Przegląd prasy

23.04.2019 | analizy.pl

W dzisiejszej prasie przeczytamy o zmianach w zarządach kilku TFI. Dowiemy się także, jakie wątpliwości budzi kwestia likwidacji OFE

Duże zmiany w zarządach TFI

W ostatnich dniach TFI PZU poinformowało o dużych zmianach w zarządzie – z trzech członków na stanowisku pozostanie tylko Cezary Iwański. Dotychczasowy prezes Marcin  Adamczyk przejdzie do PZU SA. Do zarządu TFI PZU dołączą trzy osoby. Robert Kubin zostanie nowym prezesem. Wesprą go Marcin Żółtek i Dariusz Lasek. Zmiany w zarządach nie ominęły także Pekao TFIRockbridge TFI oraz Quercus TFI.
 
Za: Puls Biznesu (2019-04-23), Kamil Kosiński, Zarządy TFI rotują jak nigdy przedtem
 

Opłata przekształceniowa budzi wątpliwości

W związku z likwidacją OFE kilka kwestii może budzić nasze wątpliwości. Jedną z nich jest zasadność pobierania opłaty przekształceniowej. Trudno uznać za dopuszczalną konstytucyjnie, w szczególności z punktu widzenia zasady zaufania obywateli do państwa, praktykę legislacyjną, w której co kilka lat dokonuje się zmian w systemie emerytalnym, w związku z którymi nakłada się opłaty skutkujące sukcesywnym pomniejszaniem oszczędności emerytalnych obywateli.
Wątpliwości może budzić też możliwość jednorazowej wypłaty. Planowana reforma OFE nie może bowiem wprowadzać regulacji dopuszczających możliwość przeznaczenia środków na inne cele niż zabezpieczenie emerytalne.
 
Za: Rzeczpospolita (2019-04-23), Tomasz Zalasiński, Co dalej z OFE
 

Czym IKE różni się od ZUS-u?

W związku z planowaną likwidacją OFE stajemy przed wyborem – IKE czy ZUS? Jedną z zalet tego pierwszego rozwiązania jest dziedziczenie środków. IKE nie gwarantuje jednak emerytury dożywotniej. Wypłacić będzie można dokładnie tyle, ile będziemy mieli na rachunku. Kwota ta zależeć będzie m.in. od efektywności zarządzania środkami oraz od wysokości pobieranych opłat.

Za: Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-23), Grzegorz Osiecki, Marek Chądzyński, IKE czy ZUS? Oto jest pytanie
 

Fundusze obligacji korporacyjnych rozwiązaniem na ubogą ofertę rynku

Aktualnie oferta rynku pierwotnego obligacji korporacyjnych jest uboga. Alternatywną może być inwestowanie na rynku wtórnym, które wymaga od nas dużej aktywności. Inną możliwością są fundusze inwestycyjne, których polityka przewiduje lokowanie środków w obligacje korporacyjne.

Za: Parkiet (2019-04-23), s. 9, Emil Szweda, Czy fundusze obligacji firm zapełnią lukę po emisjach?

/wka

TAGI:

fundusze dłużne polskie korporacyjneOFEprzegląd prasyprzyszłość OFEzmiany we władzach, akcjonariat

Popularne

Zobacz także

↑ na górę