Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

18.12.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o REIT-ach, partycypacji w PPK, widmie brexitu oraz wpływie decyzji zarządzających w TFI na notowania dużych spółek

REIT-y w PPK

Wraca temat REIT-ów, czyli spółek zarządzających nieruchomościami, których celem jest wypłacanie zysków czerpanych z najmu akcjonariuszom. Jak podkreśla Stowarzyszenie REIT Polska, dobrze wprowadzone struktury REIT wpisałyby się w przyjętą w październiku przez rząd strategię rozwoju rynku kapitałowego i umożliwiłyby akumulację polskiego kapitału. Mogłyby również znaleźć się w portfelach funduszy PPK.
 
Za: Parkiet (2019-12-18), Adam Roguski, Przepisy o REIT-ach: do trzech razy sztuka?
 

Pytania do Artura Włocha

W dzisiejszym wydaniu gazety „Parkiet” znajdziemy wywiad z Arturem Włochem, członkiem zarządu Alior TFI. Tłumaczy on skąd wziął się tak znaczny wzrost aktywów pod zarządzaniem w towarzystwie, jakie fundusze cieszyły się największym powodzeniem oraz jakie plany ma towarzystwo na kolejne lata.
 
Za: Parkiet (2019-12-18), Andrzej Pałasz,  pytania do... Artura Włocha, członka zarządu Alior TFI
 

TFI wpłynęły na kurs dużych spółek

Koniec roku to dobry moment, aby przeanalizować decyzje TFI odnośnie dużych spółek. Które decyzje były trafione? O tym w dzisiejszym wydaniu „Parkietu”.
 
Za: Parkiet (2019-12-18), Andrzej Pałasz, Transakcje TFI miały mały wpływ na notowania dużych spółek
 

40% w PPK

1,1 mln osób zdecydowało się na uczestnictwo w PPK w pierwszej transzy pracodawców +250 — wynika z danych Polskiego Funduszu Rozwoju, odpowiedzialnego za uruchamianie nowego systemu oszczędzania na emeryturę. Wskaźnik partycypacji wyniósł 39%.ogółu pracowników.
 
Za: Parkiet (2019-12-18), Piotr Skwirowski, 40 proc. pracowników pozostało w PPK
Puls Biznesu (2019-12-18), Kamil Kosiński, Mniej niż połowa zaufała PPK
 

PPK w konstytucji

40% pracowników największych firm zapisało się do PPK, a jednocześnie trzy czwarte Polaków uważa, że zapis o PPK i IKE powinien się znaleźć w konstytucji. Czy te dwie dane coś łączy? Zdaniem rozmówców „Dziennika Gazety Prawnej” zdecydowanie tak.
 
 Za: Dziennik Gazeta Prawna (2019-12-18), Grzegorz Osiecki, Polacy chcą PPK w konstytucji
 

Widmo twardego brexitu

Boris Johnson daje sobie czas do końca 2020 r. na negocjacje handlowe z Unią Europejską. Do tego czasu wymiana towarów i usług między dwoma brzegami Kanału La Manche jest regulowana przez porozumienie wyjściowe. Wraz z końcem grudnia przyszłego roku powinna je zastąpić docelowa umowa o wolnym handlu. Jeśli nie będzie gotowa, Stary Kontynent czeka szok twardego brexitu.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna (2019-12-18), Jakub Kapiszewski, Brexit. Słowa, słowa, słowa
 

Boris Johnson przeprowadzi brexit za wszelką cenę

Miesiąc temu Boris Johnson stał naprzeciwko brytyjskich liderów biznesu, prosząc ich o pomoc, tłumacząc jak ważny jest dla niego dobrobyt obywateli. Jednak miesiąc to bardzo długow polityce. We wtorek funt brytyjski stracił cały wcześniejszy wzrost jakiego doświadczył po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych 12 grudnia, ze względu na zapewnienia brytyjskiego premiera, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską, nawet jeśli nie uda jej się wypracować korzystnego porozumienia.
 
Za: Bloomberg (2019-12-18), Robert Hutton, Charlotte Ryan, U.K. Business Faces End of Honeymoon as Johnson Boycotts Davos
 

Stopy Fedu się nie zmienią?

Dwóch członków FOMC twierdzi, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych powinny pozostać niezmienione. Szef Fed z Dallas, Robert Kaplan, mówi, że czynnikiem jaki mógłby zmienić jego punkt widzenia jest znaczny wzrost inflacji. Tymczasem, prezydent Donald Trump woła o dalsze obniżanie kosztu pieniądza.
 
Za: The Wall Street Journal, Michael S. Derby, Two Fed Officials Say Rates Should Hold Steady, While Trump Calls for More Cuts
 

Jak Unia Europejska będzie klasyfikować zielone inwestycje?

Rządy krajów Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski będzie pracować dzisiaj nad klasyfikacją proekologicznych inwestycji. Po raz pierwszy w historii globalny regulator skonstruuje system przypisujący do określonej grupy produkty uznawane za zrównoważone inwestycje.
 
Za: Financial Times (2019-12-18), Mehreen Khan, How will the EU’s system for classifying green investments work?

TAGI:

Alior TFIBrexitESGFEDPPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę