Przegląd prasy

14.05.2019 | analizy.pl
Dziś w prasie przeczytamy o spadku aktywów giełdowych TFI. Dowiemy się, które instytucje zostały wpisane na listę podmiotów prowadzących PPK oraz ile oszczędności można zgromadzić w ramach PPK

Aktywa notowanych na giełdzie TFI skurczyły się

W kwietniu saldo sprzedaży dla rynku funduszy (bez uwzględnienia danych od kilku TFI) było zbliżone do zera. Ze spadkiem aktywów borykały się notowane na giełdzie TFI, co w dużej mierze było spowodowane umorzeniami w zarządzanych przez nie funduszach. W przypadku funduszy Skarbca skierowanych do szerokiego grona odbiorców wartość aktywów pod zarządzaniem zmniejszyła się o -2%. Aktywa Quercusa skurczyły się o ok. -1,5%. Spadły również aktywa Altusa. Niemniej jednak miniony miesiąc był pod tym względem zdecydowanie lepszy niż marzec.

Za: Parkiet (2019-05-14), Andrzej Pałasz, Giełdowe TFI znów traciły
 

Coraz więcej chętnych na prowadzenie PPK

Na listę podmiotów zarządzających pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK) zostało wpisane osiem podmiotów, a kolejne pięć złożyło wniosek o wpis. – Cieszymy się, że szereg instytucji finansowych potwierdziło swoje zainteresowanie uczestnictwem w systemie PPK. Są wśród nich zarówno czołowe międzynarodowe podmioty, jak i największe polskie instytucje. Zakładamy, że przed 1 lipca na portalu PPK będą dostępne oferty 15-20 podmiotów. Tak duże zainteresowanie instytucji finansowych powinno skutkować niższymi kosztami zarządzania oraz wyższą jakością obsługi z korzyścią dla uczestników PPK – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Za: Rzeczpospolita (2019-05-14), Piotr Skwirowski, Coraz więcej instytucji może oferować PPK
 

Ile oszczędności można zgromadzić w ramach PPK

W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” przeczytamy, jak działa PPK oraz ile środków przyszły emeryt może odłożyć w swoim planie kapitałowym. Z przeprowadzonych analiz wynika, że osoba przystępująca do programu w wieku 25 lat może zgromadzić kapitał przekraczający 191 tys. zł, przy założeniu że wynagrodzenie brutto wynosi 4000 zł i będzie wzrastać +2,8% w skali roku. Z kolei obecny 40-latek, mając 20-letni horyzont inwestycyjny, może uzyskać blisko 69,5 tys. zł.
 
Za: Rzeczpospolita (2019-05-14), Anna Ogonowska-Rejer, Ile można odłożyć w PPK
 

ZUS czy IKE?

W połowie kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił ostateczną likwidację otwartych funduszy emerytalnych (OFE). W efekcie ponad 15,8 mln Polaków w tym roku będzie musiało podjąć decyzję czy środki przekazać do OFE czy do ZUS-u. Domyślnie będą one zapisane na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE). W dzisiejszej prasie przeczytamy jakie są zalety i wady każdego ze wspomnianych wariantów.
 
Za: Gazeta.pl (2019-05-14), Leszek Kostrzewski, Co zrobić pieniędzmi z OFE? Czy przenieść je do ZUS czy na prywatne konto?

 

Mniejsze odsetki w Inbanku

Choć jeszcze kilka tygodni temu oprocentowanie 3-miesięcznej lokaty wynosiło 2,45% w skali roku, to obecnie zostało obniżone do 1,8%. Inbank jest oddziałem estońskiego banku, w którym depozyty są objęte gwarancjami tamtejszego odpowiednika Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). 
 
Puls Biznesu (2019-05-14), Kamil Zatoński, Inbank ściął odsetki od lokat/os

TAGI:

lokaty bankowePFRPPKprzegląd prasywybór OFE czy ZUS

Popularne

Zobacz także

↑ na górę