Przegląd prasy

04.12.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o wynikach funduszy inwestycyjnych, nowych cłach wymierzonych przez Donalda Trumpa w kolejne państwa oraz o nurkujących indeksach akcji

Listopad bardzo udany dla akcji

W listopadzie dobre wyniki udało się wypracować małym i średnim spółkom, lecz największe wzrosty należały do akcji rynków rozwiniętych. Średni wynik funduszy „miś” w zeszłym miesiącu to 2,5%, najlepszym w tej grupie był BNP Paribas Małych i Średnich Spółek z 4,8% zysku. Strategie akcji polskich uniwersalne kończyły miesiąc z przeciętnym wynikiem 0,5%. Z rynków wschodzących tym razem dobrze wypadł bardzo zmienny rynek turecki z blisko 10-proc. wynikiem dla funduszy z grupy akcji tureckich. Wśród funduszy akcji rynków rozwiniętych wyróżnił się Skarbiec Spółek Wzrostowych z wynikiem 12%, przez co wysunął się na prowadzenie w tabeli dla całego rynku od początku roku. Wyniki funduszy dłużnych znalazły się przy dolnym krańcu listopadowego zestawienia z wynikiem oscylującym wokół zera, ze względu na rosnące rentowności (spadające ceny) światowych obligacji.
 
Za: Parkiet (2019-12-04), Andrzej Pałasz, Fundusze dłużne ostatnio zawodzą, jednak akcje nie są pocieszeniem
 

Trump strzela na oślep

Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział, że umowa z Chinami może być zawarta nawet dopiero po wyborach prezydenckich. Ponadto poinformowano o nałożeniu ceł na francuski import w związku z podatkiem cyfrowym, wprowadzonym przez rząd w Paryżu. Trump wystosował również groźby pod adresem dwóch innych krajów w związku z rzekomą manipulacją walut. –Brazylia i Argentyna prowadzą kolosalną dewaluację swoich walut, co nie jest dobre dla naszych farmerów. Zatem, ze skutkiem natychmiastowym, nałożę ponownie cła na całą stal i aluminium, które wysyła się do USA z tych krajów – napisał Trump na Twitterze.
 
Za: Parkiet (2019-12-04), Piotr Zając, Donald Trump strzela we wszystkich kierunkach
 

Akcje nurkują

Rynki akcji na całym świecie notowały spadki, a obligacje drożały po tym jak prezydent Donald Trump wymierzył swoją zapowiedź o nowych cłach na produkty z RPA, Europy i Chin, tłumiąc nadzieje na globalne ożywienie. Wtorkowa sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się spadkami głównych indeksów giełdowych notowanych na Wall Street.  Na koniec dnia indeks Dow Jones Industrial Average zniżkował o 1,0%, Standard & Poor’s 500 tracił 0,7%, a technologiczny Nasdaq 0,6%.
 
Za: Puls Biznesu (2019-12-04), Katarzyna Łasica, Wojna handlowa dołuje Wall Street
 

Banki zredukowały zatrudnienie o 75 tys. osób

75 tysięcy osób pracujących w sektorze bankowym utraciło w tym roku pracę według danych banku UniCredit. Ponad 63 000, czyli ok. 83% z nich, to mieszkańcy Europy.
 
Za: Bloomberg (2019-12-03), Nicholas Comfort, Global Bank Job Cull Tops 75,000 This Year as UniCredit Cuts
 

Banki z Wall Street stawiają na odbicie w Hong Kongu

Kilka wiodących banków notowanych na Wall Street zaczyna obstawiać odbicie akcji w Hong Kongu. Niektóre z nich zachęcają również swoich do kupna akcji zapewniając, że po okresie politycznego zgiełku notowania spółek pójdą do góry.
 
Za: Financial Times (2019-12-04), Hudson Lockett, Daniel Shane, Joe Leahy, Wall Street banks bet on rebound in battered Hong Kong stocks
 

Szef do zarządzania aktywami z Fidelity odchodzi na emeryturę

W styczniu przyszłego roku szef do spraw zarządzania aktywami w Fidelity Investments, Steve Neff, odejdzie na emeryturę. W Fidelity spędził 23 lata, większość czasu w dziale zajmującym się rozwiązaniami technologicznymi, w dziale zarządzania aktywami od 2018 roku.
Za: The Wall Street Journal (2019-12-04), Justin Baer, Fidelity’s Asset-Management Chief to Retire in February

TAGI:

bessacłaFidelityfundusze akcji hongkońskichprzegląd prasystopa bezrobociawyniki funduszy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę