Przegląd prasy

13.03.2019 | Analizy Online
W dzisiejszej prasie przeczytamy o saldzie wpłat i umorzeń w funduszach inwestycyjnych, a także o problemach ze standaryzacją wycen

Fundusze dłużne nadal cieszą się zainteresowaniem
W ubiegłym miesiącu największym zainteresowaniem klientów cieszyły się fundusze dłużne i dłużne krótkoterminowe. Saldo ich sprzedaży wyniosło na koniec lutego +0,5 mld zł. Nadal odpływów doświadczały fundusze akcji. – W lutym na rynku funduszy pojawiło się ożywienie, o czym świadczy dodatnie saldo sprzedaży w wysokości 254 mln zł. Jest to dobry znak po pięciu poprzednich miesiącach, w których notowaliśmy ujemną wartość sprzedaży. Inwestorzy powrócili do funduszy dłużnych, a z drugiej strony nie wycofują się już tak bardzo z funduszy akcyjnych i mieszanych – mówi prof. Marcin Dyl, prezes IZFiA.

Za: Puls Biznesu (2019-03-13), Kamil Zatoński, Klienci znów kupowali fundusze
Parkiet (2019-03-13), s. 8, Andrzej Pałasz, Luty przyniósł wyczekiwane uspokojenie w branży funduszy

Standaryzacja wycen jest trudna
Standaryzacja wycen instrumentów dłużnych, w które inwestują fundusze inwestycyjne jest trudna. Głównym problemem jest brak instytucji publikującej dane kluczowe dla wycen, choć istnieją podmioty, które mogłyby to robić, m.in. o agencje rządowe, Ministerstwo Finansów, NBP lub GPW. Więcej na temat przeczytamy w dzisiejszym „Parkiecie”.

Za: Parkiet (2019-03-13), s. 16, Beata Kielan, O wycenach i standaryzacji rynku funduszy

Altus TFI odkupiło jednostki czterech likwidowanych funduszy
We wrześniu poprzedniego roku Altus TFI w związku z masowymi żądaniami umorzeń jednostek funduszy ogłosił rozpoczęcie likwidacji sześciu subfunduszy Altus FIO Parasolowy. Proces ten miał zakończyć się w marcu 2020 r. W przypadku czterech z sześciu likwidowanych funduszy odkupiono już wszystkie jednostki uczestnictwa. Dotyczy to: Altus Akcji w likwidacji, Altus Aktywnego Zarządzania w likwidacji, Altus Stabilnego Wzrostu w likwidacji oraz Altus Optymalnego Wzrostu w likwidacji. Jednocześnie TFI rozpoczęło wypłaty uzyskanych środków uczestnikom tych subfunduszy.

Za: Parkiet (2019-03-13), s. 8, paan, Wcześniejszy wykup jednostek funduszy

/wka

TAGI:

emeryturafundusze dłużneprzegląd prasysaldo wpłat i wypłat

Popularne

Zobacz także

↑ na górę