Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

13.11.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o liczbie klientów inwestujących w fundusze, chętnych na przejęcie funduszy po Saturnie TFI oraz możliwym podniesieniu ceł przez Donalda Trumpa

2,45 mln osób inwestuje w fundusze

O 18 tysięcy wzrosła w trzecim kwartale liczba klientów posiadających jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. W sumie w Polsce jednostki uczestnictwa posiada 2,45 miliona klientów. 608,6 tysięcy z nich to klienci PKO TFI, które pozostaje od dłuższego czasu bezprecedensowym liderem.
 
Za: Puls Biznesu (2019-11-13), Kamil Zatoński, Jednostki funduszy ma 2,45 mln klientów
 

Chętni na fundusze po Saturnie

Z komunikatów UOKiK i KNF wynika, że kilka towarzystw jest zainteresowanych kilkudziesięcioma funduszami po Saturnie TFI. Depozytariusze mają czas do 20 listopada na znalezienie chętnego na te fundusze, w przeciwnym razie zostaną one zlikwidowane. Na razie towarzystwa dość ostrożnie wypowiadają się o funduszach Lartiqa TFI, któremu KNF cofnęła zgodę na działalność 5 listopada.
 
Za: Parkiet (2019-11-13), Andrzej Pałasz, TFI się przymierzają
Parkiet (2019-11-13), Andrzej Pałasz, Podział funduszy Saturna na finiszu. Teraz czas na Lartiq
 

Mniejsze odpływy, mniej klientów w Skarbcu

Wartość aktywów, którymi zarządza Skarbiec TFI, sięgała z końcem października 3731,5 mln zł, o ponad 16 mln mniej niż miesiąc wcześniej. Mimo spadku aktywów pod zarządzaniem, widać wyraźną poprawę salda sprzedaży. Zarząd Skarbca zapowiadał, że dodatnie saldo sprzedaży może pojawić się jednak dopiero w przyszłym roku.
 
Za: Parkiet (2019-11-13), Andrzej Pałasz, Skarbiec TFI: Odpływy już tak nie przeważały. Liczba klientów spadła
 

IKE czy ZUS? Co wybierzemy?

Jeśli Polacy nie zdecydują się, jak zakładano, na przeniesienie środków z OFE na IKE, rząd może nie zrealizować swojego planu pozyskania 20 mld zł do budżetu państwa. Przy transferze środków z OFE na IKE ma zostać pobrana 15% opłata przekształceniowa. W przypadku przeniesienia na ZUS, 100% środków zostanie przypisanych do indywidualnego konta. Rząd zakłada, że 80% osób pozostanie przy domyślnej opcji przeniesienia środków na IKE.
 
Za Rzeczpospolita (2019-11-13), Anna Cieślak-Wróblewska, Co wybiorą Polacy: IKE czy ZUS?
Parkiet (2019-11-13), Anna Cieślak-Wróblewska, IKE czy ZUS - co wybiorą Polacy
 

Hong Kong 4% w dół

Indeks akcji Hang Seng stracił od środy ponad 4% z powodu starć obywateli z policją, które trwają już trzeci dzień. Protestujący zablokowali ulicę Hong Kongu, a liczne linie metra przestały działać. Gniew obywateli został nasilony po tym, jak policja postrzeliła 21-letniego studenta i po tym, jak podczas przepychanek z policją podpalony został jeden z obywateli.
 
Za: Financial Times (2019-11-13), Hudson Lockett, Hong Kong stocks hit as protest violence deepens
 

Jeśli nie dojdzie do porozumienia, Trump znacznie podniesie cła

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek, że jeśli Chiny i USA nie osiągną porozumienia w sprawie wojny handlowej, podniesie cła na towary importowane z Chin. Twierdzi również, że pierwsza faza porozumienia powinna nastąpić już niedługo.
 
Za: Wall Street Journal (2019-11-13), William Mauldin and Josh Zumbrun,Tariffs on China Imports Emerge as Hurdle to Trade Deal

Zanieczyszczenie środowiska rośnie

Raport opublikowany przez międzynarodową agencję do spraw energii nie napawa optymizmem co do przyszłości środowiska. Zanieczyszczenie gazami cieplarnianymi rośnie drugi rok z rzędu. Nie wydaje się, by mogło ono zatrzymać się aż do 2040 roku, jeśli rządy państw nie podejmą radykalnych działań.
 
Za: Bloomberg (2019-11-13), Jeremy Hodges, Jesper Starn, Global Pollution Is Rising Again and Won’t Peak Before 2040

TAGI:

fundusze indeksoweliczba klientów OFEprzegląd prasySaturn TFISkarbiec TFIwojna handlowa

Popularne

Zobacz także

↑ na górę