Przegląd prasy

16.04.2019 | Analizy Online

W dzisiejszej prasie przeczytamy o proponowanych zmianach w OFE oraz pierwszych opiniach ekspertów na ten temat. Dowiemy się również, które lokaty długoterminowe oferują wysokie oprocentowanie 
 

Środki trafią na IKE (lub do ZUS-u)

Trzy lata temu Mateusz Morawiecki zapowiedział dokończenie sprawy otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Choć pierwotna koncepcja zakładała, że nastąpi podział środków na dwie części: 75% na prywatne, indywidualne konta emerytalne, a pozostałe 25% do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), to jednak ostatecznie pieniądze domyślnie trafią na indywidualne konta emerytalne (IKE). W tym przypadku zostanie pobrana opłata 15% (po połowie w 2020 i 2021 r.). Istnieje jednak możliwość przekazania środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), po uprzednim wypełnieniu deklaracji. – Środki te będą w 100% prywatne i dziedziczone tak, jak było to obiecywane 20 lat temu – tłumaczył na wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Za: Puls Biznesu (2019-04016), Eugeniusz Twaróg, 100 proc. OFE trafi na IKE
Parkiet (2019-04-16), Maciej Rudke, Co zmiany w OFE przyniosą GPW
Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-16), Grzegorz Osiecki, Bartek Godusławski, Marek Chądzyński, Rząd odda pieniądze z OFE. Na dwa sposoby 
Rzeczpospolita (2019-04-16), Piotr Skwirowski, To koniec OFE. Zgromadzone w nich pieniądze trafią na IKE
 

Opłata przekształceniowa budzi kontrowersję

W serwisie Gazeta.pl przeczytamy wywiad z Pawłem Borysem na temat likwidacji OFE oraz opłaty przekształceniowej, która jest odebrana przez ekspertów dwojako. – Przy przeniesieniu oszczędności z OFE do IKE, rząd w ciągu dwóch lat zabierze 15% środków, łącznie być może nawet ponad 20 mld zł. Czy po to, aby obniżyć deficyt w budżecie? – Gdyby tak było, potrafię sobie wyobrazić pięć innych scenariuszy, jak po te środki można było sprawniej sięgnąć – przekonuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.


Za: Gazeta.pl (2019-04-16), Mikołaj Fidziński, Borys o krytyce opłaty 15 proc. za zmianę OFE na IKZE. „Zawsze można znaleźć kij”
 

Lokaty na długi okres

Zdaniem ekspertów stopy procentowe w Polsce nie tylko w tym, ale również w kolejnym roku zostaną na niezmienionym poziomie – takiego zdania jest m.in. Michał Oleszkiewicz, zarządzający funduszami w Templeton Asset Management TFI. W związku z tym lokaty na długi termin mogą znaleźć się w centrum zainteresowania oszczędzających. Dla przykładu w InBanku oprocentowanie lokaty 5-letniej to +3,35%, a trzyletniej +3,15%. Z kolei BOŚ Bank w swojej ofercie długoterminowych inwestycji ma Ekolokatę 5 na 5, w której oprocentowanie jest progresywne i naliczane na koniec każdego roku. Relatywnie atrakcyjną i szeroką ofertę lokat długoterminowych mają jeszcze Eurobank i Santander Consumer Bank.


Za: Puls Biznesu (2019-04-16), Kamil Zatoński, Najlepsze lokaty dla cierpliwych

 

Reforma OFE a GPW

Wczoraj została przedstawiona nowa koncepcja dotycząca reformy OFE. Zdaniem ekspertów wpływ na giełdę może być interpretowany dwojako. – Przekształcenie OFE w IKE to wariant o różnorodnym znaczeniu dla GPW. Oznacza przede wszystkim uniknięcie konieczności sprzedaży akcji w krótkim czasie przez fundusze emerytalne, gdyż 15% opłaty przekształceniowej generalnie nie będzie oznaczać dodatkowej podaży akcji. Możliwość wnioskowania o przeniesienie środków do ZUS zostanie wykorzystane przez niektórych uczestników, co będzie oznaczać konieczność spieniężenia części portfela. Likwidacja nowych transferów do OFE z bieżących składek emerytalnych oznacza koniec napływu pieniędzy do OFE. Z drugiej strony anulowany jest także suwak, czyli stopniowe przenoszenie środków do ZUS dla starszych uczestników, ale w zamian będą oni mieli możliwość wypłaty środków w gotówce. Będą także zmniejszane progi minimalnej alokacji w akcje polskie – wylicza Seweryn Masalski, zarządzający w MM Prime TFI.


Za: Parkiet (2019-04-16), Maciej Rudke, Co dla GPW oznacza reforma OFE
 

/os

TAGI:

OFEPPKprzegląd prasyprzyszłość OFE

Popularne

Zobacz także

↑ na górę