Przegląd prasy

13.12.2019 | analizy.pl
Z dzisiejszej prasy dowiemy się, które fundusze cieszyły się zainteresowaniem inwestorów w listopadzie. Przeczytamy także o zmianach kadrowych w KNF

Inwestorzy celują w fundusze dłużne

W listopadzie saldo wpłat i wypłat z krajowych funduszy inwestycyjnych wyniosło +0,7 mld zł. Do funduszy detalicznych klienci wpłacili 0,9 mld zł netto, a z niedetalicznych wycofali 0,2 mld zł netto. Największym zainteresowaniem cieszyły się fundusze obligacji. Kolejny miesiąc odpływów doświadczyły natomiast strategie akcyjne.

Za: Puls Biznesu (2019-12-13), Kamil Zatoński, W listopadzie do funduszy napłynęło 0,7 mld zł netto

Rezygnacja zastępcy przewodniczącej KNF

Premier Mateusz Morawiecki 6 grudnia 2019 r. odwołał profesor Małgorzatę Iwanicz-Drozdowską ze stanowiska zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) po jej rezygnacji umotywowanej względami osobistymi. Do dymisji doszło zaledwie trzy dni po tym, jak KNF utrzymała karę dla Alior Banku za wielokrotne naruszenie prawa przy dystrybucji funduszy W Investments (WI) i — jak wynika z informacji „PB” — tuż przed przekazaniem mu krytycznego protokołu z kontroli. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska pracę w KNF rozpoczęła w 2019 r. po zakończeniu współpracy z Alior Bankiem, stąd rynek zastanawia się, czy nie ma to związku z rezygnacją.

Za: Puls Biznesu (2019-12-13), Dawid Tokarz, Kulisy dymisji wiceszefowej KNF

Idzie nowe dla KNF?

Ostatnie nowelizacje przepisów regulujących rynek kapitałowy przyniosły zmiany w pozycji KNF. Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego czyni odpowiedzialnymi za rozwój rynku trzy organy: ministra finansów, KNF oraz prezesa NBP. W tym zespole KNF postrzega swoją rolę przede wszystkim jako nadzorcy, widząc „regulatora" raczej w Ministerstwie Finansów.

Za: Parkiet (2019-12-13), dr Iwona Gębusia, prof. Marek Wierzbowski, Wyzwań na rynku przybywa

TAGI:

KNFprzegląd prasysaldo wpłat i wypłat

Popularne

Zobacz także

↑ na górę