Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

26.04.2019 | analizy.pl

W dzisiejszej prasie przeczytamy o tym, jaki wpływ na GPW może mieć demontaż OFE. Poznamy opinie ekspertów na ten temat oraz dowiemy się, jakich stóp zwrotu dostarczyły DFE w okresie funkcjonowania

FRD upłynni akcje?

Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) może przekroczyć limit alokacji w akcje wynoszący 30%, ale nie musi oznaczać to automatycznej podaży akcji na GPW. Z szacunków Trigona DM wynika, że ten limit zostanie osiągnięty, jeśli 12% aktywów trafi do FRD, a każdy kolejny 1 pkt proc. będzie wiązał się z koniecznością podaży akcji polskich za 800 mln zł. – Szacunki te opierają się na założeniu, że w polityce inwestycyjnej FRD nic się nie zmieni i limity zostaną utrzymane. Nie jestem co do tego przekonany i spodziewam się, że gdyby więcej środków trafiło do ZUS, wtedy rząd mógłby podnieść maksymalny udział polskich akcji w aktywach FRD. Widzę spore zrozumienie rynku, rząd nie chce dopuścić do nadmiernej podaży akcji na GPW, szczególnie że zależy mu na popularyzacji PPK, a duża wymuszona wyprzedaż walorów przez FRD byłaby dla GPW i tego programu bardzo niekorzystna. Dlatego nie obawiałbym się podaży ze strony FRD – mówi Jakub Menc, zarządzający w Skarbcu TFI.
 
Za: Parkiet (2019-04-26), s. P-11, Maciej Rudke, FRD nie zaleje rynki akcjami z OFE?
Parkiet (2019-04-26), s. P-1, Maciej Rudke, FRD może przekroczyć limity inwestycyjne w polskie akcje
Rzeczpospolita (2019-04-26), s. A-21, Maciej Rudke, Czy FRD dostanie zbyt dużo akcji giełdowych firm
 

OFE, PPK i ich wpływ na rynek

W dzisiejszym „Parkiecie” przeczytamy wywiad z Małgorzatą Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE), na temat ostatniej propozycji rządu dotyczącej reformy OFE oraz przyszłości Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Zdaniem prezes IGTE nowa koncepcja przekształcenia OFE jest najbardziej racjonalna spośród wcześniej przestawionych. – Parę lat temu była dyskusja o nacjonalizacji OFE, później pojawiła się propozycja przeniesienia 75 proc. aktywów OFE na IKE. Dzisiejsza propozycja jest najbardziej racjonalna, również z perspektywy klienta. Co prawda, musimy zapłacić 15-proc. opłatę przekształceniową na początku, ale później nie będziemy płacić 18 proc. podatku w momencie wypłaty emerytur przez ZUS. Wydaje się to rozsądnym rozwiązaniem – podkreśla. Pozytywnie ocenia również partycypację w PPK.
 
Za: Parkiet (2019-04-26), s. P-2, Małgorzata Rusewicz, Andrzej Stec, Spółki czekają na PPK z decyzją o IPO i debiucie
 

Atrakcyjne stopy zwrotu z DFE

Wraz z kolejnymi zmianami w systemie emerytalnym powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zyskały możliwość prowadzenia dobrowolnych funduszy emerytalnych (DFE). Były one uruchamiane głównie w 2012 r. Od czasu uruchomienia DFE żadne PTE, które się na to zdecydowało, nie zwiększyło stanu posiadania klientów OFE o 50%. W przypadku DFE próg ten przekroczyły cztery z siedmiu PTE. Co więcej, stopa zwrotu trzech była bardzo konkurencyjna. DFE PZU, Nationale-Nederlanden i MetLife zarobiły dla klientów znacznie ponad 100%. W praktyce jest to 3-4 razy więcej niż OFE spod tych samych szyldów. Eksperci zaznaczają, że DFE sprzyjał brak „kagańca” w postaci minimalnej wymaganej stopy zwrotu. Dodatkowo mają one szerokie ramy inwestycyjne.
 
Za: Puls Biznesu (2019-04-26), Kamil Kosiński, Młodsi bracia OFE sprawdzili się połowicznie


/os

TAGI:

DFEIGTEOFEPPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę