Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

18.04.2019 | analizy.pl

W dzisiejszej prasie przeczytamy, jakie konsekwencje może mieć demontaż OFE. Dowiemy się, które lokaty zabezpieczą nas przed inflacją

Przekształcenie OFE oznacza podaż akcji

Środki zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) mają zostać przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Domyślnie mają trafić na IKE (po pobraniu opłaty przekształceniowej), a po złożeniu deklaracji do ZUS, a dokładnie do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Zgodnie z aktualizacją programu konwergencji (AKP) Ministerstwo Finansów szacuje, że wpływy z tytułu opłaty przekształceniowej sięgną 19,3 mld zł w ciągu dwóch lat. Oznacza to, że ok. 20% oszczędności zgromadzonych w OFE zostanie przeniesionych do ZUS-u. Przy przeniesieniu akcji do FRD na poziomie zakładanym przez rząd, do funduszu trafiłyby akcje notowane na GPW o wartości ponad 25 mld zł.
 
Za: Rzeczpospolita (2019-04-18), Izabela Sajdak, Demontaż OFE oznacza podaż akcji
Parkiet (2019-04-18), Izabela Sajdak, Groźba podaży akcji za 30 mld zł

 

Plusy i minusy demontażu OFE

Modyfikacja II filaru budzi wiele skrajnych opinii i emocji. Plusem będzie poprawa sytuacji budżetowej oraz mniejsza podaż akcji w pierwszych latach dzięki likwidacji suwaka. Minusem może być z kolei odchudzenie środków IKE o 15%, większe uzależnienie systemu emerytalnego od niekorzystnych trendów demograficznych, ryzyko kontroli państwa nad spółkami i podaż akcji przejętych przez FRD. Więcej szczegółów na temat możliwych konsekwencji przedstawionych propozycji w dzisiejszym „Parkiecie.
 
Za: Parkiet (2019-04-18), Tomasz Hońdo, Skutki przeobrażenia OFE w IKE dla państwa, giełdy i Kowalskich

 

Bezpieczne formy oszczędzania a inflacja

Lokaty bankowe oraz obligacje skarbowe kojarzą się z bezpieczeństwem. Nie jesteśmy jednak w stanie zapewnić sobie całkowitego bezpieczeństwa naszych oszczędności, gdyż są narażone na negatywne działanie inflacji. Przy jej obecnym poziomie realny zysk mogą przynieść tylko najlepsze lokaty – z odsetkami powyżej 2,1% - oraz większość obligacji. W kolejnych latach zarobek zawsze wyższy niż wzrost cen zapewnią papiery cztero- i dziesięcioletnie.
 
Za: Parkiet (2019-04-18), Bożena Żuławik, Obligacje lepiej niż lokaty chronią przed inflacją 

/os

TAGI:

giełdaOFEPPKprzegląd prasyprzyszłość OFE

Popularne

Zobacz także

↑ na górę