad trzech miesięcy działalności średni wynik funduszy z datą docelową w 2030 roku wyniósł 3,8%, a funduszy bardziej agresywnych, tj. z datą 2050 – 5,6%.
 
Za: Parkiet (2020-01-08), Andrzej Pałasz, Tabela wyników funduszy pod PPK nabiera rumieńców
 

Wysoka inflacja

Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł w grudniu o 3,4% rok do roku, najbardziej od października 2012 r., z 2,6% w listopadzie – obliczył wstępnie GUS. Tak dużej jego zwyżki w tym okresie urząd nie odnotował co najmniej od 2000 r.
 
Za: Parkiet (2020-01-08), Grzegorz Siemionczyk, Preludium inflacyjnego wstrząsu
 

Wzrost cen pochłania zyski z lokat

Zdaniem analityka HRE Investments Bartosza Turka istnieje jedynie kilka produktów bankowych (lokat i kont oszczędnościowych), które pozwalają zarobić nawet 3-4 razy więcej niż lokata przeciętna, ale są to przeważnie produkty promocyjne, wybitnie limitowane, z których często można korzystać, będąc jedynie nowym dla banku klientem lub chcąc zainwestować relatywnie niewielkie pieniądze. Większość dostępnych lokat nie osiąga dodatniej realnej stopy zwrotu. Zyski z lokat są coraz mocniej pochłaniane przez rosnącą inflację, która w grudniu sięgnęła 3,4% r/r.
 
Za: Puls Biznesu (2020-01-08), Kamil Zatoński, Wzrost cen pożera zyski z lokat
 

Iran odpowiada USA

Iran wystrzelił ponad 12 rakiet w stacjonujące w Iraku bazy amerykańskie. Atak jest odpowiedzią na zabicie przez gen. Solejmaniego w zeszłym tygodniu. Po ataku doszło do gwałtownego wzrostu cen złota i ropy naftowej.
 
Za: Bloomberg (2020-01-08), Glen Carey, Iran Retaliates With Missile Strike on U.S.-Iraqi Bases
 

Fundusze indeksowe z kapitalizacją ponad 10 bln dolarów

Fundusze odzwierciedlające zachowania indeksów zebrały łącznie ponad 10 bln dolarów. Jest to efekt przejścia inwestorów z droższych, aktywnie zarządzanych funduszy, do tańszych, naśladujących zachowanie całego rynku indeksów. Według danych Bank of America, jedynie 28% zarządzających udało się pobić wynik amerykańskich indeksów akcji.
 
Za: Financial Times (2020-01-08), Robin Wigglesworth, Alex Janiaud, Index funds break through $10tn-in-assets mark amid active exodus

TAGI:

ESALIENS TFIGO TFIinflacjaIranMarcin SzubaPPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę