Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

28.02.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie znajdziemy garść informacji dotyczących PPK. Dowiemy się także, czy w tym roku warto inwestować na rynkach wschodzących

Pekao TFI chce być ważnym graczem rynku PPK
Pekao TFI zapowiada dużą aktywność w obszarze Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Będziemy jednym z głównych rozgrywających na rynku PPK. O wysoki udział w rynku powalczymy przy bliskiej współpracy z bankowością korporacyjną Banku Pekao – mówi Adam Jenkins, prezes Pekao TFI.
 
Za: Puls Biznesu (2019-02-28), Kamil Zatoński, Pekao TFI powalczy o PPK
 
Rodzice wpłyną na datę przystąpienia firmy do PPK?
Zdaniem prawników problemy interpretacyjne w świetle ustawy o PPK rodzi kwestia osób na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich i wychowawczych. Z przepisów nie wynika wprost, czy należy je zaliczać do grona osób zatrudnionych, których to liczba decyduje np. o momencie powstania obowiązku tworzenia PPK w przedsiębiorstwie. Do Ministerstwa Finansów i Polskiego Funduszu Rozwoju skierowano prośbę o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna – Prawo (2019-02-28), Karolina Topolska, Czy autorzy ustawy o PPK zapomnieli o rodzicach?
Dziennik Gazeta Prawna – Prawo (2019-02-28), Marcin Centarowicz, Pracownicze plany kapitałowe: rodzic na macierzyńskim może przesądzić o dacie objęcia systemem
 
PPK – kolejne ważne informacje
W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” przeczytamy kolejny artykuł z serii dotyczącej Pracowniczych Planów Kapitałowych. Poświęcony jest on instytucjom, które mogą oferować PPK oraz polityce inwestycyjnej funduszy zdefiniowanej daty.
 
Za: Rzeczpospolita (2019-02-28), G-007, Pracownicze plany kapitałowe w pigułce - cz. II
 
Rynki wchodzące mogą być typem inwestycyjnym na ten rok
W ubiegłym roku MSCI Emerging Markets stracił -15%. Zdaniem analityków Goldman Sachs, Fidelity Investments i wielu innych zarządzających funduszami inwestycyjnymi w tym roku passa ma się zmienić. – W 2019 rok rynki wschodzące wchodzą w bardziej sprzyjającym otoczeniu. Potencjał do umacniania się dolara czy też słabnięcia walut lokalnych jest już znacznie mniejszy, także ceny surowców nie powinny napędzać inflacji. Ale czynniki te niosą także największe ryzyko dla tych krajów w przypadku zmaterializowania się negatywnego scenariusza – twierdzi Grzegorz Zatryb, główny strateg w Skarbcu TFI.
Za: Rzeczpospolita (2019-02-28), G-006, Ewa Bednarz, Zyskowne rynki wchodzące
 
Projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego
Ministerstwo Finansów ma dziś opublikować projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, w którym znajdą się m.in. preferencje fiskalne. Zmienić ma się m. in. obowiązujący sposób opodatkowania odsetek od obligacji. Ministerstwo Finansów zamierza także obniżyć opodatkowanie dywidend od długoterminowych inwestycji (dłuższych niż 3 lata). Resort chce tym samym zachęcić do długoterminowych inwestycji i oszczędności.
 
Za: Dziennik Gazeta Prawna – Prawo (2019-02-28), Agnieszka Pokojska, Nowe zwolnienia podatkowe dla rynku kapitałowego
 
Nowe informacje w sprawie Piotra Osieckiego
Transakcja sprzedaży EGB Investments pomędzy Altus TFI a GetBack jest jednym z elementów ubiegłorocznej afery związanej z windykatorem. Śledczy posterzgają ją jako „typową ustawkę”.  GetBack przepłacił za spółkę kupowaną od funduszy Altusa, za co w powszechnej opinii Piotr Osiecki miał się zrewanżować Konradowi K. „prowizją". Śledczy nie trafili jednak na ślady jakichkolwiek przepływów pomiędzy menedżerami. Na podstawie zabezpieczonych maili i zeznań Konrada K. prokuratura jako wspomnianą prowizję może rozumieć deklarację udziału Altus TFI w IPO GetBacku, ekskluzywną umowę Altusa i windykatora na tworzenie funduszy sekurytyzacyjnych, gotowości do finansowania kolejnych fuzji i przejęć planowanych przez GetBack oraz do obejmowania obligacji spółki. W aktach śledztwa nie ma jednak dowodów na to, że Piotr Osiecki potwierdził ustalenia. Dziś odbędzie się rozprawa, na której sąd zdecyduje czy były prezes Altus TFI pozostanie w areszcie.
 
Za: Puls Biznesu (2019-02-28), Grzegorz Nawacki, Co prokurator zarzuca Osieckiemu

Są nagrodzeni w kategorii funduszy akcji polskich
Zwycięzcą „Złotego Portfela” Parkietu w kategorii najlepszy fundusz polskich akcji został Investor Akcji Spółek Dywidendowych, którym zarządza Grzegorz Czekaj. Choć w trudnym otoczeniu rynkowym nie udało się funduszowi uniknąć straty, to jednak udało się ją znacznie ograniczyć (-5,6%). Tu za nim uplasował się GAMMA Akcyjny z wynikiem (-9,5%). Podium zamyka ING BSK Indeks WIG20, należący do wąskiego na krajowym rynku grona funduszy indeksowych. To fundusz z oferty Amundi Polska TFI, a zarządza nim m.in. Łukasz Śliwka. Uroczysta gala i rozdanie statuetek 21 marca 2019 r.

Za: Parkiet (2019-02-28), Andrzej Pałasz, Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele: Najlepszy fundusz akcji polskich

/os

TAGI:

Altus TFIGetbackMinisterstwo FinansówPPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę