Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

03.10.2019 | analizy.pl
W czwartkowej prasie przeczytamy między innymi o wynikach funduszy inwestycyjnych zarówno otwartych jak i zamkniętych. Uwagę przykują również nagłówki o programie PPK

Fundusze zamknięte ze słabymi wynikami

Po stanowisku KNF z marca ubiegłego roku w sprawie oferowania certyfikatów inwestycyjnych FIZ-ów, rynek zaprzestał publikowania wyników funduszy zamkniętych. Teraz IZFiA zaczęła udostępniać raporty miesięczne zawierające stopy zwrotu wypracowywane przez 26 FIZ-ów, należących do 7 TFI. Najgorsze wyniki osiągnął Lartiq Polskie Perły FIZ tracący od ostatniego roku 38%, po dziewięciu miesiącach tego roku 26,6%. Najlepiej wypada Investor Gold FIZ, który od początku roku przyniósł 10,4% zysku. Jest to wywołane wzrostem cen metali szlachetnych, których kontrakty terminowe są przedmiotem inwestycji funduszu. Tabelę z wynikami reszty funduszy znajdziemy w dzisiejszym wydaniu „Parkietu”.
 
Za: Parkiet (2019-10-03), Ewa Bednarz, FIZ-y nie dają oczekiwanych zysków

Pracownik może obniżyć podstawową wpłatę do PPK

Jeśli zarobki pracownika nie przekraczają 120% minimalnej płacy, może on zmniejszyć swoje wpłaty do PPK z 2% nawet do 0,5% wynagrodzenia. Czy jako pracodawcy mamy obowiązek sprawdzić, czy jego zarobki faktycznie mieszczą się w tych granicach? Czy interesować powinny nas także dochody pracownika osiągane poza naszą firmą? Czy powinniśmy prosić zatrudnionych, aby składali oświadczenia, ile dorabiają do pensji? Odpowiedzi na te pytania w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.
 
Za Dziennik Gazeta Prawna (2019-10-03), Możliwość obniżenia wpłaty podstawowej do PPK przez pracownika
 

Wyniki funduszy do góry nogami

We wrześniu najlepiej poradziły sobie fundusze akcji tureckich (średnio dały zarobić +11,6%). Liderem w tej grupie był Santander Akcji Tureckich (+12,8%), który jednak zostanie przekształcony w Santander Spółek Wzrostowych ze względu na zmianę polityki inwestycyjnej. Dobrze wypadły fundusze akcji europejskich, zarówno rynków rozwiniętych (+3,0%), jak i wschodzących (+3,5%). Z kolei na globalnych rynkach akcji krajów rozwiniętych można było zarobić średnio 2,1%, zaś na amerykańskich 1,4%. Akcje polskie uniwersalne przyniosły średnio 0,6%. Akcje MŚP straciły średnio 1,0%. Najsłabiej wypadły akcje z rynku metali szlachetnych tracąc średnio 5,5%.
 
Za: Puls Biznesu (2019-10-03), Kamil Zatoński, Wyniki funduszy stanęły na głowie

Bartosz Marczuk w rozmowie z „Parkietem”

Gościem Grzegorza Siemionczyka w środowym programie „Prosto z parkietu” był Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Ich rozmowa nawiązywała do wdrażania przez największe firmy w Polsce programu PPK. Marczuk poinformował, że umowy o zarządzanie PPK podpisało do tej pory 40% z nich, czyli około 1600 podmiotów.
 
Za: Parkiet (2019-10-03), Grzegorz Siemionczyk, Zniechęcanie pracowników do PPK nie przejdzie

TAGI:

fundusze zamkniętePPKprzegląd prasywyniki funduszy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę