Przegląd prasy

17.04.2019 | analizy.pl

Dzisiejszą prasę zdominował temat likwidacji OFE. Przeczytamy o technicznych aspektach przekazania środków na IKE oraz wątpliwościach związanych z opłatą manipulacyjną

Trzy instytucje blisko możliwości oferowania PPK

Firma, która zamierza oferować PPK, musi spełnić dwa podstawowe warunki: złożyć do sądu wniosek o rejestrację funduszy, które będą działać w ramach PPK oraz do Polskiego Funduszu Rozwoju złożyć wniosek o wpis do ewidencji PPK. Najbliżej tego, by móc oferować PPK, są dziś trzy towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które złożyły wnioski o wpis do ewidencji PPK: PKO TFI, AXA TFI oraz TFI PZU.

Za: Rzeczpospolita (2019-04-17), s. A-20, Andrzej Pałasz, Zaczyna się rywalizacja o klientów z PPK

 

Transfer środków z OFE może być problematyczny

Techniczny aspekt przekazania środków z OFE na IKE jest skomplikowany. Około milion osób posiada rachunek IKE, a taki mieć można tylko jeden. W przypadku tych osób transfer może przysporzyć dodatkowych problemów.
 
Za: Puls Biznesu (2019-04-17), Kamil Kosiński, OFE na IKE to puste hasło

 

Wyniki subkonta w ZUS atrakcyjniejsze niż OFE

Biorąc pod uwagę wyniki OFE w latach 2014-2019 oraz waloryzację subkonta w ZUS korzystniejszy dla przyszłych emerytów był ten drugi wariant. Na to jednak złożyło się wiele czynników. W ostatnich latach krajowa gospodarka rosła dynamicznie, co skutkowało wysokim wskaźnikiem waloryzacji pieniędzy na subkoncie w ZUS.
 
Za: Puls Biznesu (2019-04-17), Kamil Zatoński, Zyski w ZUS wyższe niż w OFE

 

Na subkoncie zarabialiśmy więcej

Z przeprowadzonej przez Analizy Online symulacji wynika, że po pięciu latach stopa zwrotu z OFI może wynieść +17,39%, a z subkonta ZUS 24,03%, zaś po 10 latach byłoby to odpowiednio: 37,80% i 53,82%. Podejmując decyzję o przyszłości swoich środków z OFE, należy rozważyć wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na ich końcową wartość. Wyniki nie mogą być jedynym rozpatrywanym aspektem.
 
Za: Gazeta.pl (2019-04-17), Koniec OFE. Analitycy: Subkonto ZUS może przynieść wyższą stopę zwrotu niż OFI
 

Giełda neutralnie reaguje na reformę OFE

Rynek neutralnie zareagował na przedstawiony w poniedziałek przez rząd plan dokończenia reformy OFE, zakładający przeniesienie wszystkich aktywów w tym systemie na nowe indywidualne konta emerytalne. – Propozycja przekształcenia środków z OFE w nowe IKE powinna być pozytywnie odebrana przez rynek w krótkim terminie, ale nie spodziewam się też entuzjastycznego przyjęcia, wpływ na notowania powinien być neutralny. Istnieje jednak ryzyko, że w toku prac legislacyjnych, gdy podane zostaną szczegóły, pojawią się niekorzystne zapisy, więc trochę niepewności może się utrzymywać do momentu przedstawienia projektu ustawy – mówi Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM.
 
Za: Parkiet (2019-04-17), s. P-003, Maciej Rudke, Reforma OFE lepsza dla rynku
Parkiet (2019-04-17), s. P-001, Maciej Rudke, Reforma OFE nie zaszkodzi giełdzie
 

Skąd 15% opłaty manipulacyjnej?

W związku z nową reformą OFE pojawia się wiele pytań. Jednym z nich jest, czy pieniądze z IKE będzie można wypłacić przed emeryturą oraz dlaczego opłata manipulacyjna wynosi 15%. – To jest uczciwe rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że emerytury wypłacane przez ZUS, w tym środki z OFE, są opodatkowane według skali PIT stawkami 18 i 32 proc. Efektywne opodatkowanie to ok. 15,16 proc., więc wynosi tyle samo co opłata. Mógłbym nawet na podstawowych przykładowych obliczeniach wykazać, że uczestnicy OFE skorzystają kilkaset złotych na takim rozwiązaniu w porównaniu do obecnego stanu prawnego, czyli opodatkowania PIT – tłumaczy Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-17), Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki, Pieniędzmi z OFE będzie można dowolnie dysponować, ale dopiero na emeryturze
Rzeczpospolita (2019-04-17), Piotr Skwirowski, 15 procent: haracz czy sprawiedliwość

 

OFE znowu sprzedawały akcje

W marcu otwarte fundusze emerytalne czwarty miesiąc z rzędu sprzedawały akcje. Wyprzedaż dotyczyła zarówno papierów polskich, jak i zagranicznych.
 
Za: Parkiet (2019-04-17), s. P-008, Andrzej Pałasz, OFE: Kolejny miesiąc pod znakiem sprzedaży polskich akcji

/wka

TAGI:

giełdaOFEPPKprzegląd prasyprzyszłość OFE

Popularne

Zobacz także

↑ na górę