Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

24.04.2019 | analizy.pl

Dziś w prasie przeczytamy o kolejnych podejrzanych w sprawie GetBacku. Dowiemy się, ile akcji w marcu sprzedały fundusze inwestycyjne oraz jak zapowiedź zmian OFE wpłynęła na rynek długu skarbowego

Kolejni podejrzani w sprawie GetBacku

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstw w związku z oferowaniem obligacji GetBacku. Dotyczy ono pięciu osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i pięciu spółek. Na podstawie umów windykatora z dziesięcioma podmiotami oraz skarg nabywców obligacji GetBacku nadzorca doszedł do wniosku, że firmy te i osoby poszukiwały chętnych na te obligacje, przekazywały o nich informacje i posługiwały się formularzami zapisów. Następnie wypełnione dokumenty przekazywano GetBackowi, za co pobierały wynagrodzenie. Zdaniem UKNF jest to jednoznaczne z wykonywaniem działalności maklerskiej – przyjmowaniem i przekazywaniem zleceń.
 
Za: Puls Biznesu (2019-04-26), Kamil Kosiński, UKNF chce dalszych wyroków za GetBack
 

TFI pozbywały się akcji

Z szacunków Macieja Marcinowskiego, analityka Trigon DM, wynika że w minionym miesiącu fundusze inwestycyjne sprzedały akcje o wartości 359 mln zł. Było to konieczne, bo klienci masowo wycofywali pieniądze – z funduszy akcji polskich w marcu odpłynęło 230 mln zł netto. Dodatnie napływy odnotowano jedynie w produktach z ekspozycją na małe i średnie spółki.
 
Za: Puls Biznesu (2019-04-24), Kamil Zatoński, TFI też sprzedawały akcje
Parkiet (2019-04-24), s. 7, paan, GPW| TFI przez odpływy pozbywały się w marcu akcji polskich firm
 

Umocnienie długu skarbowego

Informacje o zmianach w systemie emerytalnym miały pozytywny wpływ na wycenę papierów skarbowych. Wynika to z faktu, że likwidacja OFE poprawi sytuację budżetu – prawdopodobnie zmniejszy potrzeby pożyczkowe. Te informacje wpłynęły pozytywnie na sentyment inwestycyjny. Dla przykładu rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła.
 
Za:  Parkiet (2019-04-24), s. 12, Izabela Sajdak, Możliwe umocnienie krajowego długu
 

Obligacje korporacyjne mają pod górkę

Rynek obligacji korporacyjnych powoli wstaje z kolan – podnosi się z ubiegłorocznej fali umorzeń w funduszach inwestycyjnych. – Szczególnie trudne chwile przypadły na grudzień, kiedy mogliśmy obserwować kumulację umorzeń i agresywną podaż z funduszy, stwarzającą ciekawe okazje inwestycyjne. Od początku roku nastąpiła poprawa nastrojów i stabilizacja poziomu aktywów. Emitenci stopniowo wracają na rynek, czemu sprzyjają m.in pojawiające się w funduszach środki z wykupów – mówi Marek Kuczalski, dyrektor departamentu zarządzania portfelami dłużnymi TFI Allianz Polska. Uwagę inwestorów przykuwają obecnie najbardziej solidni emitenci.
 
Za: Parkiet (2019-04-24), s.7, Andrzej Pałasz, Trudny rynek obligacji korporacyjnych


/os

TAGI:

fundusze dłużne polskie korporacyjneKNFobligacje korporacyjneobligacje skarboweOFEprzegląd prasyrynek długu

Popularne

Zobacz także

↑ na górę