Przegląd prasy

24.06.2019 | analizy.pl
Dziś w prasie przeczytamy o tym, jak niejasne przepisy dotyczące zachęt rzutują na współpracę TFI z dystrybutorami. Dowiemy się również jakim zainteresowaniem cieszą się PPE

Sprawa zachęt wciąż niejasna

W dzisiejszej prasie przeczytamy wywiad z Jarosławem Skorulskim, prezesem BNP Paribas TFI. Poruszona została w nim m.in. kwestia współpracy TFI z dystrybutorami. Jego zdaniem nadal nie została ona doprecyzowana. – Sprawa jest dyskusyjna i dlatego też środowisko chce podjąć dalsze konsultacje z KNF. Kwestia zachęt wymaga jeszcze doprecyzowania. W Europie Zachodniej, poza rynkami holenderskim i brytyjskim, kwestia ta nie jest tak restrykcyjnie rozwiązana. Przede wszystkim na innych rynkach TFI nie kontrolują wydatków dystrybutorów na tzw. podniesienie jakości obsługi, a obecne stanowisko KNF zmierza w tę stronę. Jak będzie w praktyce? Życie pokaże. Moim zdaniem należy na to zagadnienie spojrzeć szerzej – podkreślił. W wywiadzie przeczytamy również opinię prezesa dotyczącą funduszy zamkniętych. Jego zdaniem te strategie nie są już w oczach klientów tak atrakcyjne, jak jeszcze dwa lata temu.
 
Za: Parkiet (2019-06-24), Andrzej Pałasz, Rynek funduszy zamkniętych zapadnie w śpiączkę

 

Liczba PPE rośnie szybko

Im bliżej startu pracowniczych planów kapitałowych (PPK), tym większa liczba firm, które uruchamiają pracownicze programy emerytalne (PPE). W latach 2018-2019 Urząd Komisji Nadzoru Finansowego odnotował ponadstandardowy wzrost liczby PPE i wzrost liczby wniosków o wpis do ewidencji pracowniczych programów emerytalnych. Z danych regulatora wynika, że w 2018 r. firmy złożyły 312 wniosków o wpis PPE do rejestru. W 2019 r., do 4 czerwca, firmy złożyły 261 wniosków o wpis PPE do rejestru (23 wnioski dotyczyły już zarejestrowanych PPE).
 
Za: Parkiet (2019-06-24), Piotr Skwirowski, Szybko rośnie liczba programów emerytalnych

Rzeczpospolita (2019-06-24), Piotr Skwirowski, Coraz więcej firm woli PPE niż PPK

 

OFE kładzie się cieniem na PPK

W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” przeczytamy wyniki sondy dotyczącej pracowniczych planów kapitałowych przeprowadzonej przez Pracodawców RP. Jej wnioski są następujące – pracownicy dobrze pamiętają reformę otwartych funduszy emerytalnych (OFE) z 2014 r., która podważyła zaufanie do systemu emerytalnego. W efekcie udana realizacja programu PPK będzie wymagała dużego wysiłku.
 
Za: Rzeczpospolita (2019-06-24), Andrzej Malinowski, Polacy nie gęsi i swą pamięć mają
 

/os

TAGI:

OFEPPEPPKprzegląd prasyZachęty

Popularne

Zobacz także

↑ na górę