Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

06.08.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy o nieprzemijającej atrakcyjności polskich obligacji, tweetach Donalda Trumpa, funduszach emerytalnych w Polsce i Wielkiej Brytanii

Obligacje w Polsce wciąż atrakcyjne

We wtorkowym „Parkiecie” przeczytamy wywiad z zarządzającą portfelami w NN Investment Partners Agatą Misztela Van Zwieten, w którym zwraca uwagę na dobrą sytuację polskich funduszy dłużnych. Wspomina, że w pierwszym półroczu ponad 100 mld dolarów zostało przeniesione z funduszy akcyjnych na rzecz dłużnych. Łagodzenie polityki banków centralnych przyczyniło się do obniżenia rentowności obligacji na całym świecie, przez co w okresie od stycznia do czerwca niektóre obligacje przyniosły nawet 9% zwrotu.

Za: Parkiet (2019-08-06), Andrzej Pałasz, Polskie obligacje nadal są atrakcyjne

Trump tweetuje

Tweet Donalda Trumpa, w którym zapowiedział nałożenie 10% ceł na Chiny, przyczynił się do zejścia rentowności 10-letnich obligacji USA poniżej 1,85%. Po przebiciu poziomy 7 yuanów za USD, ich rentowność spadła już do poziomu 1,75%. Ludowy Bank Chin oskarża USA o protekcjonizm. Rentowność niemieckich 10-latek jest już na poziomie poniżej -0,5%
 
Za: Parkiet (2019-08-06), Grzegorz Zatryb, Trump wyręczył Fed
 

Fundusze emerytalne w Wielkiej Brytanii nie ujawniają kosztów zarządzania

W Wielkiej Brytanii parlamentarzyści zaapelowali o zaostrzenie kontroli funduszy emerytalnych, szczególnie tych, które nie ujawniają wielkości kosztów zarządzania. Jeden z funduszy najpierw informował, że koszty zarządzania w jego przypadku wynoszą 10 mln GBP, jednak ostatecznie wykazał kwotę 92 mln GBP. W brytyjskim urzędzie nadzoru zaledwie 10 z 3,7 tysiąca osób zajmuje się takimi sprawami.
 
Za: Parkiet (2019-08-06), JB, O większą przejrzystość funduszy emerytalnych
 

Nowa dyrektor zarządzająca w MFW

Ministrowie finansów państw członkowskich UE mianowali 66-letnią Bułgarką, Kristalinę Georgiewę na stanowisko dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Uzyskała ona poparcie 15 państw członkowskich, reprezentujących 57% populacji biorącej udział w głosowaniu. Tym samym, po raz pierwszy ktoś z tej części Europy został nominowany do kierowania jedną z najważniejszych instytucji międzynarodowych – zwraca uwagę Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Do objęcia stanowiska jest jednak jeszcze długa droga, nominację musi między innymi zaakceptować administracja Donalda Trumpa.

Za: Puls Biznesu (2019-08-06), Marcel Lesik, To jeszcze nie koniec bitwy o MFW
 

OFE w lipcu znalazły się pod kreską

W lipcu wszystkie fundusze emerytalne poniosły straty. Relatywnie najlepszy wynik osiągnęły Allianz Polska OFE i Aviva OFE, najgorszy PKO BP Bankowy OFE, który od reszty stawki odstaje także jeśli wziąć pod uwagę wynik za 3 i 6 miesięcy. Wyniki te mogłyby być zdecydowanie lepsze, gdyby nie bieżąca kondycja naszej giełdy. Liczymy, że wkrótce, po rozwinięciu się PPK i przekształceniu funduszy emerytalnych w IKE, długoterminowe oszczędności Polaków będą przynosiły jeszcze bardziej satysfakcjonujące stopy zwrotu – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Za: Puls Biznesu (2019-08-06), Kamil Zatoński , OFE w lipcu znalazły się pod kreską

/jch

TAGI:

Donald Trumpfundusze emerytalneMFWprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę