Przegląd prasy

29.11.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy o wpływie filozofii ESG na krajowy rynek, a także o pomysłach na zwiększenie partycypacji w PPK

ESG coraz ważniejsze dla rynku

Filozofia ESG zyskuje na zainteresowaniu inwestorów i emitentów z warszawskiej giełdy. Na razie w etyczne inwestycje zaangażowały się m.in. NN IP TFIPKO TFI, Erste Bank i mBank. GPW wprowadziła natomiast indeks WIG-ESG, który stał się on podstawą dla prowadzonego przez NN IP funduszu zarządzanego pasywnie.

Za: Puls Biznesu (2019-11-29), Marek Wierciszewski, Odpowiedzialne i zyskowne inwestowanie
 

PPK frontem do pracownika

Według nieoficjalnych danych udział pracowników w PPK po pierwszej rundzie kształtuje się na poziomie około 40%. To wyraźnie mniej niż oczekiwania rządu. Przed startem drugiego etapu programu rozważana jest zmiana strategii jego promowania. Nacisk ma zostać położony na kampanię informacyjną dla pracowników, nie zaś pracodawców.

Za: Parkiet (2019-11-29), Piotr Skwirowski, Cel dla PPK to udział 60–75 proc. pracowników
Rzeczpospolita (2019-11-29), Piotr Skwirowski, Zwrot ku pracownikom w promocji PPK?
 

BlackRock zmniejszył zaangażowanie w Bank Pekao

Po niecałych trzech miesiącach fundusze zarządzane przez BlackRock zmniejszyły zaangażowanie w akcjonariacie Banku Pekao. Obecnie mają poniżej 5% ogólnej liczby głosów w banku.

Za: Parkiet (2019-11-29), Maciej Rudke, BlackRock zmniejszył inwestycję w Pekao

Kula u nogi chińskiej gospodarki

Mali pożyczkodawcy w Chinach i regionalne spółki państwowe mogą pociągnąć za sobą spiralę bankructw, jeżeli krajowi decydenci nie zdecydują się na ich wsparcie płynnościowe. Tworzy to zagrożenie dla systemu finansowego, gdyż aż 586 na prawie 4400 firm udzielających pożyczek zostało sklasyfikowanych przez bank centralny Chin jako „obarczone wysokim ryzykiem”. Na chwilę obecną inwestorzy stawiają na to, że chiński rząd wesprze krajowy system finansowy.

Za: Bloomberg (2019-11-29), Lucille Liu, Tongjian Dong, Jun Luo, China Financial Warning Signs Are Flashing Almost Everywhere

TAGI:

BlackRockESGPPKprzegląd prasyWIG-ESG

Popularne

Zobacz także

↑ na górę