Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

15.05.2019 | analizy.pl
Dziś w prasie przeczytamy m.in. o dwóch kancelariach prawnych, które walczą o reprezentowanie klientów funduszy WI, a także o przebudowie oferty przez RDM Wealth Management

Dwie kancelarie prawne ostrzą zęby na oszukanych klientów funduszy WI

W czterech funduszach WI Investments zarządzanych przez Fincrea TFI, Dom Maklerski WI oraz Meridian Fund Management, klienci utopili 0,5 mld zł. Tak duże straty, i tym samym potencjalne roszczenia, to łakomy kąsek dla prawników, którzy mogliby reprezentować inwestorów. Puls Biznesu pisze dzisiaj o zakulisowych rozgrywkach, które toczą się pomiędzy dwiema kancelariami.  

Za: Puls Biznesu (2019-05-15), Dawid Tokarz, Wojna na gruzach funduszy WI
 

RDM Wealth Management przebudowuje ofertę

Firma zmniejszy liczbę oferowanych portfeli (z 8 do 4), ale znajdą się w nich również inne instrumenty niż wykorzystywane dotychczas fundusze otwarte. – Do tych czterech strategii, które zastąpią poprzednie osiem, uruchamiamy jeszcze piąty portfel absolutnej stopy zwrotu w prawdziwym tego słowa znaczeniu bazujący na doświadczeniach zdobytych przez zespól zarządzających na rynkach zagranicznych. Liczymy w nim na wynik WIBOR 3 pkt proc. (dziś 4,7 proc.) średniorocznej stopy zwrotu. Założenie jest takie, żeby zyskiwał w każdym roku, czyli w ujęciach rocznych nie doświadczał obsunięć kapitału (niezrealizowanych strat) – mówi Radosław Piotrowski, dyrektor departamentu zarządzania portfelami DM RDM. Poza funduszami w portfelach znajdą się również ETF-y i kontrakty terminowe, czytamy w dzisiejszym Parkiecie.

Za: Parkiet (2019-05-15), Andrzej Pałasz, Jesteśmy w stanie zadeklarować klientowi stopę zwrotu 

Autorski fundusz kończy działalność

Puls Biznesu pisze o postawieniu w stan likwidacji autorskiego funduszu absolutnej stopy zwrotu Excalibur FIZ, zarządzanego przez Dominika Gaworeckiego i Michała Szpina. Początki były obiecujące – w pierwszych czterech miesiącach działalności (listopad 2016 – luty 2017) fundusz zarobił ponad +20%. Z czasem jednak pojawiły się straty – od uruchomienia wycena certyfikatów spadła o jedną piątą.

Przeczytaj także: Excalibur FIZ kończy działalność

Za: Puls Biznesu (2019-05-15), Kamil Zatoński, Autorski fundusz idzie do likwidacji
 

PPK podwyższy emeryturę o kilkaset złotych

O tym, co poszło nie tak po okresie transformacji w związku z niską stopą oszczędności Polaków opowiadał w wywiadzie dla DGP Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. – Pierwsza, podstawowa sprawa to nasza zamożność. W ciągu pierwszych 30 lat transformacji trudno było oczekiwać od Polaków odrabiających zaległości konsumpcyjne czy edukacyjne (…) stosunkowo mało przy tym zarabiając, żeby dodatkowo jeszcze oszczędzali z myślą o emeryturze (…). Druga sprawa, która poszła nie tak: nie było dobrego produktu, który mógłby do takiego oszczędzania zachęcać – twierdzi Bartosz Marczuk.

Za: Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-15), Marek Chądzyński, PPK to szansa, by zwiększyć emeryturę
 

TFI krytyczne wobec rynków akcji

Zarządzający Noble Funds TFI nie są przekonani co do pozytywnego zakończenia rozmów handlowych na linii USA-Chiny. W związku z tym ostrożniej pozycjonują się wobec rynków akcji. PKO TFI z kolei zwraca uwagę na odpływy z lokalnych funduszy akcji, które zmuszają zarządzających do sprzedaży papierów. Poza tym, przeszkodą jest „nienowoczesny” WIG20, w którym brakuje spółek reprezentujących nowoczesne sektory gospodarki.

Za: Parkiet (2019-05-15), Andrzej Pałasz, Z rynku | Mniej nadziei na porozumienie USA z Chinami
 

Klienci wolą fundusze dłużne

Kwiecień w zachowaniu klientów TFI przyniósł powierzchowne zmiany, czytamy w dzisiejszym Parkiecie. W wyborze wciąż liczą się głównie fundusze dłużne, a bardziej ryzykownych strategii inwestorzy unikają.

Przeczytaj także: Napływ środków do funduszy inwestycyjnych (kwiecień 2019)


Za: Parkiet (2019-05-15), Andrzej Pałasz, Kapitał powoli wraca na rynek obligacji korporacyjnych
 

Trzeba zachęcić Polaków do giełdy

PPK niewątpliwie istotnie wesprą rynek kapitałowy, ale potrzebne są odpowiednie regulacje, aby sprawić by również część z 800 mld zł zgromadzonych na depozytach i lokatach została przetransferowana na giełdę, mówił Piotr Kuba z PFR TFI podczas Międzynarodowego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.

Za: Parkiet (2019-05-15), DOS, Brak zaufania największym problemem

/wk

TAGI:

lokaty bankowePFRPPKprzegląd prasywybór OFE czy ZUS

Popularne

Zobacz także

↑ na górę