Przegląd prasy

10.06.2019 | Analizy Online
Dziś w prasie podsumowanie pierwszych miesięcy działania dyrektywy MiFIDII, wyczekiwane wyceny dwóch feralnych funduszy zamkniętych oraz prognozy dla polskiego rynku obligacji korporacyjnych

Implementacja MiFIDII okiem prezesa Quercus TFI

Dr hab. Sebastian Buczek, na łamach „Pulsu Biznesu” podsumował pierwsze miesiące działania na polskim rynku dyrektywy MiFIDII. Wnioski? – Klienci boją się kupować fundusze; dystrybutorzy boją się sprzedawać; TFI rozliczają się z dystrybutorami według różnych zasad. Efektem jest sytuacja, w której w całym sektorze TFI umorzenia są większe od nabyć – mówi prezes Quercus TFI.

Za: Puls Biznesu (2019-06-10), Sebastian Buczek, 7 miesięcy po MiFID II – mgła sama nie opadnie

Znamy wyceny dwóch kolejnych funduszy WI

Raiffeisen, likwidator, a wcześniej depozytariusz czterech funduszy zamkniętych W Investments (WI), przedstawił sprawozdania finansowe dwóch z nich. Na moment otwarcia likwidacji (luty 2018 r.) jeden certyfikat funduszu Lasy Polskie miał wartość 338,35 zł, a Inwestycji Rolnych 798,85 zł. Tymczasem ostatnie wyceny zarządzających z sierpnia 2017 r. mówiły o 991 zł zł w przypadku pierwszego i 1416 zł w przypadku drugiego. W dzisiejszym „Pulsie Biznesu” przeczytamy szacunki dotyczącego tego, ile rzeczywiście mogli stracić klienci feralnych funduszy.

Za: Puls Biznesu (10-06-2019), DTK, Bolesna prawda o funduszach WI

Obligacje w portfelach funduszy

W dzisiejszym „Parkiecie” prześwietlone zostały instrumenty dłużne, które znajdują się w portfelach funduszy inwestycyjnych. Najciekawiej, zdaniem autora artykułu, zmieniła się struktura zagranicznych obligacji skarbowych. Najbardziej popularnymi skarbówkami były papiery Węgier, Czech, Rumunii i dopiero na czwartym miejscu papiery Stanów Zjednoczonych. Przybyło też papierów z krajów egzotycznych – Dominikany, Angoli czy Nigerii.

Za: Parkiet (10-06-2019), Andrzej Pałasz, Prześwietlamy portfele funduszy dłużnych

Przyszłość rynku obligacji

W dzisiejszym „Parkiecie” przeczytamy wypowiedzi ekspertów dotyczące sytuacji na polskim rynku obligacji korporacyjnych. Część z nich jest umiarkowanymi optymistami i prognozuje wolną odbudowę tego rynku. Obecnie jednak jego rozwój niejako blokuje sektor bankowy. Ten, zdaniem wiceprezesa mBanku, jest przekapitalizowany i nadpłynny, co sprawia, że banki walczą o możliwość udzielenia kredytów klientom, posiadającym zdolność do jego obsługi, w tym przedsiębiorstwom. Te wybierają więc finansowanie kredytem bankowym. Szansą dla rozwoju rynku obligacji może być za to większy udział podmiotów, których obsługą nie są zainteresowane banki lub takie, które chcą zdywersyfikować źródła finansowania.

Za: Parkiet (2019-06-10), Emil Szweda, Rynek obligacji korporacyjnych zmieni się w rynek private debt?

Globalna hossa na długu

Oczekiwania wobec banków centralnych, które znów wracają do łagodnej polityki pieniężnej, napędzają hossę na globalnym rynku długu. Ta dociera również do Polski. Więcej w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.

Za: Rzeczpospolita (2019-06-10), Grzegorz Siemionczyk, Globalna pogoń za rentownością

Kania odbija się czkawką

W sobotnim wydaniu „Parkietu” czytamy o przecenie jednostek funduszu Agio Kapitał w związku z odpisaniem wartości obligacji ZM Kania.

Za: Parkiet (2019-06-10), Andrzej Pałasz, Efekt ZM Kania odbija się już w wycenach jednostek funduszy

/wk

TAGI:

MiFID IIobligacje korporacyjneprzegląd prasySebastian BuczekWI investments

Popularne

Zobacz także

↑ na górę