Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przegląd prasy

20.02.2019 | analizy.pl
W dzisiejszej prasie przeczytamy o kolejnych doniesieniach w sprawie GetBacku. Dowiemy się również o zmianach w BPS TFI oraz spadku aktywów funduszy zagranicznych

Nowe wątki w sprawie windykatora
Pojawiają się nowe informacje na temat przebiegu negocjacji między GetBackiem a Altus TFI w sprawie sprawy przejęcia EGB Investment. Po aresztowaniu Piotra Osieckiego, byłego prezesa towarzystwa, do Altus TFI przyszło pismo, w którym zarząd GetBacku zadeklarował gotowość zawarcia porozumienia i postawił pięć warunków. Jednym z nich była wypłata przez Altus 120 mln zł na rzecz GetBacku. W zamian zarząd windykatora zadeklarował, że przedstawi porozumienie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i Prokuraturze Regionalnej z intencją pozytywnego zakończenia postępowań w sprawie EGB Investment. Co ciekawe równolegle do oficjalnej korespondencji prowadzono nieformalną, za pomocą esemesów. Z przyjacielem Piotra Osieckiego korespondowała Paulina Pietkiewicz, członkini zarządu GetBacku i dyrektor operacyjny w funduszu Abris. W jednej z wiadomości zasugerowała, że może przekazać rozmowy z prokuratury i ma zielone światło, żeby negocjować. Więcej w dzisiejszym „Pulsie Biznesu”.
 
Za: Puls Biznesu (2019-02-20), Grzegorz Nawacki, GetBack wycenił Osieckiego
 
Zarządzający akcjami zarządza długiem
Nie tylko w Noble Funds TFI miały miejsce roszady kadrowe. Okazuje się, że do zmian zarządzających doszło również w BPS TFI. Jeszcze do niedawna funduszami dłużnymi zarządzała Izabela Sajdak, jednak ze zmian w zapisach prospektów funduszy wynika, że zarządzanie nimi przejął Kacper Żak, który jak dotąd zarządzał pfunduszami akcji.
 
Za: Parkiet (2019-02-20), s. 8, paan, BPS TFI | Fundusze obligacji przejął zarządzający akcjami
 
Spadły aktywa funduszy zagranicznych
W IV kwartale aktywa funduszy zagranicznych zmniejszyły się o ponad -0,6 mld zł (-10,3%) i wyniosły na koniec grudnia 5 mld zł. W skali całego roku spadek aktywów przekroczył -18%. Jest to efekt słabych wyników zarządzania oraz przewagi wypłat nad wpłatami.
 
Za: Parkiet (2019-02-20), s. 8, paan, Aktywa funduszy zagranicznych pod koniec roku spadły
 
PPK zachętą dla zagranicy
W dzisiejszym „Parkiecie” przeczytamy wywiad z Bartoszem Świdzińskim, dyrektorem ds. rozwoju biznesu w Erste Securities, który komentuje bieżącą sytuację polskiego rynku kapitałowego oraz lokalnej branży domów maklerskich. Jego zdaniem zagranica dostrzega potencjał w pracowniczych planach kapitałowych (PPK). – Zgadza się. Jest to element, który przykuwa uwagę inwestorów zagranicznych, a reszta tematów jest jednak odstawiana trochę na boczny tor. Pamiętamy, jaki wpływ na rynek miały OFE. W optymistycznym wariancie można założyć, że w przypadku PPK ten pozytywny efekt będzie podobny. Oczywiście cały program PPK też potrzebuje czasu na to, aby okrzepnąć i nabrać masy – zaznacza.
 
Za: Parkiet (2019-02-20), s. 2, Bartosz Świdziński, Przemysław Tychmanowicz, PPK najważniejszym tematem dla zagranicy
 
Jakie są prognozy dla rynków akcji?
Początek roku przyniósł powiew optymizmu na światowych giełdach. Jendak zdaniem wielu ekspertów szanse na utrzymanie wzrostów spadają, gdyż stare problemy mogą powrócić. – W najbliższych tygodniach spodziewamy się osłabienia zachowania polskich małych spółek ze względu na brak paliwa dla dalszych wzrostów – ocenia Grzegorz Parosa, zarządzający w AXA TFI. – Oczekujemy również większej zmienności na rynkach światowych, związanej z powrotem po krótkiej przerwie tematu brexitu i wojny handlowej między USA i Chinami – zakłada. Więcej prognoz na temat światowych rynków w dzisiejszym „Parkiecie”.

Za: Parkiet (2019-02-20), s. 8, Andrzej Pałasz, Nastroje na rynkach są dobre, jednak mogą się gwałtownie popsuć

/os

TAGI:

aktywa funduszy zagranicznychAltus TFIBPS TFIGetbackIzabela SajdakKNFPiotr OsieckiPPKprognozy 2019przegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę