Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

09.12.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o nieudanym rajdzie św. Mikołaja, nadchodzących wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii oraz odpływach z funduszy akcji amerykańskich

Zielona polityka monetarna

Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, oraz Mark Carney, gubernator Banku Anglii, to najbardziej prominentni zwolennicy uczynienia polityki pieniężnej bardziej „zieloną”. Po pierwsze, chcieliby, aby banki centralne w globalnym ociepleniu dostrzegły źródło ryzyka systemowego i starały się je zminimalizować zawczasu, zanim się zmaterializuje. Po drugie chcieliby, aby polityka pieniężna sprzyjała „zielonej transformacji” gospodarek, aby czyniła podejmowaną przez inne podmioty walkę ze zmianami klimatu łatwiejszą.
 
Za: Parkiet (2019-12-09), Grzegorz Siemionczyk, Czy polityka pieniężna może być zielona?
 

Zjazd św. Mikołaja

Po spadkowym listopadzie grudzień okazuje się być bezlitosny dla inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jeśli ktoś liczył na rajd Świętego Mikołaja, to nie uwzględnił faktu, że na początku miesiąca staliśmy przed dość wysokim i stromym „urwiskiem”. W efekcie notowania WIG20 ponownie spadły poniżej poziomu 2100 punktów.

Za: Parkiet (2019-12-09), Kamil Hajdamowicz, Na razie zamiast rajdu mamy zjazd św. Mikołaja

Ostrożne podejście TFI do energetyki

Z raportów półrocznych funduszy wynika, że akcje PKN Orlen i Lotosu nie były obiektem pożądania funduszy inwestycyjnych. Dokupiły nieco akcji Energi, jednak pozbywały się PGE. O ekspozycji poszczególnych towarzystw na spółki energetyczne przeczytamy w sobotnim wydaniu „Parkietu”.

Za: Parkiet (2019-12-07), Andrzej Pałasz, TFI ostrożnie podchodzą do paliw i energetyki

Ostatni gwizdek w Wielkiej Brytanii

Powszechne wybory w Wielkiej Brytanii zbliżają się wielkimi krokami. W ankietach przoduje Partia Konserwatystów lecz wciąż panuje duża niepewność co do ostatecznego wyniku. Największym ryzykiem dla brytyjskich inwestorów jest to, czy Torysi otrzymają większość w parlamencie, aby móc swobodnie przeprowadzić proces wyjścia z Unii Europejskiej.

Za: Bloomberg (2019-12-09), Sam Unsted, Five Things You Need to Know to Start Your Day

Zarządzający w funduszach węszą okazje u strapionych pożyczkobiorców

Trójka firm specjalizujących się w najbardziej ryzykownych inwestycjach w obligacje korporacyjne oraz akcje upadających przedsiębiorstw, Pimco, CQS, Hayfin, planują włączyć nowe środki w inwestycje w upadające przedsiębiorstwa oraz wykorzystać okazję, jaką jest rosnący udział firm posiadających spore problemy finansowe.

Za: Financial Times (2019-12-06), Joe Rennison, Fund managers spy opportunity as distressed debt grows

Wypłaty z funduszy sugerują dalszy spokój na rynku

Inwestorzy wypłacili w tym roku z funduszy powierniczych oraz ETF-ów skupiających się na inwestycjach w amerykańskie akcje 135,5 mld dolarów. Odpływy sugerują, że inwestorzy nie podążają ślepo za wzrostami na amerykańskich indeksach przez co mają one jeszcze sporo miejsca do wzrostów oraz nie grozi im podwyższenie zmienności.

Za: The Wall Street Journal (2019-12-09), Michael Wursthorn, Investors Bail on Stock Market Rally, Fleeing Funds at Record Pace

TAGI:

Brexitflowsfundusze akcji zagranicznych sektora energetycznegoprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę