Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

11.12.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o zaletach IKE i IKZE, napływach środków do funduszy inwestycyjnych oraz zmianie w zarządzie IZFiA

Zalety IKE i IKZE

Gościem Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV był Kamil Szymański, wicedyrektor departamentu rynków regulowanych w DM mBanku. Opowiadał, że końcówka roku to zawsze okres wzmożonej pracy w domach maklerskich, gdyż klienci chcą skorzystać z ulg podatkowych. Mówił o zaletach kont IKE i IKZE oraz coraz większej świadomości klientów dotyczącej produktów emerytalnych.
 
Za: Parkiet (2019-12-11), Przemysław Tychmanowicz, Świadomość zalet IKE i IKZE dopiero się budzi
 

Miliard do obligacji

Największym powodzeniem w listopadzie cieszyły się fundusze dłużne, które pozyskały 1,2 mld zł wpłat netto. Łączne saldo sprzedaży funduszy niededykowanych w listopadzie wyniosło około 0,7 mld zł. W przypadku funduszy skierowanych do szerokiego grona klientów saldo wpłat sięgnęło 0,9 mld zł. Ponad 387 mln zł odpłynęło z funduszy akcji uniwersalnych. Co ciekawe, blisko 34 mln zł netto trafiło do funduszy akcji indeksowych.

Za: Parkiet (2019-12-11), Andrzej Pałasz, Wyniki | Kolejny miliard złotych trafił na obligacje

Konsolidacja na rynku depozytariuszy

Oferowanie usług depozytariuszy jest coraz trudniejsze. Rosnące wymogi regulacyjne, liczba funduszy oraz ryzyko kar to główne czynniki, które kształtują ten rynek. Grzegorz Lisowski, dyrektor centrum usług powierniczych w ING Banku Śląskim, twierdzi, że rynek kurczy się z jednej strony ze względów regulacyjnych oraz wymogów nadzorcy, a z drugiej ze względu na liczbę nieprzyjemnych zdarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie na rynku, przekładających się na brak zaufania wśród uczestników rynku do funduszy.
 
Za: Parkiet (2019-12-11), Andrzej Pałasz, Na rynku depozytariuszy spodziewana jest konsolidacja
 

Zmiana w zarządzie IZFiA

Podczas wtorkowego walnego zgromadzenia członków Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami w związku ze złożeniem przez Marcina Dyla rezygnacji z funkcji prezesa zdecydowano, że do końca kadencji upływającej w kwietniu 2020 r. zarząd Izby będzie jednoosobowy, a prezesem zostanie dotychczasowa wiceprezes Małgorzata Rusewicz.

Za: Parkiet (2019-12-11), Andrzej Pałasz, IZFiA | Zmiana w zarządzie instytucji zrzeszającej TFI
 

Oczekiwania inwestorów w sprawie wojny handlowej

Dla inwestorów z amerykańskich rynków akcji ważne jest jedynie, czy w najbliższą niedzielę 15 grudnia wejdzie w życie w USA zapowiadane cło na chiński import. Gdyby się tak stało, mogłoby to utrudnić toczące się negocjacje handlowe i opóźnić uzgodnienie zapowiadanej już dwa miesiące temu przez Donalda Trumpa częściowej umowy handlowej.

Za: Puls Biznesu (2019-12-11), Marek Druś, Wall Street czeka na decyzję w sprawie cła
 

NIK przygląda się giełdzie

Zdaniem kontrolerów NIK przyznanie wyróżnienia spółce GetBack naruszyło reputację giełdy. Zarzut, jaki sformułowali, dotyczy m.in. „braku faktycznego nadzoru nad procesem przygotowania dla zarządu giełdy opinii w sprawie dopuszczenia obligacji publicznych i akcji GetBack do obrotu giełdowego na rynku podstawowym”. Zdaniem NIK miało to doprowadzić do sytuacji, w której ocena tego, czy papiery spółki mogą stać się przedmiotem handlu na rynku, została dokonana w oparciu o „częściowo błędne lub nieaktualne dane”.

Za: Dziennik Gazeta Prawna (2019-12-11), Bartek Godusławski, GetBack nie powinien dostać nagrody od GPW
 

Boris Johnson traci w ankietach

Według wtorkowej ankiety YouGov Poll poparcie partii Borisa Johnsona spadło, lecz dalej utrzymuje się na poziomie ponad 50% głosów. Gdyby wyniki ankiety sprawdziły się, Torysi otrzymaliby 339 na 650 miejsc, Partia Pracy 231, Szkocka Partia Narodowa 41, Liberalni Demokraci 15.

Za: Bloomberg (2019-12-11), Thomas Penny, Robert Hutto, Key Poll Predicts Majority of 28 for Boris Johnson in U.K. Election
 

Wall Street przewiduje wzrosty w 2020

Analitycy w pięciu największych bankach inwestycyjnych przewidują kontynuację hossy na Wall Street w 2020 roku, luźnej polityki monetarnej oraz prężnej kondycji amerykańskiej gospodarki. Jedynie Morgan Stanley jest pesymistycznie nastawiony co do przyszłej kondycji amerykańskiej giełdy i przewiduje, że zarobki firm wpadną w przyszłym roku w stagnację. W tym roku amerykańska giełda doznała największych wzrostów od 2013 roku.

Za: Financial Times (2019-12-11), Matthew Rocco, Jennifer Ablan, Wall Street expects bull run to continue in 2020

TAGI:

BrexitflowsIKEIKZEIZFiAprzegląd prasywojna handlowa

Popularne

Zobacz także

↑ na górę