Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

07.05.2019 | analizy.pl

W dzisiejszej prasie przeczytamy o badaniu akcjonariatu jednego z TFI przez regulatora. Dowiemy się również jakie były wyniki funduszy w kwietniu oraz co eksperci sądzą na temat zmian w OFE

Regulator bada akcjonariat Skarbca

 
Zarówno dziennikarze, jak i dystrybutorzy funduszy inwestycyjnych od jakiegoś czasu zastanawiają się, kto kontroluje Skarbiec TFI – towarzystwo, które zarządza 3,9 mld zł. Z informacji do jakich jakiś czas temu dotarł „Puls Biznesu” wynikało, że pośrednio kontrolę sprawuje Perła Browary Lubelskie. Teraz okazuje się, że podmioty powiązane z Perłą mogą mieć więcej akcji TFI niż pierwotnie przypuszczano. Według informacji gazety, Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.
 
Za: Puls Biznesu (2019-05-07), Grzegorz Nawacki, Nadzór prześwietla akcjonariat Skarbca
 

Solidne wyniki funduszy

 
W minionym miesiącu koniunktura wsparła wyniki funduszy inwestycyjnych – globalny indeks MSCI All Country World zyskał +3,2%. Najlepiej poradziły sobie fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych, które zarobiły średnio +4,8%. Tuż za nimi uplasowały się produkty z ekspozycją na rynek akcji amerykańskich – wypracowały średnio +3,9%. W tyle zostały zarówno fundusze akcji polskich uniwersalnych, jak i małych i średnich spółek (+0,6%).
 
Za: Puls Biznesu (2019-05-07), Kamil Zatoński, Dobra koniunktura sprzyja funduszom
 

Likwidacja OFE a GPW


 W dzisiejszym „Parkiecie” przeczytamy wywiad z Grzegorzem Chłopkiem, prezesem Nationale-Nederlanden PTE (NN PTE) na temat skutków likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Jego zdaniem wpływ na GPW będzie zależał od tego, ile osób zdecyduje się przekazać swoje środki do ZUS-u. Jego zdaniem relatywnie mniej środków zostanie przekazanych do tej instytucji, co w efekcie nie powinno zaszkodzić giełdzie. – Wszystko zależy od skali. Obywatele będą mieli dwie możliwości, w pierwszej - ich pieniądze trafią na indywidualne konta emerytalne, w drugiej - na konto ZUS. I jeśli ktoś będzie chciał, żeby jego pieniądze z OFE trafiły do ZUS, będzie musiał złożyć specjalną deklarację w tej sprawie, co niekoniecznie musi być proste. Wiele osób może z tego powodu zrezygnować z tego rozwiązania. Ważniejszym hamulcem przed przenoszeniem pieniędzy do ZUS będzie jednak fakt, że środki zostawione w IKE będą dziedziczone. Natomiast pieniądze, które trafią do ZUS nie pójdą na subkonta, lecz na konto podstawowe. A konto podstawowe nie jest objęte dziedziczeniem (…) – podkreśla prezes NN PTE.

Za: Parkiet (2019-05-07), s. 13, Grzegorz Chłopek, Piotr Skwirowski, Likwidacja OFE nie zaszkodzi giełdzie

 

Zmiany na rynku kapitałowym

 
W dzisiejszym „Parkiecie” przeczytamy również wywiad z Waldemarem Markiewiczem, prezesem Izby Domów Maklerskich (IDM), w którym odniósł się m.in. do Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK) oraz proponowanych zmian w OFE. Jego zdaniem zarys SRRK ma pozytywny wydźwięk. – Tak. Powstał dokument, który jest przedmiotem dyskusji społecznej. Buduje się świadomość na temat roli rynku kapitałowego w gospodarce i budowaniu zamożności społeczeństwa. Bardzo dobrze, że powstał ten dokument, pomimo że mamy do niego uwagi – podkreśla. Zaznacza on również, że rozstrzygnięcie kwestii OFE jest dobrym posunięciem, biorąc pod uwagę spadek zaufania do systemu po reformie z 2014 r. Markiewicz podkreśla również rolę Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). – PPK to jest znakomite rozwiązanie światowego formatu. To projekt cywilizacyjny, gdzie budujemy drugi koszyk i dywersyfikujemy przyszłe przychody dla emerytów – dodaje.

Za: Parkiet (2019-05-07), Waldemar Markiewicz, Grzegorz Balawender, 85% z OFE na prywatne IKE to mniejsze zło

 

PPK i jego założenia

 
W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” przeczytamy istotne informacje z punktu widzenia pracodawcy na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Dowiemy się m.in., które firmy będą w najbliższym czasie zobowiązane do założenia PPK oraz jakie są założenia programu.
 
Za: Rzeczpospolita (2019-05-07), Mateusz Pawlak, PPK w firmie nie takie straszne
/os

TAGI:

GPWIDMOFEPPKprzegląd prasywyniki inwestycyjne

Popularne

Zobacz także

↑ na górę