Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

17.05.2019 | analizy.pl
Dziś w prasie przeczytamy o tym, które instytucje obniżą opłatę za zarządzanie PPK. Dowiemy się również kto jest nowym wiceprezesem Lartiq TFI oraz z czego wynika zła passa funduszy absolute return

Obniżka opłat w PPK stała się modna

Coraz więcej firm, które będą oferowały pracownicze plany kapitałowe (PPK) decyduje się na obniżkę opłaty za zarządzanie w pierwszych latach funkcjonowania programu. Rezygnację z niej zadeklarowało Aviva Investors Poland TFI. Wcześniej na podobny ruch zdecydowało się również AXA TFI. O pół roku krótszy okres bez opłaty za zarządzanie zaproponowało także TFI PZU oraz PKO TFI. Zbliżone rozwiązanie zastosuje Nationale-Nederlanden PTE. Opłatę za zarządzanie będzie pobierać od początku, ale do końca czerwca 2020 r. jej wysokość będzie wynosić 0,01%. – Zerowa opłata oznaczałby, że robimy to za darmo. Funduszami zarządza się jednak odpłatnie. Dlatego obniżyliśmy opłatę do symbolicznego poziomu – tłumaczy Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE.

Za: Puls Biznesu (2019-05-17), Kamil Kosiński, PPK z zerową opłatą to już standard


PKO TFI zdradza szczegóły oferty

Największe na krajowym rynku towarzystwo funduszy inwestycyjnych ogłosiło szczegóły strategii dotyczącej pracowniczych planów kapitałowych (PPK). PKO TFI będzie dążyć do 15% udziału w rynku, a w zdobywaniu klientów ma pomóc m.in. współpraca z ubezpieczycielem Ergo Hestią. Zdaniem prezesa Piotra Żochowskiego realizacja tego scenariusza może być wyzwaniem. – Rynek korporacyjny jest dla nas na tyle nowy, że dopiero po pierwszej transzy obejmującej przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 pracowników będziemy mogli mówić bardziej precyzyjnie o naszych szansach – przyznał Żochowski.
 
Za: Parkiet (2019-05-17), paan, PKO TFI: 15 proc. to nie pewnik
 

Nowy wiceprezes w Lartiq TFI

Lartiq TFI (dawniej Trigon TFI) ma nowego wiceprezesa – do towarzystwa dołączył Paweł Jackowski. Bezpośrednio będzie podlegał mu pion zarządzania aktywami. – Moim priorytetem będzie wdrożenie zespołowego modelu zarządzania aktywami, który pozwoli na lepsze wykorzystanie wiedzy i talentu zarządzających. Planuję wzmocnienie części analitycznej i uruchomienie nowych, innowacyjnych produktów. Skupimy się także na zwiększeniu kontroli ryzyka i optymalizacji portfeli, a także wprowadzeniu najlepszych standardów w systemie komunikacji z klientami funduszy – podkreśla Paweł Jackowski.

Za: Puls Biznesu (2019-05-17), Kamil Zatoński, Lartiq TFI ma nowego wiceprezesa
 

Zła passa funduszy absolutnej stopy zwrotu

Ciężki okres dla funduszy absolutnej stopy zwrotu wciąż trwa. W ciągu pierwszych czterech miesięcy klienci wycofali z nich -872 mln zł, ale te statystyki i tak są lepsze niż rok temu. – Poprzedni rok dla tego rodzaju strategii był okresem ciężkiej próby, której część z nich nie przeszła – wspominają zarządzający. Mimo to wciąż wierzą w tego typu strategie. – Nieporozumienia na rynku wynikają z tego, że wiele funduszy jest absolute returnami" tylko z nazwy, a w rzeczywistości realizują one strategię long only" – tłumaczą.

Za: Parkiet (2019-05-17), Andrzej Pałasz, Fundusze absolutnej stopy zwrotu wciąż pod presją
 

Akcje w niełasce

Choć w kwietniu skala odpływów z TFI zmniejszyła się w porównaniu z marcem, to jednak ich struktura jest identyczna jak w poprzednim miesiącu. Nadal utrzymują się odpływy z funduszy akcji polskich oraz innych rozwiązań z relatywnie wysokim zaangażowaniem w akcje. Co ciekawe na niewielkim plusie są fundusze akcji małych i średnich spółek.
 
Za: Puls Biznesu (2019-05-17), Kamil Zatoński, Fundusze sprzedawały akcje na GPW


/os

TAGI:

fundusze absolute returnfundusze akcjigiełdaPPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę