Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

07.11.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o decyzji rządu w sprawie OFE, chęci przejęcia funduszu po Lartiq TFI przez Skarbiec TFI oraz nowej funkcji w KNF

Żegnajcie OFE

Rząd przyjął projekt likwidacji drugiego filara emerytalnego. W lipcu 2020 roku aktywa zgromadzone w OFE (obecnie jest to nieco ponad 150 mld zł) zostaną przeniesione na indywidualne konta emerytalne (IKE). Projekt trafi teraz do Sejmu. Dzięki temu rząd zyska w ciągu dwóch lat ok. 19,3 mld na tzw. opłacie przekształceniowej. Uczestnicy OFE mogą zdecydować, by ich środki popłynęły na ich indywidualne konta w ZUS. W takim wypadku uczestnik uniknie opłaty przekształceniowej.
 
Za: Puls Biznesu (2019-11-07), Kamil Zatoński, Rząd postawił krzyżyk na OFE
Gazeta.pl (2019-11-07), Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński, Rząd zabierze Polakom 19,3 mld zł ich oszczędności w OFE
Rzeczpospolita (2019-11-07), Piotr Skwirowski, To koniec OFE. Teraz czas na PPK
 

Skarbiec ma zamiar przejąć fundusz po Lartiq

Andrzej Sołdek, członek zarządu Skarbiec TFI, mówi, że w związku z decyzją KNF cofającą zezwolenie Lartiq TFI na wykonywanie działalności, Skarbiec TFI jest gotowy przejąć zarządzanie funduszem Lartiq Globalni Liderzy Wzrostu FIZ. Towarzystwo zarządza tym funduszem od grudnia 2018 roku.
 
Za: Puls Biznesu (2019-11-07), Kamil Zatoński, Skarbiec chce przejąć fundusz z Lartiqa
 

Byli pracownicy a składki do PPK

Ustanie zatrudnienia nie powoduje, że pracownik zapisany do PPK przez pracodawcę przestaje być uczestnikiem programu. Pracodawca zobowiązany jest do odłożenia składki na PPK za środki wypłacone pracownikowi nawet po odejściu z firmy, o ile nie złożył deklaracji o rezygnacji z dokonywania składek. O szczegółach w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.
 
Za: DGP-Prawo (2019-11-07), Wpłaty do PPK odprowadzane za byłych pracowników
 

Nowa funkcja w KNF

5 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Ustawa przewiduje m.in. rozszerzenie składu osobowego KNF o trzeciego zastępcę przewodniczącego. Ma to się przyczynić do równomiernego i proporcjonalnego podziału obowiązków zastępców między sektorem bankowym, ubezpieczeniowym i kapitałowym.
 
Za: Gazeta Ubezpieczeniowa (2019-11-07), AM, Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zastępcę szefa KNF ds. ubezpieczeń
 

Chiny i USA zgadzają się na stopniowe wycofywanie ceł

Rzecznik ministerstwa handlu USA poinformował, że Stany Zjednoczone i Chiny wyraziły zgodę na stopniowe usunięcie wzajemnych ceł. Dwie strony wciąż negocjują kiedy i gdzie pierwsza faza porozumienia mogłaby być podpisana. Rynki akcji zareagowały na tę wiadomość pozytywnie.
 
Za: Bloomberg (2019-11-07), Miao Han, Sharon Chen, Tian Chen, China, U.S. Agree to Phased Tariff Rollback as Deal Progresses

Wall Street tnie prognozy wyników amerykańskich spółek

Analitycy znacząco obcięli prognozy wyników amerykańskich spółek w trzech ostatnich miesiącach 2019 roku. Jeśli przewidywania by się sprawdziły, byłby to najwolniejszy roczny wzrost od 2015 roku.
 
Za: Financial Times (2019-11-07), Richard Henderson, Wall Street slashes forecasts for US corporate earnings

TAGI:

KNFLartiq TFIOFEPPKprzegląd prasySkarbiec TFIwojna handlowa

Popularne

Zobacz także

↑ na górę