Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

15.10.2019 | analizy.pl
W dzisiejszym przeglądzie prasy przeczytamy m.in. o aktywach zebranych w poszczególnych TFI, przekształceniu OFE w IKE oraz nowych funduszach PKO TFI

Zmiany w rankingu TFI

Według danych IZFiA aktywa TFI na koniec września tego roku wyniosły 261 mld zł. W porównaniu ze stanem na koniec trzeciego kwartału 2018 r. wartość aktywów w towarzystwach zmniejszyła się o 14 mld zł, tj. 5,2%. Najwięcej środków gromadzi Ipopema TFI, następnie PKO TFI i Pekao TFI, które awansowało na podium i przeskoczyło TFI PZU.
 
Za: Puls Biznesu (2019-10-15), Kamil Zatoński, Zmiany w czołówce rankingu TFI
 

OFE coraz bliżej końca

Projektu o przekształceniu OFE w IKE nie udało się uchwalić przed wyborami, ale teraz prace nad nim powinny przyspieszyć. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował w ubiegłym tygodniu projekt w trybie obiegowym. Teraz dokument czeka na rozpatrzenie przed Radę Ministrów.

Za: Dziennik Gazeta Prawna (2019-10-15), Grzegorz Osiecki, Bliżej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych

PKO TFI z trzema nowymi funduszami

PKO TFI zapowiada uruchomienie trzech nowych funduszy do końca tego roku. Nowe fundusze będą działać w ramach parasola FIO. Jeden z nich to dokonujący aktywnej selekcji najlepszych dostępnych na rynku światowym funduszy inwestujących w obligacje wysokodochodowe, drugi to fundusz indeksowy obligacji polskich śledzący indeks TBSP, zaś trzeci będzie inwestował w akcje spółek z całego świata działających proekologicznie. Jeśli chodzi o prowadzenie PPK, na podpisanie umów z PKO TFI o zarządzanie zdecydowało się już blisko 800 firm. O szczegółach opowiada Piotr Żochowski, prezes zarządu PKO TFI w rozmowie z Andrzejem Pałaszem na łamach dzisiejszego wydania „Parkietu”.
 
Za: Rzeczpospolita (2019-10-15), Andrzej Pałasz, PKO TFI uruchomi trzy nowe fundusze
 

Złoto powinno drożeć

Konsolidacja na notowaniach złota, jaką mamy w ostatnim czasie, związana jest m.in. z uspokojeniem nastrojów na światowych rynkach. Analitycy wciąż wierzą, że kruszec może osiągnąć nowe szczyty, przebijając się przed tegoroczne maksimum na poziomie 1557 dolarów za uncję.
 
Za: Parkiet (2019-10-15), Przemysław Tychmanowicz, Złoto złapało zadyszkę, ale w długim terminie nadal powinno drożeć
 

Brexit z umową wciąż możliwy

Michel Barnier, główny negocjator reprezentujący Unię Europejską w sprawie brexitu, powiedział dziś, że porozumienie pomiędzy europejskimi krajami a Wielką Brytanią jest wciąż możliwe, jednak ostrzega, że wypracowanie konsensusu staje się coraz cięższe. Termin wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej przypada na 31 października.
 
Za: Financial Times (2019-10-15), Michael Peel, Barnier says new withdrawal deal on Brexit ‘still possible’
 

Nowe cła na Turcję

Prezydent Donald Trump nałożył sankcję na Turcję oraz podwyższył cło na import stali z kraju, grożąc przy tym bardziej dotkliwymi finansowymi konsekwencjami, jeżeli Ankara będzie kontynuować ofensywę na północy Syrii. Trump rozmawiał także osobno z prezydentem Turcji Recep Tayyip Erdoganem i kurdyjskim przywódcą Mazloum Abdi nawołując do zaprzestania przemocy i przyspieszania negocjacji.
 
Za: The Wall Street Journal (2019-10-15), Ian Talley Vivian Salama, U.S. Imposes Penalties on Turkey, Aiming to Stop Incursion Into Syria

TAGI:

aktywa TFIBrexitcłaOFEPKO TFIprzegląd prasyTurcjazłoto

Popularne

Zobacz także

↑ na górę