Przegląd prasy

24.07.2019 | analizy.pl
Dziś w prasie przeczytamy o najpopularniejszych funduszach I półrocza. Dowiemy się również o tym, że ING Bank Śląski i NN IP TFI znów połączą się w jedną grupę kapitałową

Fundusze najpopularniejsze wśród klientów

Najpopularniejszym funduszem I półrocza był PKO Obligacji Długoterminowych – klienci wpłacili do niego prawie 1,9 mld zł netto, co oznacza podwojenie jego aktywów w stosunku do stanu z ubiegłego roku. Jego stopa zwrotu za ostatni rok wynosi +2,6% i jest poniżej średniej w grupie. Na drugim miejscu jest PKO Papierów Dłużnych Plus, który przyciągnął 771 mln zł netto. Tabelę zamyka NN Obligacji, do którego klienci wpłacili 681 mln zł.
 
Za: Puls Biznesu (2019-07-24), Kamil Zatoński, Najpopularniejsze fundusze w I półroczu
 

KNF daje zielone światło NN i ING

Regulator wyraził zgodę na bezpośrednie nabycie przez ING Investment Holding Polska, podmiotu z grupy ING Banku Śląskiego, oraz pośrednie nabycie przez ING Groep z Holandii ponad jednej trzeciej akcji (45%) NN Investment Partners TFI. NN i ING stanowiły kiedyś jedną grupę kapitałową. Umowa wstępna została podpisana w grudniu 2018 roku.

Za: Puls Biznesu (2019-07-24), Kamil Kosiński, KNF dała zgodę na pomarańczowy alians

Ustawa o OFE zbliża się wielkimi krokami

Trwają prace nad projektem ustawy dotyczącej otwartych funduszy emerytalnych (OFE). – Projekt jest już po konsultacjach i wkrótce zajmie się nim Komitet Stały Rady Ministrów. Oczekujemy, że potem rychło rozpatrzy go rząd, tak aby zgodnie z zapowiedziami premiera jeszcze w tej kadencji parlament uchwalił nowe przepisy – zaznaczył Stanisław Krakowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które pilotuje projekt. Prawdopodobnie w nowej wersji projektu, próg, do którego środki FRD mogą być inwestowane w akcje z warszawskiej giełdy oraz obligacje zostanie zwiększony z 30 do 50%, co może obniżyć ryzyko potencjalnej wyprzedaży akcji.
 
Za: Parkiet (2019-07-24), psk, Projekt ustawy o OFE blisko decyzji
 

Topnieją wyniki i aktywa Altus TFI

Przychody Altusa w I półroczu sięgnęły 43,6 mln zł w porównaniu z 140,3 mln przed rokiem. W efekcie wynik netto TFI był pod kreską (-5,5 mln zł), podczas gdy jeszcze rok temu było to 36,6 mln zł zysku. Zdaniem Altus TFI w dużej mierze wynika to z faktu, że znaczna część funduszy została przeniesiona do Rockbridge TFI. Niemniej jednak aktywa zgromadzone w tych produktach spadły. Ponadto zarządzanie trzema funduszami zamkniętymi zostało przekazane poza grupę kapitałową. Rozpoczęto także likwidację kilku produktów.
 
Za: Parkiet (2019-07-24), Andrzej Pałasz, Altus TFI | Wyniki towarzystwa topnieją wraz z aktywami
 

Pozytywne prognozy dla funduszy dłużnych

Rentowności polskich obligacji skarbowych w ostatnich dniach znalazły się na nowych minimach, co pozytywnie wpływa na wyniki funduszy papierów dłużnych. Wszystko wskazuje na to, że lipiec będzie kolejnym udanym miesiącem dla krajowych obligacji skarbowych. Zdaniem Grzegorza Zatryba, członka zarządu Skarbca TFI, spadek rentowności obligacji skarbowych w kraju jest pochodną tego, co dzieje się na rynkach bazowych. – Ruch ten jest wzmocniony przez zainteresowanie inwestorów zagranicznych wynikające ze zbliżającego się wznowienia programu skupu obligacji skarbowych państw strefy euro przez Europejski Bank Centralny – zauważa Zatryb.
 
Za: Parkiet (2019-07-24), Andrzej Pałasz, Obligacje zyskują w oczekiwaniu na powrót do skupu aktywów

/jch

TAGI:

Altus TFINN Investment Partners TFIprzegląd prasyprzyszłość OFE

Popularne

Zobacz także

↑ na górę