Przegląd prasy

11.02.2019 | Analizy Online
W dzisiejszej i weekendowej prasie przeczytamy o wpływie regulacji prawnych na kształt rynku TFI. Poznamy także komentarze podsumowujące styczeń na rynkach kapitałowych

Kształt rynku TFI może się zmienić
Wprowadzenie unijnej dyrektywy MIFID II prawdopodobnie spowoduje, że w bankowej ofercie znajdą się głównie produkty ich własnych TFI. – Po zmianach regulacyjnych, które przyniósł MIFID II, bankowe TFI są w lepszej pozycji, bo teraz towarzystwa najprawdopodobniej nie będą mogły tak swobodnie wypłacać swoim dystrybutorom wynagrodzeń. To może skutkować tym, że banki będą wypowiadać umowy niezależnym TFI, przestaną oferować ich produkty i ograniczą się do produktów własnych TFI – tłumaczy Łukasz Jańczak, analityk Ipopema TFI.
 
Za: Parkiet (2019-02-11), s. 9, Maciej Rudke, Banki postawią na własne fundusze
Rzeczpospolita (2019-02-11), s. 18, Maciej Rudke, Banki reorganizują biznes z TFI
 
Fundusze będą musiały zrezygnować z wyceny liniowej
Projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów zakłada, że najpóźniej z początkiem 2020 r. fundusze inwestycyjne muszą zrezygnować z wyceny skorygowaną ceną nabycia, zwanej też liniową. – Wieloletnia praktyka wytworzyła system wyceny produktów dłużnych odbiegający od międzynarodowych standardów (…). Zastosowanie skorygowanej ceny nabycia wytwarza nieprawdziwe postrzeganie produktów wycenianych zgodnie z tą metodą jako produktów o niskiej zmienności wartości i tym samym wysokim bezpieczeństwie – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
 
Za: Puls Biznesu (2019-02-11), Kamil Kosiński, Fundusze mają rok na urealnienie wyceny
 
mBank może kupić TFI
W ubiegły czwartek prezes mBanku potwierdził pogłoski o możliwości kupna przez bank TFI. Ma to związek ze zmianami regulacyjnymi, które znacząco utrudnić mogą działanie Supermarketu Funduszy będącego częścią oferty instytucji.
 
Za: Puls Biznesu (2019-02-11), Adam Torchała, Prezes mBanku ruszył kursami TFI
 
Obniżka opłat w funduszach wpłynie na wyniki finansowe
Od 1 stycznia tego roku wynagrodzenie stałe za zarządzanie pobierane przez TFI od klientów to maksymalnie 3,5% od aktywów netto w skali roku. Docelowo stawka ta ma spaść do 2% w 2022 r. Zmiana ta pośrednio wpłynie także na banki, które w swoich grupach mają TFI. Szacuje się, że obniżka opłat może znacznie zmniejszyć ich przychody. Znacznie większy problem będą miały niezależne TFI - w niektórych przypadkach limit na poziomie 2% może pomniejszyć wynik nawet o kilkadziesiąt procent.
 
Za: Parkiet (2019-02-11), s. 9, Maciej Rudke, Niższa stała opłata za zarządzanie uderzy również w banki
 
PPK przyczynią się do konsolidacji TFI?
W wywiadzie z Karolem Paczuskim, zarządzającym funduszami dłużnymi w AXA TFI, przeczytamy o oczekiwaniach instytucji co do kształtu rynku po uruchomieniu pierwszych PPK. Więcej o tym, a także o prognozach dla rynku na 2019 r. w dzisiejszym „Parkiecie”.
 
Za: Parkiet (2019-02-11), s. 6, Andrzej Pałasz, PPK przyspieszą konsolidację TFI

Poprawa nastrojów w branży
Ubiegły miesiąc na rynku TFI był dość ciekawy. Nie znamy jeszcze danych o aktywach i sprzedaży funduszy inwestycyjnych w styczniu, jednak prawdopodobnie był to znacznie lepszy miesiąc dla branży niż kilka poprzednich. Kilka TFI może pochwalić się przewagą wpłat nowych środków nad odpływami, w przypadku niektórych większą nawet niż w całym 2018 r. Ponadto w ostatnich dniach mBank potwierdził, że myśli o kupnie TFI.
 
Za: Parkiet (2019-02-11), s. 5, Andrzej Pałasz, Styczeń był całkiem udany dla paru TFI
 
/wka

TAGI:

mBankMiFID IIMinisterstwo FinansówOpłata za zarządzaniePPKprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę