Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

07.01.2020 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o konflikcie między Iranem a USA, odpływach z funduszy Franklin Templeton oraz karach nałożonych przez KNF w 2019 roku

Wyniki funduszy w grudniu

W grudniu uwagę inwestorów funduszy zwracają wysokie stopy zwrotu z rynków wschodzących. Indeks rynków wschodzących zyskał blisko 8%, co po wyniku ze stycznia 2019 r. było drugim najlepszym rezultatem ubiegłego roku dla tego indeksu. Również fundusze polskich akcji końcówkę roku mogą uznać za udaną, choć łączne wyniki za 12 ostatnich miesięcy nie dają już wielu powodów do zadowolenia. Polskie akcje pozostają w tyle.
 
Za: Parkiet (2020-01-07), Andrzej Pałasz, Rynki wschodzące na czele grudnia
 

Efekt stycznia bardzo prawdopodobny

Rok 2019 GPW zakończyła w mieszanych humorach. Ostatnia sesja roku skończyła się minimalnym spadkiem. W zupełnie innych nastrojach przywitaliśmy nowy rok. Podczas pierwszej sesji WIG20 zyskał 2,3% i był jednym z najmocniejszych indeksów europejskich. Wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie to powód dobry jak każdy inny, by część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków i zarobek na krótkich pozycjach. W dalszym ciągu scenariusz zaistnienia efektu stycznia jest bardziej prawdopodobny niż scenariusz spadkowy.
 
Za: Parkiet (2020-01-07), Kamil Hajdamowicz, Efekt stycznia wciąż bardziej prawdopodobny niż spadki
 

Fed przesuwa granicę

Duży skok sumy bilansowej Rezerwy Federalnej to jeden z czynników napędzających hossę w ostatnich miesiącach. Amerykański bank centralny bardzo niewiele już dzieli od monetyzacji długu. Suma bilansowa Fedu od września do końca 2019 r. zwiększyła się o 414 mld USD, do 4,17 bln USD. W tym czasie Rezerwa Federalna wpompowała na rynek 256 mld USD w ramach interwencji na rynku pożyczek międzybankowych repo, a także kupiła amerykańskie bony skarbowe warte blisko 158 mld USD. Wzrostowi sumy bilansowej o około 11% towarzyszył w tym okresie wzrost indeksu S&P 500 o blisko 9%.
 
Za: Parkiet (2020-01-07), Huber Kozieł, Fed przesuwa kolejne granice
 

Odwet Iranu

Od 40 lat nie było tak blisko otwartego konfliktu z USA. Mimo że Teheran wycofał się w niedzielę z porozumienia nuklearnego, Europa będzie starała się go przekonać do przestrzegania zapisów tej umowy. Równocześnie Trump maksymalizuje presję. W sobotę zagroził, że jeśli Teheran zaatakuje Amerykanów, USA zareagują uderzeniem w 52 cele. Brak jakichkolwiek działań odwetowych Iranu trudno sobie jednak wyobrazić choćby ze względu na wymogi polityki wewnętrznej.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-07), Marceli Sommer, Iran szykuje się do odwetu
 

Rynek nie wierzy w wojnę

W reakcji na zabicie irańskiego generała ropa naftowa podrożała o niecałe 7% i kosztuje tyle, ile we wrześniu. Oczywiście możliwy jest dalszy wzrost notowań, jeśli dojdzie do dalszej eskalacji, ale pierwsza reakcja związana z amerykańskim atakiem na generała Solejmaniego jest tylko taka. Według słów wypowiedzianych przez prezydenta Hasana Rouhaniego tydzień temu Iran w wyniku sankcji gospodarczych stracił w ciągu ostatnich dwóch lat 200 mld dolarów w postaci zmniejszenia inwestycji zagranicznych i utraconych przychodów z eksportu ropy. Sytuacja w kraju jest tak zła, że ludzie coraz częściej protestują na ulicach, a ropa wciąż jest głównym źródłem pieniędzy dla rządzących. Dlatego jakiekolwiek środki odwetowe polegające na blokadzie przepływu ropy są nieprawdopodobne.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-07), Rafał Hirsch, Rynek nie wierzy w żadną wojnę
 

Pierwsza fala PPK rozczarowała

Dla części firm oferujących pracownicze plany kapitałowe problemem jest nie tyle niewielkie zainteresowanie pracowników, ile to, że podpisały mało umów z przedsiębiorstwami. W zamkniętym niedawno pierwszym etapie – obejmującym największe firmy i ich pracowników – wygranych jest stosunkowo niewielu. Eksperci wskazywali dotąd na stosunkowo niską – ok. 40% partycypację zatrudnionych w programie. Więcej o osiągnięciach poszczególnych firm zarządzających po pierwszej turze w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-07), Łukasz Wilkowicz, Rozczarowani pierwszą falą PPK
 

Ponad 70 mln zł kar

Jak wynika z podsumowania Dziennika Gazety Prawnej łączna wysokość kar nałożonych przez Komisję Nadzoru Finansowego w 2019 r. była wyższa niż w sumie w czterech poprzednich latach i wyniosła ponad 70 mln zł. Nie o wszystkich wymierzanych sankcjach KNF informuje rynek. Tajemnicą owiane pozostają np. kary nakładane na podstawie prawa bankowego.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-07), Łukasz Wilkowicz, Ponad 70 mln zł kar na rynku finansowym
 

Więcej oddziałów amerykańskich na Bliskim Wschodzie

Pentagon poinformował, że planuje wysłać bombowce i więcej oddziałów na bliski wschód, ze względu na rosnące napięcie po zabiciu generała Qassema Solejmaniego w Iraku.
 
Za: The Wall Street Journal (2020-01-07), Sune Engel Rasmussen, U.S. Adds Troops to Mideast as Iranians Call for Revenge at General’s Funeral
 

Brexit znowu coraz bliżej

Brytyjscy politycy wracają dziś do pracy, zaczynając trzydniową debatę na temat brexitu. Decyzje w tej sprawie powinny być jednogłośne, gdyż rządząca partia ma zdecydowaną większość w parlamencie. Planowana data wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych to 31 stycznia 2020r.
 
Za: Bloomberg (2020-01-07), Sam Unsted, Five Things You Need to Know to Start Your Day
 

Szósty rok odpływów w Franklin Templeton

Według danych serwisu Morningstar Frankin Templeton doznał największych odpływów ze swoich funduszy inwestycyjnych spośród wszystkich amerykańskich firm zarządzających. Inwestorzy wypłacili z funduszy Franklina 21 mld dolarów z funduszy powierniczych oraz ETFów. Najwięcej odpływów odnotował fundusz Templeton Global Bond Fund zarządzany przez Michaela Hasenstaba, w którym umorzenia były większe od wpływów o 4,6 mld dolarów. Akcje Franklin Templeton radzą sobie zdecydowanie gorzej niż reszty zarządzających firm amerykańskich.
 
Za: Financial Times (2020-01-07), Richard Henderson, Franklin Templeton heads for sixth year of outflows

TAGI:

Franklin TempletonIranKNFprzegląd prasywyniki funduszy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę