Przegląd prasy

14.03.2019 | Analizy Online
W dzisiejszej prasie przeczytamy o napływach kapitału do funduszy małych i średnich spółek, skutkach obniżki opłat w funduszach oraz kolejnych zatrzymaniach w sprawie W Investments

Klienci wracają do funduszy małych i średnich spółek
W lutym do funduszy inwestycyjnych napłynęło około +200 mln zł netto. Pierwszy raz od 13 miesięcy fundusze akcji małych i średnich spółek zakończyły miesiąc z dodatnim saldem sprzedaży. Wyraźnie na plusie były NN Investment Partners TFI (+181 mln zł), TFI PZU (+93 mln zł) i Pekao TFI (+87 mln zł). Największe odpływy netto zanotowało w lutym Skarbiec TFI (-192 mln zł), PKO TFI (-99 mln zł) i Rockbridge TFI (-65 mln zł).

Za: Parkiet (2019-03-14), s. P-003, paan, TFI: Pierwszy od 13 miesięcy dodatni bilans funduszy misiów
Puls Biznesu (2019-03-14), Kamil Zatoński, TFI nadal sprzedają akcje
Parkiet (2019-03-14), s. P-003, Andrzej Pałasz Fundusze: miś misiowi nierówny
Parkiet (2019-03-14), s. P-001, Andrzej Pałasz, Fundusze "misiów znów zarabiają

Fundusze inwestycyjne potanieją
Zgodnie z rozporządzeniem  Ministra Finansów w sprawie opłat w funduszach inwestycyjnych od 1 stycznia 2019 r. maksymalna wysokość wynagrodzenia stałego za zarządzanie funduszem nie może być wyższa niż 3,5% wartości aktywów netto w skali roku, a docelowo od 2022 r. limit wyniesie 2%. Konsekwencje zmian, zarówno dla TFI, jak i klientów mogą być jednak bardziej złożone niż mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. – Problemem może być fakt, że uregulowana ma być tylko kwestia stałej części wynagrodzenia za zarządzanie. Może to oznaczać, że fundusze bardziej agresywne potanieją mocniej niż te względnie bezpieczne. Trzeba też mieć na uwadze, że w Polsce praktyka rynkowa dotycząca kosztów ukształtowała się nieco inaczej niż za granicą – tłumaczył Michał Duniec podczas wystąpienia na konferencji Fund Forum.

Za: Puls Biznesu (2019-03-14), Mateusz Wojtala, W funduszach taniej znaczy lepiej

Kolejne zatrzymania w sprawie funduszy W Investments
W środę CBA i prokuratura poinformowały o zatrzymaniu 12 byłych i obecnych pracowników Alior Banku, zaangażowanych w sprzedaż czterech funduszy zamkniętych aktywów niepublicznych W Investments: Inwestycje Rolne, Lasy Polskie, Inwestycje Selektywne i Vivante. Zatrzymanym prokuratura zarzuca oszustwo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej znacznej wartości. Łączna kwota strat, jakie ponieśli klienci Aliora, przekracza na dziś 12,5 mln zł.

Za: Puls Biznesu (2019-03-14), Dawid Tokarz, Agenci weszli do Aliora. Za fundusze WI
Parkiet (2019-03-14), P-009, MR, Alior Bank: Zatrzymania w sprawie funduszy
 
Portfele modelowe prostą formą inwestycji
Samodzielne inwestowanie może wydawać się trudne. Nie każdy ma też na nie czas. Interesującym rozwiązaniem mogą być portfele modelowe. Ich zaletą jest zdywersyfikowanie inwestycji między różne klasy aktywów i rynki, nad czym czuwają analitycy i doradcy inwestycyjni. Portfele modelowe oferuje już kilka towarzystw funduszy inwestycyjnych, banków i ubezpieczycieli.

Za: Rzeczpospolita (2019-03-14), G-006, Ewa Bednarz, Inwestycje dla zapracowanych

/wka

TAGI:

Alior Bankfundusze akcji małych i średnich spółekOpłata za zarządzanieportfele modeloweprzegląd prasysaldo wpłat i wypłat

Popularne

Zobacz także

↑ na górę