Przegląd prasy

04.10.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy o złożeniu rezygnacji przez prof. Marcina Dyla. Dowiemy się również, ile we wrześniu zyskały OFE oraz jak poradziły sobie fundusze dłużne

Marcin Dyl odchodzi z IZFiA

Z końcem roku prof. Marcin Dyl przestanie pełnić funkcję prezesa zarządu w Izbie Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA). – Zdecydowałem się podjąć ten krok po wielu miesiącach namysłu. Decyzję podjąłem po konsultacjach z Radą Izby. Moim zamiarem jest pozostanie w ścisłym związku zawodowym ze środowiskiem rynku kapitałowego, a przede wszystkim z sektorem funduszy inwestycyjnych, któremu nadal będę służył swoim doświadczeniem. Po latach pracy w organizacji samorządowej funduszy chciałbym zająć się czynną praktyką prawniczą – mówi prof. Marcin Dyl. Warto dodać, że pełnił on funkcję prezesa Izby od lipca 2005 r. i była to 5. kadencja.

Za: Puls Biznesu (2019-10-04), Kamil Zatoński, Marcin Dyl żegna się z IZFiA

Miniony miesiąc udany dla OFE

We wrześniu wszystkie otwarte fundusze emerytalne (OFE) zarobiły średnio +1,2% – wynika z danych zaprezentowanych przez serwis analizy.pl. Stopy zwrotu z tych produktów wahały się w przedziale od +0,7% do +1,6%. Podium zajął OFE PZU Złota Jesień (+1,6%), a po +1,4% zyskały Aviva OFE, Nationale - Nederlanden OFE i AXA OFE. Na drugim biegunie znalazł się PKO BP Bankowy OFE (+0,7%).
 
Za: Puls Biznesu (2019-10-04), Kamil Zatoński, OFE mają co odrabiać
 

Fundusze dłużne negatywnie zaskoczyły

W minionym miesiącu klienci funduszy dłużnych mogli być zawiedzeni wynikami z posiadanych produktów. Wrzesień przyniósł bowiem znaczny wzrost rentowności polskich obligacji skarbowych, co negatywnie wpłynęło na stopy zwrotu funduszy z ekspozycją na te aktywa. W kilku głównych grupach wyniki były pod kreską, a dotyczyło to głównie rozwiązań, których strategie były w dużym stopniu narażone na wahania, czyli głównie tych o długim terminie zapadalności. Strat uniknęły fundusze należące (wg klasyfikacji serwisu analizy.pl) do grupy funduszy dłużnych uniwersalnych, a także polskich obligacji korporacyjnych.
 
Za: Parkiet (2019-10-04), Andrzej Pałasz, Obligacje przestały przynosić zyski klientom funduszy

Niewielu pracodawców deklaruje wyższe składki do PPK

Z badań przeprowadzonych przez firmę doradczą KPMG na temat pracowniczych planów kapitałowych (PPK) wynika, że 92% firm planuje przekazać minimalną składkę na konto pracowników (1,5% wynagrodzenia brutto), a zaledwie 3% chce wpłacać więcej. Co ciekawe, zdaniem ponad połowy pracodawców do programu nie przystąpi większa część pracowników. Niemniej jednak firmy niemal zgodnie uważają (2/3 ankietowanych), że wdrożenie programu będzie dla nich dużym wyzwaniem organizacyjnym.
 
Za: Rzeczpospolita (2019-10-04), Piotr Skwirowski, Rzadkie wyższe składki do PPK

TAGI:

IZFiAMarcin DylOFEPPKprzegląd prasywyniki funduszy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę