Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

30.04.2019 | analizy.pl

W dzisiejszej prasie przeczytamy o małym zainteresowaniu funduszami polskich akcji. Dowiemy się również jaką część portfeli GetBack sprzedał szwedzkiemu Hoistowi

GetBack upłynnił część portfeli

Długo oczekiwana transakcja została sfinalizowana – szwedzki Hoist Finance odkupił od GetBacku portfel długów za około 400 mln zł. – Poprzez tę transakcję Hoist Finance realizuje strategię zwiększania aktywności operacyjnej oraz wzrostu w Polsce, która jest jednym z naszych priorytetowych rynków. Przejmowane portfolio pochodzi od instytucji, które nam, jako aktywnemu graczowi na rynku obrotu wierzytelnościami, są dobrze znane – komentował Klaus-Anders Nysteen, prezes Hoist Finance. Pieniądze jakie GetBack uzyska dzięki tej transakcji mają być przede wszystkim przeznaczone na spłatę wierzycieli zabezpieczonych.
 
Za: Parkiet (2019-04-30), Przemysław Tychmanowicz, Hoist kupuje portfele GetBacku
Puls Biznesu (2019-04-30), Kamil Kosiński, GetBack sprzedał część portfeli Hoistowi
 

Polskie akcje nadal w tyle

Choć tegoroczne wyniki funduszy akcji polskich są dość atrakcyjne – nawet dwucyfrowe w przypadku produktów z ekspozycją na małe i średnie spółki – to jednak znacznie więcej można było zyskać na Zachodzie, głównie w USA. Mimo wysokich stóp zwrotu produktów akcyjnych nie cieszą się one dużym zainteresowaniem inwestorów. Według danych Analiz Online pierwszą dziesiątkę pod względem wpłat stanowią (z jednym wyjątkiem) fundusze inwestujące wyłącznie w obligacje, głównie polskie skarbówki. Ogółem z funduszy akcji od początku roku odpłynęło -0,45 mld zł netto, jednak za ten wynik odpowiadają głównie strategie inwestujące w Polsce.
 
Za: Parkiet (2019-04-30), Andrzej Pałasz, Fundusze polskich akcji w cieniu zachodnich
 

Niechęć do akcji

Ponad dziesięć lat temu zakończył się okres bessy na światowych rynkach, niemniej jednak od tego czasu inwestorzy dość ostrożnie podchodzą do inwestowania. W Polsce również fundusze akcyjne należą do tych, które tracą aktywa. Według raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IFZiA) w ciągu ostatnich 12 miesięcy z funduszy akcyjnych i mieszanych klienci wycofali ok. -5,5 mln zł netto. Częściowo niechęć wynika z awersji do zmienności, a niekoniecznie z wysokich opłat. Więcej na temat preferencji inwestycyjnych Polaków w dzisiejszym „Parkiecie”.
 
Za: Parkiet (2019-04-30), s. P-20, Błażej Bogdziewicz, Alergia na akcje
 

PPK w pigułce

W dzisiejszym serwisie Gazeta.pl poznamy wiele informacji na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) – od harmonogramu wejścia w życie programu po definicję osoby zatrudnionej. Dowiemy się również w jakim stopniu PPK może wesprzeć przyszłych emerytów, czyli jakie są szacowane stopy zwrotu.
 
Za: Gazeta.pl (2019-04-30), Leszek Kostrzewski, Pracownicze Plany Kapitałowe. Najważniejsze pytania i odpowiedzi związane z nowym programem oszczędzania na emeryturę


/os

TAGI:

fundusze akcjiPPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę