Przegląd prasy

19.11.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy wywiad na temat konieczności doprecyzowania projektu o przekształceniu OFE, o minionej hossie na obligacjach oraz o ujemnym oprocentowaniu niemieckich depozytów

Czas obligacji minął

Zwiększająca się podaż pieniądza i niższe stopy procentowe w światowych bankach centralnych sprawiły, że w tym roku obligacje odnotowały solidne wzrosty cen. Mimo że polska Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na obniżkę stopy referencyjnej, na światowej hossie zyskały także polskie papiery skarbowe. W ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia dla funduszy polskich papierów skarbowych uniwersalnych wyniosła 2,2%, podczas gdy średnia dla funduszy akcji uniwersalnych zaledwie 0,8%. Globalny rynek obligacji może być już przegrzany.
 
Za: Puls Biznesu (2019-11-19), Marek Wierciszewski, Obligacje najlepsze mają za sobą
 

Trzeba doprecyzować projekt zmian OFE

Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych oraz wiceprezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, była gościem Dariusza Wieczorka we wczorajszym wywiadzie dla „Parkiet TV”.  Prezes IGTE zwraca uwagę, że jeszcze dużo pracy powinno się poświęcić temu projektowi, dlatego termin 1 stycznia, od kiedy ustawa miałaby zacząć obowiązywać, nie jest realny. Problemem są założenia, co do planowanego zakupu akcji i sprzedaży obligacji przez fundusze emerytalne, które w panujących warunkach rynkowych są niemożliwe do zrealizowania bez negatywnego wpływu na rynek i rentowność funduszy.
 
Za: Parkiet (2019-11-19), Dariusz Wieczorek, Projekt zmian OFE wymaga doprecyzowania
 

Kurs dolara spada

W poniedziałek kurs dolara obniżył się, kiedy to prezydent Donald Trump spotkał się z prezesem Fed, Jerome Powellem. Trump twierdzi, że stopy procentowe w Ameryce są na za wysokim poziomie względem innych krajów rozwiniętych.
 
Za: Bloomberg (2019-11-19), Joe Easton, Five Things You Need to Know to Start Your Day


Inwestowanie w wartość wraca do łask (póki co)

Zarządzający aktywami coraz częściej decydują się na zakup udziałów banków, firm produkcyjnych i innych spółek tzw. value (wartościowych) – często definiowanych jako spółki o atrakcyjnej wycenie na giełdzie i solidnych fundumentach.. Między innym ze względu na zwiększone zainteresowanie tymi spółkami, indeks S&P 500 urósł przez ostatnie trzy miesiące o przeszło 10%. Analitycy przypominają jednak, że niska cena papieru wartościowego nie musi oznaczać przyszłych wzrostów jego kursu.
 
Za: The Wall Street Journal (2019-11-19), Michael Wursthorn, Value Stocks Are Back in Vogue, for Now
 

Niemcy dają kredyty z ujemnym oprocentowaniem. Oszczędzający protestują

Prawie 60% banków w Niemczech nakłada ujemne oprocentowanie na kredyty przyznawane klientom korporacyjnym, a ponad 20% decyduje się na taki ruch względem klientów detalicznych. Wyniki zostały opublikowane przez niemiecki bank centralny. Niemieccy oszczędzający mają pretensje do Europejskiego Banku Centralnego za obniżenie stopy depozytowej do -0,5%, przez co znacznie trudniej im o wypracowanie zadowalających stóp zwrotu.
 
Za: Financial Times (2019-11-19), Martin Arnold and Olaf Storbeck, Most German banks are imposing negative rates on corporate clients

TAGI:

DolarhossaobligacjeOFEprzegląd prasyujemne rentowności

Popularne

Zobacz także

↑ na górę