Przegląd prasy

06.12.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy o tym, jak firmy uciekają przed PPK w PPE. Dowiemy się również, jakie są perspektywy wzrostu dla polskiego parkietu i co dalej z ZM Henryk Kania

Firmy wolą PPE?

Wiele wskazuje na to, że podobnie jak duże firmy również te średnie mogą uciec przed Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) w Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). Z danych KNF wynika, że liczba PPE i wniosków składanych o zgodę na ich uruchomienie cały czas rośnie. O ile np. w 2017 r. do rejestru PPE wpisano 48 programów, to już w 2018 r. było ich 206. Z kolei w 2019 r. od stycznia do czerwca było ich 348, a od lipca do 27 listopada 312.  – Dane te pokazują znaczący wzrost liczby wniosków o wpis do rejestru PPE w ostatnich dwóch latach – komentuje Jacek Barszczewski. Nie chce on jednak oceniać, czy wzrost liczby programów może mieć związek z uruchomieniem PPK. – KNF nie prowadzi badań na temat przyczyn zakładania PPE, w związku z tym trudno jest nam jednoznacznie wskazać, czy istnieje związek między zwiększoną liczbą wniosków o wpis do rejestru PPE a startem programu PPK, również w odniesieniu do firm, które zatrudniają od 50 do 249 pracowników – tłumaczy. Z kolei Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego zauważa taki związek, jednak jego zdaniem nie jest to proces masowy.

Za: Rzeczpospolita (2019-12-06), Piotr Skwirowski, Lawinowo wzrasta liczba firm uciekających od PPK
Parkiet (2019-12-06), Piotr Skwirowski, Część średnich firm wybierze PPE

Liche perspektywy dla WIG20

Indeks największych spółek jest na relatywnie niskich poziomach. Choć wczorajszą sesję zakończył na plusie, to jednak trudno dostrzec silne argumenty za jego wzrostami. – Obecnie sytuacja wygląda dość pozytywnie. Wyprzedanie jest na tyle duże, że piątek 6 grudnia 2019 r. i początek przyszłego tygodnia widziałbym wzrostowy. Spadki indeksu WIG20 powinny zostać zatrzymane przynajmniej do momentu, gdy na globalnych rynkach nie dojdzie do przeceny z prawdziwego zdarzenia. A na razie wydaje się, że Wall Street mimo wszystko utrzyma się do Nowego Roku na wysokich poziomach – mówi Marcin Kiepas, analityk Tickmill. Jego zdaniem jednak nie ma co oczekiwać na spektakularne wzrosty, gdyż inwestorzy liczą się z korektą w Stanach Zjednoczonych, co może również uderzyć w polski parkiet.

Za: Puls Biznesu (2019-12-06), Kamil Kosiński, WIG20 nie ma podstaw do mocnego odbicia 
 

Jakie będą losy ZM Kania?

Zarządca Zakładów Mięsnych Henryk Kania złożył w sądzie uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki – podano w jednym z komunikatów. Z kolei w innym poinformowano, że sąd w Katowicach umorzył przyspieszone postępowanie układowe – zezwoliła na to rada wierzycieli, w odpowiedzi na wniosek spółki.

Za: Business Insider Polska (2019-12-06), Zarządca ZM Henryk Kania złożył wniosek o ogłoszenie upadłości
Puls Biznesu (2019-12-06), Kamil Zatoński, ZM Kania: upadłość zamiast układu?

TAGI:

PPEPPKprognozyprzegląd prasyWIG20

Popularne

Zobacz także

↑ na górę