Przegląd prasy

02.09.2019 | analizy.pl
Dziś w prasie o wynikach finansowych TFI i dyrektywie PSD2, która dla branży inwestycyjnej może być szansą na lepsze dopasowanie produktów do potrzeb i portfela klientów

Wyniki finansowe TFI wciąż wysokie

Pomimo niesprzyjającej koniunktury i na polskim rynku kapitałowym i w samej branży inwestycyjnej, w ubiegłym roku TFI powiększały zyski. Co prawda nie wszystkie (15 na prawie 60 towarzystw wykazało stratę), i przede wszystkim największe – liderem pod względem wysokości zysku netto był PKO TFI. W tym przypadku to efekt 40-proc. wzrostu aktywów pod zarządzeniem i ograniczenia kosztów. „DGP” podaje, że wynagrodzenie za dystrybucję funduszy wypłacone PKO BP (właścicielowi towarzystwa) spadło z 273 mln zł do 110 mln zł. Koszty działania znacząco spadły również w Santander TFI. Towarzystwa tłumaczą to wejściem w życie dyrektywy MiFID II. Więcej w dzisiejszym wydaniu gazety.  

Za: Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-02), Łukasz Wilkowicz, Zyski w cieniu słabej giełdy i afery GetBacku  
 

PSD2 to zupełnie nowe możliwości dla TFI

Dyrektywa PSD2 jest odpowiedzią na rozwój technologiczny na rynku finansowym. Otworzy go na zewnętrzne firmy, które będą świadczyć nowe usługi, korzystając z danych z banku. Stworzy to instytucjom finansowym możliwość lepszego poznania klientów. Dotyczy to także TFI. – Dzięki wglądowi w historię jego rachunku bankowego zdobędą informacje na temat jego dochodów, wartości wolnych środków itp. Być może będą nawet w stanie stworzyć jego profil inwestycyjny lub odtworzyć, przynajmniej częściowo, historię jego inwestycji u konkurentów. Taka wiedza o kliencie oraz możliwość kontaktu z nim pozwoli TFI docierać do niego w odpowiednim momencie i z optymalnie dopasowaną ofertą – twierdzi Aleksander Widera, prezes Kredytmarketu. Więcej w dzisiejszym „Parkiecie”.

Za: Parkiet (2019-09-02), Andrzej Pałasz, Dyrektywa PSD2 to narzędzie dla TFI
 

Nowy drogowskaz dla „odpowiedzialnych” inwestorów

Idąc za globalnym trendem, warszawska giełda uruchomiła indeks WIG-ESG. W jego skład wchodzą spółki, które rozwijają się w sposób zrównoważony, łącząc przestrzeganie czynników środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. Zdaniem specjalistów, tego typu spółki to dobra, długoterminowa inwestycja. Więcej w dzisiejszym „Parkiecie”.

Za: Parkiet (2019-09-02), Dominik Osowski, Odpowiedzialne inwestowanie coraz bardziej popularne

Rynek publicznych emisji podnosi się

Dziś w „Parkiecie” przeczytamy o nadchodzących emisjach publicznych obligacji. Zdaniem Emila Szwedy rynek emisji prezentuje się lepiej, niż można było zakładać jeszcze na początku roku. Ciekawostką jest, że wniosek o zatwierdzenie prospektu złożył Rentier FIZ – zamknięty funduszy obligacji korporacyjnych.

Za: Parkiet (2019-09-02), Emil Szweda, Szykuje się niezbyt obfita jesień na rynku emisji publicznych  
 

Najlepsza ujemna korelacja

Nie trzymaj wszystkich jaj w jednym koszyku – to powiedzenie zna każdy inwestor. W sobotnim „Parkiecie” Tomasz Hońdo z Quercus TFI pokazuje, jak wprowadzić je w życie.

Za: Parkiet (2019-08-31), Tomasz Hońdo, Dywersyfikacja sposobem na radzenie sobie z niepewnością na rynkach finansowych

/wk

TAGI:

Lartiq TFIPPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę