Przegląd prasy

03.07.2019 | analizy.pl
Dziś w prasie przeczytamy o wynikach funduszy inwestycyjnych w czerwcu oraz likwidacji dwóch funduszy Rockbridge TFI. Dowiemy się również co trzeba zrobić, aby zrezygnować z PPK

Udany czerwiec na rynku funduszy

Czerwiec był wyjątkowo udanym miesiącem dla klientów funduszy inwestycyjnych. Zgodnie z danymi Analiz Online każda z grup funduszy odnotowała średni dodatni wynik. Stopom zwrotu sprzyjała relatywnie dobra koniunktura na zagranicznych rynkach oraz wzrost cen obligacji. Wsparciem było też gołębie nastawienie banków centralnych. Najwyższą stopę zwrotu wypracowały fundusze surowcowe (+9,6%), a liderem w tej kategorii był PKO Akcji Rynku Złota (+16,9%). Powodów do zadowolenia dostarczyły również fundusze akcji tureckich (+5,3%). Fundusze akcji polskich zyskały (+3,6%).
 
Za: Puls Biznesu (2019-07-03), Kamil Zatoński, Udany miesiąc dla klientów funduszy
Parkiet (2019-07-03), Andrzej Pałasz, Fundusze surowców w czerwcu zostawiły peleton w tyle

Rockbridge likwiduje dwa fundusze

Dwa fundusze z parasola Superior – Rockbridge Superior Akcji i Rockbridge Superior Rynku Surowców – zostały postawione w stan likwidacji. Wynika to z faktu, iż w ciągu dwóch kolejnych miesięcy suma kosztów związanych z działalnością przekraczała przychody z tytułu opłaty za zarządzanie, co stanowi statutową przesłankę do likwidacji. Pieniądze trafią do uczestników pod koniec lipca br.

Za: Puls Biznesu (2019-07-03), Kamil Zatoński, Dwa fundusze Rockbridge do likwidacji

Z PPK można zrezygnować

Od 1 lipca pierwsi pracodawcy będą musieli wprowadzić pracownicze plany kapitałowe (PPK). Najpierw dostawcę rozwiązania wybiorą największe przedsiębiorstwa. Wszyscy pracownicy między 18. a 55. rokiem życia będą automatycznie zapisywani do programu. Ustawodawca jednak jasno określa, że uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Wobec tego każdy pracownik ma możliwość rezygnacji z tej formy oszczędzania – należy wypełnić jednak stosowną deklarację. W projekcie rozporządzania przygotowanego przez Ministerstwo Finansów znajduje się wzór tego dokumentu.

Za: Rzeczpospolita (2019-07-03), Angieszka Walczyńska, Czy z PPK można zrezygnować


/os

TAGI:

fundusze surowcoweobligacjePPKprzegląd prasywyniki inwestycyjnezłoto

Popularne

Zobacz także

↑ na górę