Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

21.10.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy m.in. o obligacjach korporacyjnych w portfelach funduszy, aktywach zgromadzonych w funduszu ETF na mWIG40 oraz nieudanych negocjacjach w sprawie brexitu

Plan przekształcenia OFE uległ modyfikacji

Według ustaleń Dziennika Gazety Prawnej do FUS trafi w przyszłym roku o 3,86 mld zł więcej z opłaty przekształceniowej OFE i całkowita kwota wpłaty wyniesie aż 13,5 mld zł. Plan dwóch równych rat jest już nieaktualny, a w kolejnym roku publiczną kasę zasili niecałe 5,8 mld zł.

Za: Dziennik Gazeta Prawna (2019-10-21), Marek Chądzyński, Bartek Godusławski, Zrównoważony budżet? To już historia. Nie pomogą miliardy z OFE


ETF na mWIG40 dopasował się do rynku

Beta Securities Poland i AgioFunds TFI wspólnie utworzyły w tym roku dwa fundusze ETF oparte na polskim prawie, Beta ETF WIG20TR odzwierciedlający zachowanie indeksu największych spółek powiększony o wypłacane przez nie dywidendy oraz Beta ETF mWIG40TR, z takim samym założeniem odnośnie indeksu średnich spółek. Od dnia debiutu 5 września 2019 r. aktywa drugiego funduszu zwiększyły się prawie dziesięciokrotnie, z 5 do 49,9 mln zł. Od tego czasu indeks mWIG40 straciła ponad 2,9%.
 
Za:  Puls Biznesu (2019-10-21), Kamil Kosiński, ETF na mWIG40 wstrzelił się w rynek
 

Wyższe kupony obligacji nie mają przełożenia na wyniki funduszy

Mediana udziału obligacji korporacyjnych spadła przez ostatnie pół roku o blisko 6 pkt proc. Fundusze inwestujące w obligacje korporacyjne również decydują się na zmniejszenie ich udziału w portfelach mimo rosnących kuponów wypłacanych przez spółki. Mogłoby się wydawać, że fundusze te wycofały się z najbardziej ryzykownych papierów. Te decyzje faktycznie odbiły się na niższych stopach zwrotu w ostatnich miesiącach.
 
Za: Parkiet (2019-10-21), Emil Szweda, Wyższe kupony na razie z niewielkim wpływem na wyniki funduszy
 

Różne wyceny jednego papieru

Papiery spółki Zakłady Mięsne Henryk Kania utraciły płynność, co jest trudną do mentalnego rozliczenia sytuacją nawet dla profesjonalnych inwestorów. Papiery te znajdowały się w portfelach kilku funduszy, a w sprawozdaniach na koniec czerwca widać odpisy o różnej wysokości. Millenium wycenia je na 5% wartości nominalnej, Generali na ok. 20%, podobnie jak Gamma.
Za: Parkiet (2019-10-21), Fundusze | Jeden papier, różne wyceny

Walka o wpłaty na IKE i IKZE

Już niedługo kilka większych instytucji ruszy z kampaniami zachęcającymi do otwierania i wpłat na indywidualne konta emerytalne. Zapowiedzi największych firm, zajmujących się ich  prowadzeniem, znajdziemy w sobotnim wydaniu „Parkietu”.
 
Za: Parkiet (2019-10-21), Andrzej Pałasz ,Na fali dyskusji wokół PPK zaostrzy się walka o wpłaty na IKE i IKZE
 

Johnson chce wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii mimo niepowodzeń

Boris Johnson twierdzi, że wciąż jest w stanie doprowadzić do brexitu 31 października, pomimo porażki w uzyskaniu porozumienia z Unią Europejską w sobotę. Jest przez to zmuszony do przesunięcia wdrożenia w życie procesu wyjścia ze wspólnoty o trzy miesiące, choć twierdzi, że na chwilę obecną udało mu się przekonać odpowiednią ilość członków parlamentu do swojego planu.
 
Za: Financial Times (2019-10-21), George Parker, Sam Fleming, Boris Johnson to make new Brexit push on Monday
 

Mario Draghi opuszcza EBC w tym tygodniu

Prezes Europejskiego Banku Centralnego opuszcza swoje stanowisko w czwartek. Pozycję prezesa piastował przez 8 lat, a zastąpić ma go Christine Lagarde. W serwisie Financial Times przeczytamy o 5 aspektach podsumowujących jego kadencję.
 
Za: Financial Times (2019-10-21), Valentina Romei, Martin Arnold, Draghi’s ECB tenure: Saving the euro, faltering on inflation

TAGI:

BrexitEBCfundusze dłużne korporacyjneIKEprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę