Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

29.07.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy o nadmiernych regulacjach w polskim prawie i opinie ekspertów na ich temat. Tematem do dyskusji jest również nowy rząd Wielkiej Brytanii i twardy brexit

Natłok regulacji na polskim rynku 


Firmy zajmujące się inwestycjami w Polsce potrzebują specjalistycznej obsługi prawnej ze względu na nadmierne regulacje. Zdaniem ekspertów największą bolączką uczestników rynku są takie aspekty jak czas oczekiwania na zgodę organu nadzorującego np. na prowadzenie TFI, nadmierne obciążanie klientów firm dokumentacją, wyciąganie od nich drażliwych informacji czy sam natłok regulacji i ich interpretacja. Jednym z największych problemów funduszy inwestycyjnych jest regulacja dotycząca zachęt, która weszła razem z dyrektywą MiFID II, przez którą TFI nie mogą płacić pośrednikom za samą sprzedaż funduszy, lecz za usługi, które podniosły jakość obsługi klienta. Wyjściem z sytuacji może być zastosowanie tzw. modelu luksemburskiego, polegającego na podzieleniu opłat na oddzielną opłatę za zarządzanie i opłatę serwisową. Dużym problemem w funkcjonowaniu funduszy są także wymogi dotyczące przedstawiania dokumentów, takich jak KID w języku urzędowym kraju członkowskiego. W praktyce ten wymóg ogranicza dostęp polskich inwestorów do rynków zagranicznych, jak choćby amerykańskiego, gdzie takie dokumenty nie są wymagane.  
 

Za: Parkiet (2019-07-29), Przemysław Sałek, Rynek jest przeregulowany. Jakie zmiany proponują eksperci?  

Przygotowania do twardego brexitu  

 
Brytyjczycy na poważnie przygotowują się do twardego brexitu. Brytyjski rząd pod przewodnictwem Borisa Johnsona upiera się, że dojdzie do niego, jeśli Bruksela nie zechce renegocjować porozumienia wypracowanego w zeszłym roku. Unijni politycy oznajmiają jednak, że zmiana ustaleń umowy jest niemożliwa. Premier Wielkiej Brytanii powołał zespół do spraw wyjścia ze struktur unijnych składający się z zagorzałych eurosceptyków. Twierdzi on również, iż doprowadzi do brexitu już 31 października.  

Za: Gazeta.pl (2019-07-29), mmz, Brytyjski rząd już zupełnie na serio rozważa twardy brexit. Boris Johnson ma "gabinet wojenny"  

Rynek akcji uzależniony od banków centralnych   


Polski rynek akcji od początku maja do początku minionego tygodnia silnie wzrósł. Indeks 20 największych spółek zyskał aż +9%. Spółki z mniejszą kapitalizacją nie osiągnęły jednak takich wyników - mWIG40 wzrósł o +4,5%, a sWIG80 o +4,6%. Rynki uzależnione są od decyzji decydentów w bankach centralnych. Posiedzenie odbył Europejski Bank Centralny, w którym decydenci postanowili pozostawić stopy procentowe na tym samym poziomie, lecz jego prezes Mario Draghi wskazał, iż działania stymulujące gospodarkę (w tym obniżka stóp procentowych) mogą zostać podjęte już w najbliższym czasie. Z technicznego punktu widzenia polska giełda wydaje znajdować się w obszarze przemawiającym za spadkami.  

Za: Parkiet (2019-07-29), Piotr Zając, Analiza techniczna WIG20 i mWIG40 weszły w fazę korekty. Tylko maluchy trzymają byczą formę.

/jch

TAGI:

BrexitmWIG40przegląd prasyregulacjesWIG80WIGWIG20

Popularne

Zobacz także

↑ na górę